Sastanak osmog Nadzornog odbora Programa za rodnu ravnopravnost IPA 2010. održan je danas u prostorijama Ministarstva za ljudska i manjinska prava.
Sastankom je predsjedavao ministar dr Suad Numanović, dok su ispred međunarodnih organizacija prisustvovali v.d. stalnog koordinatora UNDP-ja u Crnoj Gori Norimasa Šimomura i g-đa Don Edi-Berd predstavnica Delegacije EU.
Na sastanku je predstavljena eksterna evaluacija Programa tokom koje su iznijeti ostvareni rezultati tokom implementacije ovog razvojnog programa.
Ministarstvo je u saradnji sa Kancelarijom UNDP-ja u okviru Programa rodna ravnopravnost IPA 2010. uspješno realizovalo aktivnosti u periodu trajanja programa od marta 2010. do 31. decembra 2014. kada je Program zvanično završen.
Konstatovano je da su postignuti konkretni i mjerljivi rezultati u sve tri oblasti: suzbijanje nasilja nad ženama, politička participacija žena i ekonomsko osnaživanje žena, kao tri ključne komponente Programa rodne ravnopravnosti.
Ministar dr Numanović uputio je izraze svoje zahvalnosti svim učesnicima/ama realizacije ovog vrlo zahtjevnog i vrlo značajnog razvojnog Programa.
Na sastanku je istaknuta aktivnost u pravcu stvaranja pretpostavki za uvođenje SOS linije za žrtve nasilja u porodici.
Takođe, u oblasti zaštite od nasilja nad ženama i nasilja u porodici,ocijenjeno je da smo kroz multidisciplinarnu zaštitu na putu uspostavljanja dobrog sistema zaštite, ted a osim forme moramo ponuditi i kvalitetan sadržaj multidisciplinarnih timova.
Izmjenama i dopunama Zakona o izboru odbornika i poslanika, žene su pozicionirane na taj način da im je pripalo svako četvrto mjesto na opštinskim izbornim listama, što je istaknuto na sastanku.
U vezi sa tim uspjeh je i činjenica da svaka žena koja više nije na listi biva zamijenjena drugom ženom.
U oblasti ekonomskog osnaživanja žena pohvaljene su dosadašnje aktivnosti koje su rezultirale konkretnim ciframa.
Postignuti su značajni rezultati na terenu u četiri pilot opštine gdje se sprovodi projekat.
19 žena koje su bile korisnice programa dobile su finansijska sredstva i započele sa realizacijom svog biznis plana.
Ukupan plan žena korisnica Programa koje su uradile biznis planove je 54. Ministarstvo će zajedno sa UNDP-jem, preko Investicionog razvojnog fonda u okviru posebne kreditne linije namijenjene upravo ovim ženama, pružiti podršku realizaciji pomenutih biznis planova.
Istaknuto je da je pristup kroz lokalnu zajednicu jako potreban segment u osnaživanju ženskog preduzetništva.
Gospodin Šimomura istakao je da nijedan razvojni program sa ovako malim resursima (prosječno 200.00 eura na godišnjem nivou) nije uspio da pomjeri razvojne granice kao Razvojni program za rodnu ravnopravnost IPA 2010.
On se zahvalio na povjerenju ukazanom Kancelariji za razvojni program UN u Crnoj Gori i ministru Numanoviću lično i njegovim saradnicama iz Odjeljenja za poslova rodne ravnopravnosti, kao i svim ostalim akterima na zalaganjima u implementaciji Programa i uspješnoj saradnji.
Gospođa Edi-Berd je ispred Delegacije EU istakla značaj ovog Programa i na nivou regionalne razmjene iskustava jer sprovođenje ovog Programa je primjer dobre prakse koji bi trebalo razmijeniti sa iskustvima iz regiona.
Ona se takođe zahvalila na odličnoj saradnji i komunikaciji tokom perioda realizacije plana Programa i izrazila uvjerenje da će se nakon potpisivanja finansijskog sporazuma predviđenog za treći kvartal ove godine, u skorom periodu potpisati i novi program za razvoj u ovoj oblasti.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava