Naslovnica Crna Gora i EU Ključne vijesti i informacije iz EU Štajnmajer i Gabrijel: Država kandidat za EU da se smatra državom bezbjednog...

Štajnmajer i Gabrijel: Država kandidat za EU da se smatra državom bezbjednog porijekla

Države koje zadovolje kriterijume za dobijanje statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji (EU) trebalo bi da, na nivou čitave EU, budu smatrane zemljama sigurnog porijekla, smatraju potpredsjednik njemačke Vlade i ministar vanjskih poslova, Sigmar Gabrijel i Frank Valter Štajnmajer.

Oni su, u zajedničkom tekstu o sistemu azila u EU objavljenom u njemačkom listu Frankfurter Allgemeinen Zeitung, ocijenili da bi EU trebalo da poradi na razvoju zajedničke poltike za azil, izbjeglice i migracije i predložili deset tačaka kroz koje se to može učiniti.

U tekstu, Gabrijel i Štajnmajer podsjećaju da se Evropa suočava sa velikim izazovom vezanim za migracije, navodeći da nikad ranije toliko ljudi nije bježalo od političkog progona i rata.

Jasno je, kako smatraju, da dosadašnja rješenja nijesu dostigla standarde koje Evropa mora postaviti.

Oni su naglasili da se to pitanje ne može odgađati i Evropa mora da reaguje odmah i sprovede politiku azila, izbjeglica i migracija baziranu na principu solidarnosti.

11899748 1056780527688002 2124731219722666710 n

Gabrijel, foto: Facebook

“Sve države Zapadnog Balkana teže članstvu u EU i imamo dobru osnovu da na njih proširimo zajendicu. To znači da ih ne možemo tretirati i državama progona u isto vrijeme”, navodi se u tekstu.

Gabrijel i Štajnmajer su naglasili da bi stav o tome koje se države mogu smatrati bezbjednim trebalo da bude isti na nivou čitave EU.

“U budućnosti bi trebalo da se u čitavoj EU, država koja je kandidat za člasntvo u EU smatra državom bezbjednog porijekla”, ocijenili su oni.

Gabrijel i Štajnamjer u tekstu navode da standardi sistema azila moraju biti usklađeni u svim članicama EU, kao i da je potrebna kohezivna politika azila.

Oni su ukazali i na neophodnost fer raspodjele migranata u Evropi, jer samo to, kako su ocijenili, može garantovai dugročnost politike azila.

U tekstu se naglašava i da je neophodno hitno pomoći državama koje su sada pod najvećim tereom migracija.

“EU i njene članice moraju biti efikasnije i ponuditi praktičnu i finansijsku podršku državama koje su priprhvatile izbjeglice”, pišu Gabrijel i Štajnmajer.

Oni su, ukazujući na nesreće koje se sve češće događaju na Mediteranu, ukazali na napore da se organizuju morske spasilačke operacije na proljeće.

“Moramo da konsolidujemo te napore širom Evrope i dugoročno opremimo EU neophodnim kapacitetima”, poručili su njemački ministri.

Oni su ocijenili i da bi povratak trebalo da bude prioritet u odnosima sa državama porijekla izbjeglica.

Gabrijel i Štajnmajer poručuju da je Njemačkoj potreban zvaničan dokument o migraciji i politika koja će smanjiti teret koji stvara azil.

“Sveobuhvatna politika azila, izbjeglica i migracija takođe zahtijeva nove političke inicijaticive da bi se suočili i izborili sa uzrocima napuštanja država Srednjeg istoka i Afrike”, ocijenili su oni.

Njemačka je, kako su zaključili, spremana da i dalje podstiče razvoj zajedničke izbjegličke politike zasnovane na principu solidarnosti.

Izvor: MINA

Saopštenja

EU opredijelila 75 miliona eura za pet infrastrukturnih projekata u Crnoj Gori 

0
Operativni odbor Zapadnobalkanskog investicionog okvira (WBIF) odobrio je danas Crnoj Gori, na sastanku održanom u Londonu, šest grantova za zaštitu životne sredine i energetiku,...

Mađarska preuzela predsjedavanje Savjetom Evropske unije

0
Predsjedavanje Savjetom Evropske unije (EU) rotira se među državama članicama svakih šest mjeseci. Tokom tog perioda, zemlja koja predsjedava vodi sastanke Savjeta EU-a i...

Otpočet rad na ispunjenju završnih mjerila u poglavljima 23 i 24

0
Glavni pregovarač Predrag Zenović i pregovarač za Klaster 1 – Temeljna poglavlja Bojan Božović sastali su se danas sa šeficama pregovaračkih radnih grupa za...

Opština Nikšić podržana kroz program URBACT IV

0
Opština Nikšić učestvovaće u jednoj od ukupno 10 mreža programa međuregionalne saradnje URBACT IV, koje su odobrene na današnjem sastanku Odbora na nadgledanje ovog...

Finansijska podrška EU ključna za evropsku integraciju Crne Gore

0
Usklađivanje i dostizanje standarda EU korištenjem pretpristupnih fondova je ključno za proces integracije Crne Gore, istaknuto je na sastanku IPA sektorskih nadglednih odbora održanim...