U Bečićima se 25 – 27. maja 2016. održava regionalna konferencija o sprovođenju mjera za uspostavljanje funkcionalne infrastrukturne mreže za povezivanje u oblasti saobraćaja i energetike (tzv. meke mjere). Dalje jačanje saradnje regiona u sprovođenju mekih mjera, posebno kroz usvajanje adekvatnog zakonodavnog okvira, poboljšanje pogranične infrastrukture i realizaciju infrastrukturnih projekata doprinijeće poboljšanju saobraćajne i energetske povezanosti regiona, povećanju obima razmjene roba i usluga, intenziviranju ekonomskog rasta i razvoja ovog dijela Evrope i njegovom bržem i kvalitetnijem integrisanju u EU, ključna je poruka je sa regionalne konferencije.
Konferenciju organizuju Njemačko društvo za međunarodnu saradnju (GIZ) i Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija, a učestvuju predstavnici nadležnih institucija iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Makedonije, Srbije, kao i međunarodnih organizacija: SEETO, Energetske zajednice, Savjeta za regionalnu saradnju i Stalne radne grupe za regionalni razvoj.
Otvarajući skup, državni sekretar za evropske integracije ambasador Aleksandar Andrija Pejović je podsjetio da je sastanak predsjednika vlada država Zapadnog Balkana koji je održan u Berlinu u avgustu 2014. pod pokroviteljstvom njemačke vlade kojim je iniciran berlinski proces, proistekao iz potrebe za intenziviranjem saradnje u procesu evropske integracije i daljim unapređenjem ekonomskog rasta, te stvaranja preduslova za uspješnu realizaciju infrastrukturnih projekata u oblasti saobraćaja i energetike.
Kao nastavak ovog procesa, uspjeh samita u Beču održanog u avgustu 2015. se ogleda u konkretizaciji planova za infrastrukturno povezivanje zemalja regiona, ali i u definisanju tzv. mekih mjera čije će uspješno sprovođenje doprinijeti uspostavljanju potpuno funkcionalne infrastrukturne mreže u oblasti saobraćaja i energetike.
Ambasador Pejović je ukazao da će predstojeći Pariski samit, zakazan za 4. jul 2016. u fokusu imati dalje infrastrukturno povezivanje zemalja regiona, uspostavljanje Regionalne kancelarije za saradnju mladih na Zapadnom Balkanu, izazove migracijske krize, kao i borbu protiv terorizma i organizovanog kriminala. Posebna pažnja samita će biti posvećena razmatranju stepena realizacije mekih mjera u oblasti saobraćaja i energetike, najavljujući nove održive projekte u regionu.
Ambasador Pejović je istakao da su razvoj infrastrukture i povezivanje našeg regiona sa Evropskom unijom ključni preduslovi za ekonomski razvoj država Zapadnog Balkana.
„Sprovođenje mekih mjera će omogućiti punu i funkcionalnu saobraćajnu i energetsku povezanost država Zapadnog Balkana i omogućiti efikasan protok robe, energije i putnika, čime će se stvoriti preduslovi za dinamičan ekonomski razvoj regiona“, poručio je ambasador Pejović.