Višekorisnička IPA

Glavna razlika između nacionalnog i višekorisničkog IPA programa (Multi-country IPA – MC IPA) je u tome što se jedan projekat iz MC IPA programa istovremeno realizuje u više zemalja koje pristupaju EU, dok nacionalni IPA program pruža direktnu podršku određenoj državi.

Države korisnice višekorisničkog IPA programa su: Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Makedonija, Srbija, Kosovo i Turska.

Višekorisnički IPA program se odnosi na zajedničke potrebe zemalja korisnica i teži da postigne ekonomičnost i efikasnost u implementaciji programa. Aktivnosti u okviru ovog programa fokusiraju se na podršku koja zahtjeva regionalnu saradnju među korisnicima, kao što su regionalne strukture, organizacije ili incijative, mreže stručnjaka ili aministrativnih službenika ili se odnosi na probleme prekogranične saradnje.

Projekti iz MC IPA programa se pripremaju centralizovano tj. od strane Evropske komisije, s ciljem promovisanja regionalne saradnje. Programiranje MC IPA programa se zasniva na pripremi projektnih prijedloga i finansijskih prijedloga od strane Evropske komisije. Evropska komisija inicira i priprema nacrt projektnih ideja, na osnovu potreba država regiona i prioriteta sadržanih u višekorisničkom višegodišnjem indikativnom planskom dokumentu. Pripremljeni prijedlozi se dostavljaju državama korisnicama na komentare, nakon čega slijede međusektorske konsultacije unutar generalnih direktorata Evropske komisije. Konačnu odluku o odobravanju prijedloga projekata donosi IPA Komitet u kome su predstavnici zemalja članica.

Za period 2007-2013, Evropska komisija je izdvojila ukupno 1,426 milijardi eura podrške kroz ovaj program, dok za period 2014-2020 iznos opredijeljenih sredstava je 2,980 milijardi eura. Nadalje, program za 2024. godinu obuhvata set akcija za više zemalja koje su podijeljene na tri odvojene finansijske odluke Evropske komisije, u ukupnom iznosu od 432.67 miliona eura.

Više informacija o programu možete naći ovdje.

URBACT Pioneers Accelerator: Novi poziv namijenjen gradovima Zapadnog Balkana  

Program međuregionalne saradnje URBACT objavio je novi poziv pod nazivom URBACT Pioneers Accelerator, namijenjen gradovima iz država Zapadnog Balkana koje se pripremaju za pristupanje...

Produžen rok za prijavu na oglas za poziciju Službenik za izgradnju kapaciteta (EUSAIR FP)

Ministarstvo evropskih poslova Crne Gore produžilo je rok za prijavljivanje na oglas za poziciju Službenik za izgradnju kapaciteta za EUSAIR FACILITY POINT do 20....

U Kotoru održan sastanak Odbora za nadgledanje programa Južni Jadran

Predstavnici institucija iz Italije, Albanije i Crne Gore okupili su se 7. i 8. novembra 2024. godine u Kotoru u okviru redovnih polugodišnjih sastanaka...

ZA SLABOVIDE