Odluka građana Ujedinjenog Kraljevstva da istupe iz Evropske unije je unijela pometnju u cijeloj Evropi. Ali, svaka kriza je šansa da budemo bolji. Možda je baš sada pravi, posljednji momenat da napravimo Evropu boljom i da je reformišemo, kaže u intervjuu Pobjedi državni sekretar Vlade Mađarske za evropske poslove Sabolč Takač. Ističe da Uniji trebaju sada uspješne priče poput Crne Gore i da je to inspiracija za cijeli region.
Bregzit je uzdrmao EU iz korijena. Unija se suočava sa najozbiljnijom krizom od osnivanja. Da li će opstati?
TAKAČ: Bregzit je vrlo indikativan znak da EU više nije onako atraktivna kao što je bila. Svi mi u Uniji moramo da shvatimo šta nije u redu i zašto je veliki broj glasača u Velikoj Britaniji glasao za izlazak iz Unije. To je veoma važno pitanje i sada bi trebalo sve da raščlanimo i ozbiljno porazgovaramo o budućnosti Unije. U stvari, svi mi u Evropskoj uniji bi trebalo ovaj prekid ili godišnji odmor da iskoristimo da budemo iskreni prema sebi i kažemo ovako više ne može. Srešćemo se u septembru u Bratislavi, prijestonici zemlje koja predsjedava Unijom, i tada moramo jedni drugima iskreno reći kakvu zajednicu želimo. Ali, ono što već sada sigurno znamo je da ništa više neće biti isto i da svako mora procijeniti svoju ulogu u ovoj krizi, pogotovo institucije Evropska komisija i parlament. Sada je bitno da se odredimo po pitanju budućnosti i svi otvoreno kažemo kakvu budućnost želimo. Ako želimo Uniju od 27+ članica onda moramo da shvatimo interese svake od njih. Ono što je najvažnije, po mišljenju Mađarske, je odluka da Evropski savjet, koji čine premijeri zemalja, mora voditi glavnu riječ, a ne Komisija. Čini mi se da se ponekad pogrešno doživljava uloga Komisije. To jeste veoma važna institucija, ali Komisija nije vlada nad vladama, kako se sada ponaša. Komisija danas uopšte se ne obazire na nacionalne interese pojedinih članica. Zato, recimo, Mađarska i Slovačka žele da odluke Evropske komisije oko migrantskih kvota provjere pred sudom. Isti problem imaju i građani Evropske unije, postoji negdje neka komisija koja o nečemu odlučuje, a glas građana se, nažalost, uopšte ne čuje. Nadam se da će Unija preživjeti. Evropske integracije su najvažnije dostignuće moderne Evrope. Te integracije su donijele mir cijeloj Evropi, stabilnost, ekonomski i socijalni razvoj i to ne bi trebalo da zaboravimo. Bitno je da sada ne povezujemo sve što je pogrešno sa evropskim integracijama. Integracija je svakako dobra ideja. Moramo stalno evropskim građanima ponavljati kakav bi im bio život bez slobodnog kretanja robe, ljudi i kapitala. To bi bio znatno drugačiji život. Zato ljudima moramo stalno ponavljati da ne bi trebalo integracije povezivati sa Evropskom komisijom. Suština je u tome da bi Unija trebalo da bude zajednica u kojoj će se čuti glasovi nacionalnih parlamenata, EU to mora obezbijediti svojim članicama.
Jaka i stabilna Unija je garancija i Zapadnom Balkanu da će se razvijati. Uzdrmana Unija Balkan čini još slabijim. Kakva će EU sačekati Crnu Goru kroz par godina kada budemo spremni za članstvo?
TAKAČ: Crna Gora brzo ide na putu napretka. Deset godina od nezavisnosti mnogo je postignuto. Učestvovali ste na NATO samitu kao partner, pozvana članica. Nadam se da ćete za godinu biti punopravna članica Alijanse. Za nas u Mađarskoj je ovo uvijek bilo strateško pitanje. Za nas je Zapadni Balkan ključna regija, ova regija je naš prvi susjed i za nas je ovaj uspjeh bitan kao i za Crnu Goru. Našu veliku podršku imate i na putu ka EU i naši eksperti su tu da vam pruže pomoć. Na primjer, od 1. jula smo poslali mađarskog eksperta za ljudska prava i borbu protiv diskriminacije kako bi pomogao vašoj Vladi da se pripremi za pregovore u poglavljima vladavine prava, ljudska prava i prava manjina. Radimo to zbog našeg prijateljstva, poštovanja prema vašoj državi i njenih građana. I ako se svih 27 članica složi po pitanju budućnosti Evrope, neodvojivi dio te budućnosti biće Crna Gora i Zapadni Balkan. U pravu ste da sve ove promjene u Uniji utiču na region. Zemlje regiona su u različitim fazama napretka. Izazovi su različiti i zato nam treba uspješna priča i u ovom momentu je to Crna Gora. To je model za ostale zemlje regiona.
Kako gledate na odnose Crne Gore i Rusije? Možemo li nakon ulaska u NATO očekivati bolje odnose i manje emocija?
TAKAČ: Da, svakako. Rusija mora shvatiti da NATO nije protiv nje i mislim da kada budete punopravni članovi Alijanse odnosi Crne Gore i Rusije će biti bolji. Emocije će se “spustiti” i vratiće se oni vaši dobri odnosi. I Mađarska želi dobre odnose sa Rusijom.
Jesu li mađarski investitori zadovoljni uslovima poslovanja u Crnoj Gori?
TAKAČ: Naši investitori su zadovoljni u Crnoj Gori i tome govori u prilog činjenica da nijesu otišli, već ostaju i šire svoje poslovanje. Kada postanete punopravna članica NATO-a, investicije u Crnoj Gori će biti još sigurnije što podrazumijeva i lakši priliv novih investicija.
Ima li međunarodna zajednica odgovor na sve češće terorističke napade?
TAKAČ: Bezbjednost u Evropi se promijenila nakon serije terorističkih napada. Više nijesmo zona bezbjednosti, niti je iko više. Samo globalno možemo odgovoriti na ove izazove. Gotovo je nemoguće predvidjeti gdje će se dogoditi sljedeći atak. Sve bezbjednosne službe širom svijeta moraju bolje sarađivati i informacije trebaju što prije da se razmijene u borbi protiv terorizma.
Izvor: Pobjeda