U Ski centru Vučje danas je otvoren prvi omladinski kamp, u okviru projekta o smanjenju rizika od zloupotrebe droge među mladima, na kom učestvuje 40 srednjoškolaca iz opština prekogranične regije Crne Gore i Bosne i Hercegovine (BiH).
Kako je saopšteno iz nevladine organizacije Preporod, u okviru prekograničnog projekta „Anti-Dop Ambasadori bez granica“ počelo je sprovođenje njegove glavne aktivnosti, odnosno dva sedmodnevna omladinska kampa za 80 učenika srednjih škola iz Crne Gore i BiH na temu prevencije zavisnosti i jačanja liderskih, socijalnih i životnih vještina.
Na prvom kampu, koji je danas otvoren, učestvuje 40 djece iz opština prekogranične regije Crne Gore i BiH, koji su završili prvi ili drugi razred srednje škole.
Kako je saopšteno, kamp je edukativno-zabavnog karaktera, u čijoj pripremi se vodilo računa o balansu te dvije komponente, kako bi se postigla što bolja motivacija za usvajanje znanja i aktivno učestvovanje u radionicama.
„Edukaciju na kampu će sprovesti odabrani tim od po dva stručnjaka iz oblasti bolesti zavisnosti iz obje države, kao i po jedan Anti Dop Ambasador koordinator, a svoj doprinos će dati i pet volontera koji su većinom studenti završne godine psihologije“, kaže se u saopštenju Preporoda.
Glavne oblasti prema kojima će program kampa biti održan su prevencija upotrebe droga, liderstvo i razvoj komunikacijskih vještina, kao i kulturološka razmjena i razvoj mreže Anti Dop Ambasadora.
Iz Preporoda je saopšteno da će se prvi put u Crnoj Gori, kao i u BiH, primijeniti naučno utemeljeni, edukativni program primarne prevencije narkomanije „Unplugged/Imam stav“, koji širom Evrope već daje zapažene rezultate.
„U toku kampa učesnici će posjetiti „Javnu ustanovu za smještaj, rehabilitaciju i resocijalizaciju korisnika psihoaktivnih supstanci Podgorica“ čime im se pruža prilika da steknu znanja o ozbiljnosti problema bolesti zavisnosti od samih zavisnika koji su u ustanovi na tretmanu. Po završetku obuke na kampu učenici će dobiti Sertifikat čime zvanično dobijaju zvanje i odgovornosti Anti Dop Ambasadora“, kaže se u saopštenju.
Stečena znanja mladi Anti Dop Ambasadori će, kako se dodaje, kada se vrate u svoje zajednice, imati priliku da prenesu na više od 800 svojih vršnjaka u cilju promocije zdravih stilova života.
Učešće u kampovima je besplatno.
Projekat „Anti-Dop Ambasadori bez granica“ finansira Evropska unija iz Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA 2007-2013) u okviru Programa prekogranične saradnje Crna Gora – BiH u iznosu od 198.962 eura.
Projekat sprovode Preporod iz Crne Gore i Udruženje PROI iz BiH u partnerstvu sa javnom ustanovom za smještaj, rehabilitaciju i resocijalizaciju korisnika psihoaktivnih supstanci Podgorica (Kakaricka gora) iz Crne Gore.
Izvor: MINA