NaslovnicaInfoPress infoPropisi o zaštiti konkurencije koji važe za članice EU biće primijenjeni i...

Propisi o zaštiti konkurencije koji važe za članice EU biće primijenjeni i u Crnoj Gori

U privrednom sektoru postoje prećutni ili pisani zabranjeni sporazumi između konkurenata, ali do sada nijedna takva prijava nije upućena Agenciji za zaštitu konkurencije Crne Gore, saopštio je njen direktor Miodrag Vujović.

„Sigurni smo da u privrednom sektoru postoje prećutni ili pisani sporazumi između konkurenata s ciljem podjele kupaca i utvrđenja minimalnih cijena u daljoj prodaji“, kazao je Vujović na seminaru organizovanom u okviru ALA projekta, koji finansira EU, a implementira Njemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ).

On je dodao da je Agencija više puta vodila postupke i utvrđivala eventualno postojanje zabranjenih sporazuma između konkurenata, ali da i dalje nijedna prijava te vrste nije upućena toj instituciji.

Vujović je saopštio da je crnogorski zakonodavni okvir koji se odnosi na zaštitu konkurencije u potpunosti harmonizovan sa propisima EU.

„Vjerujem da je efikasno sprovođenje zakona neophodno u interesu razvoja tržišne ekonomije i zaštite ekonomskih interesa kupaca“, rekao je Vujović.

On smatra da evropska praksa u oblasti zaštite konkurencije povoljno djeluje na funkcionisanje crnogorskog tržišta, s obzirom na to da su utvrđene kazne veoma visoke.

Vujović je naveo da na tržištu na kojem se nalazi značajan broj konkurenata, slobodna konkurencija mora dovesti do nižih cijena za potrošače i efikasnog korišćenja resursa.

„Privrednici razumiju da je osnovni cilj politike konkurencije promocija i zaštita slobodne konkurencije, otvorenih tržišne privrede, kao i opšte prihvaćenih principa slobodne tržišne ekonomije“, kazao je Vujović.

On je rekao da namjera Agencije nije prioritetno usmjerena na kaznenu politiku za utvređene povrede tržišnih sloboda, već prije svega na širenje svijesti o značaju koju slobodna konkurencija ima za razvoj preduzetništva u Crnoj Gori.

„U tom smislu Agencije je omogućila postizanje cilja Zakona i sprječavanje nastanka štete u kratkom roku na najefikasniji i najekonomičniji način“, kazao je Vujović.

On je dodao da će Agencija i ubuduće raditi na utvrđivanju postojanja tajnih sporazuma konkurenata, koji su najštetniji za funkcionisanje slobodnog tržišta.

„Takođe ćemo biti aktivni u smislu utvrđivanja različitih vrsta zloupotrebe položaja, prije svega u sektorima gdje postoji monopolsko funkcionisanje infrastrukturnih objekata“, naveo je Vujović.

On je saopštio da je Agencija u prethodnom periodu pokazala spremnost i odlučnost u saradanji sa učesnicima na tržištu.

Šef sektora za saradnju Delegacije EU u Crnoj Gori, Andre Lys, kazao je da je politika zaštite konkurencije jedna od najvažnijih oblasti u EU, zbog čega podržava razvoj crnogorske konkurencije već osam godina.

Prema njegovim riječima, podrška EU je ojačala interne administrativne kapacitete Agencije za zaštitu konkurencije, koja je sad u potpunosti nezavisna.

„Fokusirali smo se da obezbijedimo da propisi koji važe za članice EU budu primijenjeni na isti način u Crnoj Gori. Tako smo pomogli privredi da bolje funkcioniše, a državi da ispuni obaveze koje proizilaze iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanja“, kazao je Lys.

On je dodao da Evropska komisija prepoznaje stalni napredak u crnogorskom zakonodavnom okviru, kao i u sprovođenju zakona koji se odnose na zaštitu konkurencije.

Lys smatra da je poltika zaštite konkurencije značajna, jer doprinosi postojanju koristi za građane, dok bez striktne implementacije pravila konkurencije, tržišna privreda neće proizvesti očekivane benefite.

„Na tržištima država koje poštuju slobodnu konkurenciju, nastaju niske cijene za potrošače, kvalitetniji proizvodi, kao i efikasnije korišćenje resursa“, objasnio je Lys.

On je dodao da konkurencija doprinosi i investicijama u istraživanje i razvoj, tako da preduzeća mogu da prate tržišne trendove i pomognu da se poboljša društveno blagostanje.

„Politika zaštite konkurencije, kao i politika protiv dampinga, dvije su oblasti u kojima EK ima najviše ovlašćenja i mogućnost izricanja velikih kazni preduzećima koja ih krše“, zaključio je Lys.

Izvor: Agencija Mina-business

Radionica o evropskoj regulativi za veterinarske ljekove održana u Podgorici

Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, u saradnji sa Ministarstvom evropskih poslova i uz podršku projekta finansiranog sredstvima EU „Centar za strateško-pravno...

Gorčević-Lopatka: Crna Gora nagrađena za predan rad u protekloj godini

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević sastala se danas sa izvjestiocem iz sjenke za Crnu Goru u Evropskom parlamentu, Reinholdom Lopatkom. “Možemo biti ponosni na postignuto...

Odobreno 30 projekata u okviru Drugog poziva Interreg Programa Dunavskog regiona

Na VI sastanku Odbora za nadgledanje Interreg Programa Dunavskog regiona, koji je održan 17. i 18. decembra 2024. godine u Zagrebu, za finansiranje je...

ZA SLABOVIDE