Podoblasti?
Zaštita potrošača obuhvata oblasti ekonomskih interesa potrošača i bezbjednost proizvoda, a javno zdravlje obuhvata podoblasti: zarazne bolesti, kontola duvana, krv, organe, tkiva i ćelije (SOHO legislativa), mentalno zdralje, ishranu, zdravstvene nejednakosti.
Kada je otvoreno poglavlje?
Poglavlje 28 – Zaštita potrošača i zdravlja je otvoreno 16. decembra 2014. godine.
Mjerila za zatvaranje?
Crna Gora u okviru ovog poglavlja ima tri završna mjerila od kojih se jedno odnosi na zaštitu potrošača, a dva na zaštitu javnog zdravlja:
1. Da Crna Gora izmijeni Zakon o opštoj bezbjednosti proizvoda i Zakon o zaštiti potrošača u cilju daljeg usklađivanja svog zakonodavstva u oblasti zaštite potrošača, posebno s Direktivom 2011/83/EU o pravima potrošača i dokaže da će biti uspostavljene adekvatne administrativne strukture i kapaciteti radi ispravnog sprovođenja zakonodavstva do dana pristupanja
2. Da Crna Gora pokaže usklađenost s pravnom tekovinom u oblasti zaraznih bolesti i obezbijedi odgovarajuće institucionalne, tehničke i administrativne kapacitete do dana pristupanja, da bi se ta pravna tekovina sprovela i ispunile obaveze izvještavanja i koordinacije s EU u cilju rješavanja ozbiljnih prekograničnih prijetnji zdravlju
3. Da Crna Gora usvoji zakone kojima se postiže usklađenost s pravnom tekovinom koja se odnosi na materije ljudskog porijekla, naročito u pogledu organa, reproduktivnih ćelija i izvještavanja o ozbiljnim neželjenim događajima i reakcijama. Da Crna Gora pokaže da će imati adekvatne administrativne kapacitete da pravilno sprovodi i izvršava zakone u oblasti krvi, tkiva, ćelija i organa do dana pristupanja
Koje su aktivnosti u narednom periodu?
Značajan dio obaveza definisanih u završnim mjerilima je završen. Svakako, u skladu s pregovaračkim dokumentima i u cilju ispunjenja preporuka Evropske komisije, u narednom periodu pred Crnom Gorom je dalje usaglašavanje s pravnom tekovinom o zaštiti potrošača (donošenje Zakona o turizmu u ugostiteljstvu i Zakona o potrošačkim kreditima), usklađivanje u oblasti SoHO i kontinuirano jačanje sprovedbenih kapaciteta.
Institucije /organizacije koje učestvuju u pregovaračkoj grupi?
U radu Radne grupe za pregovaračko poglavlje 28 učestvuju sljedeće institucije: Kancelarija za evropske integracije, Ministarstvo ekonomije, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja, Ministarstvo održivog razvoja i turizma,
Ministarstvo saobraćaja i pomorstva, Ministarstvo javne uprave, Uprava za inspekcijske poslove, Institut za javno zdravlje, Fond za zdravstveno osiguranje, Centralna banka Crne Gore, Agencija za nadzor osiguranja, Agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost, Regulatorna agencija za energetiku, Unija poslodavaca, Savez sindikata, Privredna komora Crne Gore, Univerzitet Crne Gore, Zajednica opština, NVO ,,Centar za zaštitu potrošača – CEZAP’’, NVO ,,Prona – Fondacija za promovisanje nauke’’, NVO ,,Centar za građansko obrazovanje’’ i NVO ,,Juventas’’.
Koja je korist za Crnu Goru od ovog poglavlja?
Sigurniji potrošač – Primjenom evropskih standarda zaštite potrošača će se omogućiti da crnogorski potrošači uživaju jednaka prava, kao i evropski potrošači. To rezultira većim stepenom bezbjednosti proizvoda na tržištu, a time i bolju zaštitu fizičkog i mentalnog zdravlja potrošača, zaštitu prava potrošača pri kupovini proizvoda i usluga na tržištu. Visoki standardi zaštite potrošača će doprinijeti većem povjerenju potrošača u trgovce i tržište, ojačati njihovu ulogu u tržišnoj areni i osigurati veću brigu za interese potrošača, što u krajnjem doprinosi opštem kvalitetu života. Time potrošač postaje indirektni regulator razvoja privrede i na taj način utiče na poslovnu politiku privrednika, podstiče konkurentnost i stvara podsticajno okruženje na tržištu.
Zdravstveno – sigurnosni nadzor nad tržištem –u EU funkcioniše Sistem brze razmjene službenih obavještenja o proizvodima koji predstavljaju rizik za zdravlje i sigurnost potrošača (RAPEX), koja se simbolično naziva i ,,Bezbjednosni prolaz’’. Sistem služida sepodigneopšti nivo bezbjednosti proizvoda, sprječavanjem prodaje i povlačenjem s tržišta proizvoda koji predstavljaju rizik za zdravlje i sigurnost potrošača. Do dana pristupanja, Crna Gora ne može da koristi ovaj sistem, ali je razvila svoj nacionalni sistem za brzu razmjenu informacija, koji je pandan evropskom i koji je u funkciji od 2011. i služi da nadležna tijela i potrošači na jednom mjestu mogu vidjeti koji su proizvodi i zbog čega okaraterisani kao opasni i djelovati.
Vansudsko rješavanje sporova – Razvoj sistema vansudskog rješavanja sporova omogućava potrošaču da brže, jeftinije i efikasnije riješi spor sa trgovcem, što, svakako, predstavlja povoljnost i za trgovca. S druge strane, ovaj način rješavanja potrošačkih sporova rasterećuje sudove i omogućava veću efikasnost pravosuđa.
Zarazne bolesti – Crna Gora je uspostavila saradnju s Institutom za javno zdravlje „Robert Koh” iz Berlina u cilju unapređenja nadzora nad zaraznim bolestima i rane razmjene epidemioloških informacija među higijensko-epidemiološkim službama domova zdravlja i Instituta za javno zdravlje Crne Gore. Rezultat saradnje je redovna dvonedjeljna epidemiološka telekonferencija EpiTel na kojoj se sumiraju epidemiološka dešavanja u državi i regionu i istovremeno prave planovi zajedničkih aktivnosti na polju suzbijanja zaraznih bolesti i prekograničnih javno-zdravstvenih prijetnji za naredni period.
Pušenje –zabranom pušenja na javnim zatvorenim prostorima postiže se veća zaštita nepušača od pasivnog pušenja i zaštita svakodnevnog životnog okruženja od duvanskog dima kao jednog od glavnih rizičnih faktora za razvoj hroničnih nezaraznih bolesti.
Rano otkrivanje raka – Uvođenjem ispitivanja za rano otkrivanje raka dojke, raka debelog crijeva i raka grlića materice, te hitnom intervencijom odgovarajućim postupcima liječenja sprečavaju se prerane smrti od raka i spašavaju životi. U Crnoj Gori se u kontinuitetu sprovode preventivni pregledi za rano otrkivanje raka debelog crijeva, raka grlića materice i raka dojke od 2011.