Naslovnica Info Press info Putovanje u Šengen zonu za građane zemalja zapadnog Balkana bez vize, ali...

Putovanje u Šengen zonu za građane zemalja zapadnog Balkana bez vize, ali uz odobrenje EU

Za putovanje u EU građanima zemalja zapadnog Balkana neće trebati vize, ali će morati ispunjavati detaljne formulare prije puta.

Građani država zapadnog Balkana ubuduće će za putovanje u Šengen zonu morati prethodno zatražiti odobrenje od nadležnih službi Evropske unije iako će i dalje biti oslobođeni vađenja viza, prenosi Beta.

Odobrenje će se tražiti ispunjavanjem elektronskog fomulara, a odgovor EU-a stizaće u roku najkasnije 72 sata. Onima za koje se utvrdi da predstavljaju opasnost po sigurnost EU-a bit će odbijena dozvola za putovanje, navodi se u predlogu za uspostavljanje novog Evropskog sistema za odobravanje putovanja (ETIAS).

Takav predlog Evropske komisije potvrdio je Odbor za građanske slobode Evropskog parlamenta (LIBE). Nakon što ga u parlamentu usvoje sva nadležna tijela, biće proslijeđen na usvajanje Vijeću ministara EU-a, rekao je agenciji Beta neimenovani zvaničnik odbora LIBE.

Prema predlogu, građani država zapadnog Balkana i drugih zemalja kojima nisu potrebne vize za putovanje u Šengenski prostor bez unutrašnjih granica moraće za uslugu prethodne provjere platiti deset eura, ali će taj trošak pokrivati razdoblje za putovanja od tri godine, odnosno do isteka važenja pasoša.

Od plaćanja te naknade biće oslobođene osobe mlađe od 18 i starije od 60 godina, članovi porodica državljana zemalja EU-a, kao i studenti i znanstveno osoblje.

Složen postupak

Predstavnica za štampu odbora LIBE Estefania Narrillos rekla je beogradskoj agenciji da bi cijeli postupak u Evropskom parlamentu trebao biti okončan do kraja godine, a potom će o sistemu ETIAS konačnu odluku donijeti Vijeće ministara EU-a.

“Postupak je složen i sistem bi mogao stupiti na snagu za najmanje dvije godine, vjerovatno tek početkom 2020.”, navela je Narrillos.

Oni građani država zapadnog Balkana koji žele putovati i ne trebaju vaditi vize za Šengen zonu prethodno će morati tražiti odobrenje putem elektronskog formulara u kojem će, osim ličnih i podataka o pasošu, morati navesti i adresu boravišta u Uniji, tamošnji kontakt i zemlju ulaska u EU.

Takođe će morati “obavijestiti vlasti EU-a o tomu jesu li bili osuđivani za ozbiljne kriminalne prekršaje (terorizam, seksualnu eksploataciju djece, trgovinu ljudskim bićima ili drogom, ubistva i silovanja), kao i o boravku u specifičnoj zoni sukoba ili odluci da napuste neku zemlju, i to sve za posljednjih deset godina”.

Mogućnost žalbe

Elektronski formular s molbom konkretne osobe da putuje bez viza u Šengenski prostor automatski će biti provjeren u bazama podataka EU-a, uključujući Šengenski informacioni sistem (SIS), Sistem ulaska / izlaska, kao i preko baza evropske policijske službe Europol i Interpola, “kako bi se provjerilo je li putni dokument izgubljen, ukraden ili je za tom osobom izdat nalog za hapšenje”, navodi se u obrazloženju predloga za ETIAS.

Od osobe koja traži odobrenje za putovanje u Šengen zonu, kako je navedeno, može biti zatraženo da pruži dodatne informacije, a u izuzetnim slučajevima i zahtjev za razgovor.

“Ako tražitelju odobrenje bude odbijeno, biće obaviješten o razlozima i uživaće pravo žalbe, uključujući i posredstvom suda”, stoji u predlogu.

Evropska komisija stavila je do znanja da sada postoji 60 zemalja čijim građanima nije potrebna viza za ulazak u EU, a očekuje se da će šengenske granice u 2020. prijeći 39 miliona stranaca.

Izvor: Beta

Saopštenja

Gorčević na Globsec Forumu: Nastavak proširenja važan za sigurnost EU

0
„Ukoliko želite sigurnu Evropu, potrebno vam je proširenje na Zapadni Balkan, kao i Ukrajinu i Moldaviju“, poručila je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević u...

Gorčević u Pragu: Crna Gora prekinula stagnaciju politike proširenja

0
Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević je na marginama Globsec Foruma u Pragu imala niz bilateralnih sastanaka sa kolegama iz EU institucija i država članica...

Druga radionica za pripremu predloga projekata na Programu prekogranične saradnje Srbija – Crna Gora...

0
Upravljačko tijelo i Struktura Programa prekogranične saradnje Srbija-Crna Gora 2021-2027, uz tehničku podršku Zajedničkog tehničkog sekretarijata Programa, organizuju drugu radionicu na temu „Priprema predloga...

Četiri crnogorska partnera podržana kroz Restriktivni poziv programa Interreg Evropa

0
Crnogorske institucije i organizacije ostvarile su učešće u četiri od ukupno 54 projekta odobrena  u okviru Restriktivnog poziva programa Interreg Evropa i time su...

Evropa se okreće biciklu kao rješenju za mnoge društvene probleme

0
Od početka 21. vijeka, Evropa se suočava sa sve većim klimatskim, zdravstvenim i ekonomskim izazovima, koji se međusobno prepliću i usložnjavaju. Zagađenje i toplotni...