Kada je poglavlje otvoreno i privremeno zatvoreno?
Pregovaračko poglavlje 25 Nauka i istraživanje privremeno je otvoreno i privremeno zatvoreno 18. decembra 2012. godine bez mjerila za otvaranje i zatvaranje poglavlja.
Institucije /organizacije koje učestvuju u Radnoj grupi?
Institucije i organizacije koje učestvuju u radu radne grupe su Ministarstvo nauke, Kancelarija za evropske integracije, Zavod za statistiku Crne Gore, skupštinski Odbor za prosvjetu, nauku, kulturu i sport, Univerzitet Crne Gore, Univerzitet Donja Gorica, Uzniverzitet Mediteran, Unija poslodavaca Crne Gore, Klinički centar Crne Gore, Centar za ekotoksikološka ispitivanja,Privredna komora Crne Gore, Nevladina organizacija Centar za helenske studije, Nevladina organizacija PRONA Fondacija za promovisanje nauke i Nevladina organizacija Centar za građansko obrazovanje.
Koja je korist za Crnu Goru od ovog poglavlja?
Crna Gora realizuje međunarodne programe i projekte saradnje: Međunarodne agencije za atomsku energiju – IAEA (od 2006); NATO Naučnog programa za mir i bezbjednost – NATO SpS (od 2006); Evropske organizacije za nuklearna istraživanja – CERN (od 2007); COST Programa (od 2011); EUREKA Programa (od 2012); Predpristupnog instrumenta IPA (od 2012); Međunarodnog centra za genetski inženjering i biotehnologiju – ICGEB (od 2012); HORIZONT-a 2020 (od 2014); Organizacije Ujedinjenih nacija za industrijski razvoj – UNIDO (kroz UNDAF – Okvir za razvojnu pomoć Crnoj Gori 2017-2021) i Udruženog istraživačkog centra – JRC; LHC eksperimenata u CERN-u, na osnovu Memoranduma o razumijevanju za održavanje i funkcionisanje CMS detektora, koji su zaključili Vlada Crne Gore i CERN (2017); Evropske organizacije za molekularnu biologiju – EMBO i pristupila Evropskoj laboratoriji za molekularnu biologiju – EMBL (2018); Evropskog društvenog istraživanja Evropskog konzorcijuma istraživačkih infrastruktura (ESS-ERIC) (2018).
Crna Gora je imala lidersku ulogu u kreiranju nove velike istraživačke infrastrukture, Međunarodnog insitituta za održive tehnologije na prostoru Jugoistočne Evrope (SEEIIST) – „Hadronska kancer terapija i istraživanje u oblasti biomedicine pomoću protona i težih jona“. Dobijena je podrška projektu od strane EU, IAEA, CERN-a i GSI-a iz Darmštata za realizaciju Pripremne faze projekta, a aplicirano je za fondove H2020 i COST u cilju izgradnje kapaciteta. Formiran je Upravni odbora za ovaj projekat (2017), potpisana je Deklaracija o namjeri za uspostavljanje ovog Instituta u CERN-u od strane osam zemalja regiona (2017) i potpisan je Memorandum za stvaranje pretpostavki za izgradnju Međunarodnog instituta za održive tehnologije u Jugoistočnoj Evropi od strane šest zemalja regiona, na Samitu Zapadnog Balkana u Poznanju (2019).
Realizovan je projekat EU “Policy Support Facility” za kreiranje podsticajnog inovativnog ambijenta za startapove i druge ključne aktere u sistemu inovacija, finansiran iz programa Horizont 2020, i donijet Program podsticanja inovativnih startapova (2019-2021) s Akcionim planom (2018).
Nacionalni programi u oblasti nauke i inovacija realizuju se iz državnog budžeta godišnjim konkursima za: dodjelu stipendija za doktorska istraživanja; dodjelu grantova za inovativne projekte; centre izvrsnosti, dodjelu grantova za naučnoistraživačke projekte, i manje instrumente podrške naučnoj i inovativnoj zajednici.
Uspostavljen je prvi Inovaciono preduzetnički centar “Tehnopolis” u Nikšiću (2016), a osnovan je Naučno-tehnološki park Crne Gore u Podgorici (2019), čiji su osnivači Vlada Crne Gore i Univerzitet Crne Gore.