Crna Gora je višegodišnjim naporima cjelokupnog društva i svih njenih institucija u u procesu pristupanja Evropskoj uniji uspjela da se najviše približi članstvu i ostavrenju strateškog cilja – da postane 28. članica Evropske unije. Proevropski kurs je svakako vodilja rada i nove Vlade i svih njenih institucija kako bi pristupni pregovori, kao najznačajniji okidač reformi društva, nastavio da bude proces unapređenja kvaliteta života naših građana, unapređenje znanja, kapaciteta administracije i podizanja standarda u različitim javnim politikama – od kvaliteta vazduha, bezbjednosti hrane, održive energije, inovacija do saobraćajne infrastrukture, zdravstva i zapošljavanja, na način da prate strateške pravce EU.
Građani ovaj proces često percipiraju kao kompleksan birokratko-tehnički posao otvaranja i zatvaranja poglavlja, ispunjavanja mjerila, iščekivanja novih zadataka i obaveza. Ipak, treba uvijek imati na umu da je Evropska unija prvenstveno projekat mira, ali i društvene kohezije i solidarnosti, zasnovan na ideji da se širenjem ljudskih i privrednih sloboda učvrsti zona bezbjednosti na evropskom kontinentu. Uslovi pristupanja Evropskoj uniji jesu strogi, zahtijevaju temeljne reforme i promjene i, prije svega, promjenu svijesti građana, ali nijesu nedostižni.
S druge strane, i Evropska unija, uspješnim sprovođenjem politike proširenja, decenijama potvrđuje da i dalje želi da održi vjeru građana u viziju zajedničke evropske budućnosti. Crna Gora jeste i mora biti dio te budućnosti, ne samo zbog toga što, kao kredibilna članica NATO, čini dio kolektivnog sistema bezbjednosti na evropskom kontinentu, nego i zato što smo geografski, istorijski, kulturološki već dio Evrope.
Pristupanju EU doprinose svi segmenti društva – mladi, civilni sektor, akademska zajednica, privrednici, ali i sve institucije koje će pravnu tekovinu EU uskoro primjenjivati kao nacionalni sistem politika u službi dostizanja boljeg životnog standarda građana.
Jasno je da će članstvo u EU biti svrsishodno samo onda kada svaki građanin osjeti poboljšanja od tog procesa u svom životu. Upravo zato je potrebno da građani Crne Gore razumiju ovaj proces, kako bi pružili podršku aktivnostima svih naših institucija i konstruktivnim inicijativama obogatili pregovarački okvir i bolju implementaciju pravne tekovine EU.
U Crnoj Gori već godinama imamo stabilnu podršku građana procesu pristupanja EU, kao i visok stepen informisanosti građana. Naš zadatak je da im i više pribižimo potencijale – da ih animiramo da više učestvuju u projektima koji se finansiraju iz fondova EU i da bolje razumiju prednosti članstva, ali i prirodu Evropske unije sa svim njenim specifičnostima.
Činjenica je da samo dobro informisan građanin može da donosi racionalne odluke šta želi za sebe i svoju zemlju. Tokom proteklih godina smo realizovali veliki broj aktivnosti s ciljem unapređenja znanja građana o procesu pristupanja EU. Sprovođenjem komunikacijskih strategija osnažili smo saradnju sa Parlamentom, lokalnim samoupravama, civilnim društvom, akademskom i poslovnom zajednicom i medijima. Ovu saradnju želimo produbljivati na svim nivoima, jer jedino sinergijskim djelovanjem svih aktera u društvu možemo ostvariti poziciju kredibilne članice EU. Sprovođenjem nove Strategije informisanja javnosti o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji 2019-2022 doprinosimo boljoj informisanosti građana o najopsežnijem reformskom procesu u istoriji Crne Gore, ali i otvaramo mogućnost da oslušnemo potrebe i nedoumice građana u vezi svih elemenata pristupnog procesa
Naš cilj je jasan i neupitan – članstvo naše države u EU je naš strateški cilj i biće vodilja svih naših budućih aktivnosti. Želimo da svi segmenti društva dobiju aktivnu ulogu u ostvarenju tog cilja jer je to naša zajednička budućnost – budućnost građana Crne Gore u Evropskoj uniji.