NaslovnicaPress infoPress IPAPrekogranična saradnja Crne Gore i Albanije doprinosi poboljšanju standarda i kvaliteta života...

Prekogranična saradnja Crne Gore i Albanije doprinosi poboljšanju standarda i kvaliteta života ljudi

Državni sekretar za evropske integracije i nacionalni koordinator za Ipu ambasador Aleksandar Andrija Pejović učestvovao je na završnoj konferenciji u okviru Programa prekogranične saradnje Albanija – Crna Gora Ipa 2007-2013 koji je održan 15. februara u Skadru.

Skup je organizovan kao završni događaj Programa saradnje Albanija- Crna Gora i imao je za cilj promovisanje rezultata programa i projekata, povećanje vidljivosti novog programa Crna Gora-Albanija koji će se finansirati u okviru Ipe II.

Skup je otvorila ministarka za evropske integracije Albanije Kljajda Đoša, a učestvovali su i predstavnici delegacije EU iz Albanije i korisnici projekata koji su zajedno s domaćinima/organizatorima posjetili štandove i predstavili rezultate realizovanih projekata.

Skadar 2

Osim sajma, u okviru četiri panela su predstavljeni rezultati Programa Crna Gora – Albanija, posebno predstavljeni najuspješniji projekti iz Programa i razgovarano o prekograničnoj saradnji u finansijskoj perspektivi Ipe za period 2014-2020.

Obraćajući se učesnicima skupa ambasador Pejović je istakao da je dosadašnja saradnja dvije države u okviru Programa prekogranične saradnje bila veoma uspješna što potvrđuje sprovođenje 24 projekta u vrijednosti od 5,9 miliona eura.

Posebno je ukazao na značaj strategijskog projekta za rekonstrukciju prekograničnog prelaza Božaj i izgradnju novog zajedničkog graničnog prelaza Zatrijebačka Cijevna vrijednosti 3,6 miliona eura.

Skadar 1

Istakao je da će se saradnja dvije države nastaviti i u narednom periodu. U tom kontekstu je informisao da raspoloživa sredstva EU u okviru finansijske perspektive 2014-2020 iznose 11,9 miliona eura i da će se projekti realizovati u okviru tematskih prioriteta kao što su: turizam, kulturno i prirodno nasleđe, zaštita životne sredine, podsticanje zapošljavanja, mobilnosti radne snage i socijalne inkluzije s obje strane granice.

Učesnici skupa su istakli značaj programa prekogranične saradnje za razvoj dobrosusjedskih odnosa, promovisanje ekonomskog i socijalnog razvoja i poboljšanje standarda i kvaliteta života ljudi i programskom području. Takođe, istaknuto je da sprovođenje Programa predstavlja dobru pripremu za korištenje strukturnih fondova EU koji će ovim državama biti na raspolaganju danom stupanja u članstvo.

Slovenija je vjetar u leđa, ali angažman Crne Gore je ključan

Iako će od januara, predsjedavanje Savjetom EU preuzeti Poljska, velike nade, naša zemlja u narednom periodu polagaće u Sloveniju. Razlog za to je, što...

Poziv na javnu raspravu o izradi Programa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji 2025–2026.

Ministarstvo evropskih poslova, u svojstvu koordinatora procesa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, poziva sve zainteresovane da uzmu učešće u javnoj raspravi o izradi Programa...

Durmitor-inspiracija-kreacija-inovacija

Inspirisani ljepotom Durmitora, istrajni u namjeri da građanima/kama obezbijede bolji život, rukovodstvo opštine Žabljak prije dvije godine odlučilo je da unaprijedi svoje kapacitete, kako...

ZA SLABOVIDE