Iako će od januara, predsjedavanje Savjetom EU preuzeti Poljska, velike nade, naša zemlja u narednom periodu polagaće u Sloveniju. Razlog za to je, što će, u narednih pet godina, izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru biti Marjan Šarec, Slovenac koji vrlo dobro poznaje Balkan, dok će njegova sunarodnica Marta Kos, biti na poziciji evropske komesarke za proširenje.
Mada je naglasila da neće biti prečica, i da se nikome neće gledati „kroz prste” kada je u pitanju proširenje, zemlje kandidati se ipak nadaju da će, to što Kos dolazi sa Balkana, biti vjetar u leđa njihovim težnjama da se pridruže EU.
Kos je, već po samom preuzimanju dužnosti, naglasila da bi za vrijeme njenog mandata, jedna ili više zemalja mogli završite proces proširenja. Pozvala pozvala na bivšu zajedničku državu kao dokaz da dobro poznaje region Zapadnog Balkana.
Potvrdila je pred evropskoim poslanicima da će osigurati da put ka pridruživanju EU ostane u potpunosti zasnovan na zaslugama. »Ja jesam za ambiciju, ali ne može biti prečica i nikada neću ugroziti kvalitet zbog brzine« podvukla je Kos.
Sa druge strane, Marjan Šarec, koji je bio i premijer Slovenije, već je boravio u Crnoj Gori i sa domaćim zvaničnicima razgovarao o poslu koji mu je povjeren u narednih pet godina.
Upitan koliko će Crnoj Gori, značiti, to što će na važnim pozicijama, biti neko iz regiona, ko poznaje sklonosti Balkana, Šarec je za Eurokaz ocijenio da je to u svakom pogledu od velike važnosti.
»Jer teško je raditi neku stvar ako je ne poznaješ i treba ti mnogo vremena da shvatiš neke stvari. Balkan je oduvijek bio specifičan region i kao takvog treba ga tretirati. Bilo je slučajeva u prošlosti da su neki izaslanici iz zapadnih zemalja pogrešno pristupali problemima jer nisu shvatali o čemu se zapravo radi« ocijenio je Šarec za Eurokaz.
Stav Slovenije je, pa i njega kao njenog nosioca vlasti, kaže Šarec, uvijek bio sklon pristupanju ne samo Crne Gore, nego i drugih zemalja Zapadnog Balkana, ali napominje da bez angažmana Crne Gore, sve to neće vrijediti.
»Što se tiče uloge Marte Kos i mene, mi sada zastupamo Evropsku komisiju i Evropski parlament tako da treba imati to u vidu kada govorimo o stavovima. Naš zadatak sigurno jeste da što više pridonesemo uspješnoj integraciji. Ali bez angažmana Crne Gore, odnosno njenih nosilaca vlasti pa i opozicije, sigurno nećemo moći. Jer na kraju krajeva odlučuju lideri zemalja članica i poslednja riječ će biti njihova« naveo je Šarec.
Bio je, kaže, jednom u toj ulozi kad se donosila odluka o Sjevernoj Makedoniji i Albaniji, da počnu pregovore.
»Tako da mi je vrlo dobro poznato kako to ide. Ja svakako stojim na stavu, da zemlja koja postiže napredak mora biti i nagrađena, da ne bi ponestalo volje. Ali i Crna Gora ne smije se opustiti ni za tren na ovom putu« podvlači evropski poslanik.
Veto nijedne zemlje članice ne smije biti sredstvo za postizanje interesa
Govoreći o inicijativi Slovenije i Njemačke, kojom se traži ukidanje veta kada su u pitanju bilateralne nesuglasice sa susjednim državama, Šarec kaže da taj prijedlog ima korijene u prošlim iskustvima sa procesom integracije, te da Slovenija to dobro zna iz vlastitog iskustva.
»Mi Slovenci smo morali praviti neke kompromise, koji su znali biti i bolni. Ali kako sam maloprije pomenuo Sjevernu Makedoniju, mislim da je to najeklatantniji primjer ucenjivanja jedne zemlje zbog bilateralnih pitanja. Zbog toga bi trebalo u buduće spriječiti takve pothvate, jer veto nijedne zemlje EU ne smije biti sredstvo za postizanje vlastitih interesa. EU je veća od pojedine zemlje in samo svi zajedno možemo biti jaki i uspješni. Ali naravno nije sve na zemljama EU, nego treba i politika zemalja koje se kandiduju za ulazak znati koja su važna pitanja a koja samo talasaju društvo« zaključio je Šarec.
Autorka: Jovana ĐURIŠIĆ