Ministar evropskih poslova Aleksandar Andrija Pejović primio je danas delegaciju Evropske banke za obnovu i razvoj koju predvodi potpredsjednik Banke Pjer Elbron.
Sagovornici su razmijenili mišljenje o rezultatima dosadašnje saradnje i prioritetnim potrebama i planovima iz procesa pristupanja EU, prevashodno usmjerenim na postizanje održivog ekonomskog razvoja.
Ministar Pejović je prenio zadovoljstvo dosadašnjom saradnjom s EBOR-om istakavši da je ona generisala dodatne investicije i doprinijela sprovođenju sveobuhvatnih ekonomskih reformi u zemlji koje su značajne i za napredovanje države prema članstvu u EU. Ukazao je na značajnu ulogu koju EBOR ima u sprovođenju projekata koje finansira EU naglasivši da je Unija dosad, u okviru projekata finansiranih iz Zapadnobalkanskog investicijskog okvira, opredijelia 21 milion eura za pripremu infrastrukrurnih projekata koje sprovodi EBOR. Posebno je zahvalio na podršci Banke u pripremi projektne dokumentacije za nove dionice autoputa (obilazak oko Podgorice i nastavak puta od Mateševa prema Andrijevici), pripremu dokumentacije za Jadransko– jonsku cestu i Jadransko–jonski gasovod, puta Šćepan Polje – Plužine, kao i niza projekata energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije, poput izgradnje Trans-balkanskog energetskog koridora i proširenja energetske mreže za obnovljive izvore energije.
Takođe je pozdravio novu Strategiju EBRD-a za Crnu Goru, čiji je fokus na jačanju konkurentnosti privatnog sektora i promociju energetske sigurnosti i efikasnosti na regionalnom nivou ukazavši na konsistentnost njenih ciljeva sa razvojnim ciljevima Crne Gore.
Potpredsjednik Elbron je prenio opredijeljenost EBRD-a da, jednakim elanom, nastavi da podržava sprovođenje reformi u državi i tranziciju prema ekonomiji otvorenog tržišta. Ocijenio je da je Crna Gora od obnove nezavisnosti sprovela značajne reforme i postala privlačna destinacija za strane investitore. Istakao je da će aktivnosti Banke u narednom periodu biti usmjerene na podršku projektima u oblasti jačanja konkurentnosti malih i srednjih preduzeća, unapređenja regionalne povezanosti, razvoja obnovljivih izvora energije i održivog turizma, kao i unapređenja regionalne trgovine i razmjene robe.
Sagovornici su izrazili zadovoljstvo ulogom i doprinosom EBRD-a Berlinskom procesu, koja se manifestuje kroz podršku sprovođenju projekata infrastrukturnog i saobraćajnog povezivanja, te produbljivanja ekonomskih odnosa čime se podstiču brža transformacija i integrisanje Zapadnog Balkana u EU. Takođe su dogovorili partnerstvo Vlade Crne Gore i EBOR-a u pripremi smjernica za postizanje veće efikasnosti rada na ostvarivanju strategijskih ciljeva Vlade, pri čemu će Banka dati niz ekspertskih preporuka za dalji uspješan rad.