Trajni povratak na kontrolu granica u Evropi bi zemlje koje su bile dio šengenske zone otvorenih granica koštao oko 110 milijardi eura tokom narednih deset godina, saopštio je Frans strateži, zvanični institut francuske vlade.
Šengenski sporazum je centralna tačka evropskih integracija, međutim, pod pritiskom birača zabrinutih zbog nezapamćenog priliva migranta iz Afrike i sa Bliskog istoka, nekoliko vlada je već uvelo privremenu kontrolu na granicama sa drugim zemljama EU.
Studija instituta Frans strateži, navodi da bi trajno ukidanje zone slobodnog kretanja rezultiralo smanjenjem obima prekograničnog turizma i trgovine i Evropu koštalo 0.8 odsto od ukupne ekonomske proizvodnje u narednih 10 godina, prenosi Rojters.
Francusku bi to koštalo između milijardu i dvije miljarde eura kratkoročno, a 10 miljardi eura u narednih 10 godina, što je ravno 0.5 odsto bruto domaćeg proizvoda, naveli su autori studije.
“Dugoročno cijena stalne granične kontrole bi bila ekvivalentna porezu od 3 odsto na trgovinu između zemalja Šengenske zone, što bi dovelo do smanjenja trgovinskog obima za između 10 i 20 odsto,” iznosi se u studiji.
Šest od 26 članica Šengenske zone, uključujući Njemačku, ponovo su uvele privremenu kontrolu granica zbog dolaska stotina hiljada migranta u bogate zemlje EU.
Izvor: Tanjug