Naslovnica Poglavlje 21. Trans-evropske mreže

Poglavlje 21. Trans-evropske mreže

O čemu se pregovara?

Ideja trans-evropskih mreža se pojavila prvi put krajem osamdesetih godina u kontekstu jedinstvenog evropskog tržišta. Veliko tržište, uz slobodu kretanja ljudi, robe, usluga i kapitala, podrazumjevalo je povezanost regionalnih i modernih mreža savremenom i efikasnom infrastrukturom.

Stvaranje trans-evropskih mreža je važan element ekonomskog rasta i povećanja zaposlenosti u Evropskoj uniji. Cilj EU je promovisanje međupovezanosti i interoperabilnosti nacionalnih mreža, kao i povećanje pristupa tim mrežama.

Cilj uspostavljanja i razvoja trans-evropskih mreža i unapređenja odgovarajuće povezanosti i interoperabilnosti nacionalnih mreža jeste da se u potpunosti iskoristi unutrašnje tržište i doprinese ekonomskom rastu i stvaranju radnih mjesta u Evropskoj uniji. Bez moderne infrastrukture koja bi povezala različite regionalne i nacionalne mreže nije moguće uspostaviti slobodan protok roba, usluga, kapitala i radnika, a to je ujedno važan element za ostvarivanje ekonomske i socijalne kohezije Unije.

 

Poglavlje 21 - Radna grupa

Angelina Živković

Pregovarač

Milan Banković

Šef RG

Nikolina Goranović

Sekretar RG

Radna grupa je formirana u aprilu 2013. Pregovaračica za ovo poglavlje je Angelina Živković, državna sekretarka u Ministarstvu saobraćaja i pomorstva, šef radne grupe je Milan Banković, generalni direktor Direktorata za željeznički saobraćaj u Ministarstvu saobraćaja i pomorstva. Kontakt osoba za radnu grupu je Nikolina Goranović iz Kancelarije za evropske integracije.

Radnu grupu čini 10 članova (8 iz državnih institucija i 2 iz civilnog sektora).

dijagram pp21

Poglavlje Trans-evropske mreže ima za cilj postizanje bolje međupovezanosti i interoperabilnosti saobraćajnih i energetskih sistema u okviru EU s mogućnošću uključivanja trećih zemalja. Primjenom pravne tekovine iz ovog poglavlja države članice obezbjeđuju finansijsku podršku iz kohezionih i strukturnih fondova EU, u svrhu izgradnje i unapređenja trans-evropskih saobraćajnih i energetskih mreža.

Uspostavljanje trans-evropskih saobraćajnih mreža doprinosi boljoj povezanosti glavnih gradova i ekonomskih centara s udaljenim i izolovanim regijama širom EU. Programi trans-evropske energetske mreže identifikuju nedostajuće veze i uska grla na energetskoj mreži s ciljem njihovog unapređenja i postizanja sigurnije snabdjevenosti energentima i rasta interkonektivnosti.

Pravni okvir ovog poglavlja čine smjernice za razvoj i finansiranje trans-evropskih mreža koje su u primjeni od januara 2014. Saradnja EU sa zemljama ZB u oblasti saobraćajne infrastrukture započeta je kroz SEETO Memorandum, a poseban napredak postignut je uvrštavanjem Sveobuhvatne mreže SEETO u indikativno proširenje trans-evropskih saobraćajnih mreža na zemlje ZB kroz Regulativu 1315/2013. Na osnovu SEETO koridora definisaće se saobraćajni pravci koji će biti dijelovi trans-evropske mreže na teritoriji Crne Gore na koje će se, danom pristupanja EU, primjenjivati nova pravna tekovina.

Poglavlje 21 - Radna grupa

Nenad Vitomirović

Pregovarač za klaster 4

Ministarstvo turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera

.

Nikola Veljović

Šef RG

Ministarstvo saobraćaja i pomorstva

.

Nikolina Goranović

Sekretarka RG

Ministarstvo evropskih poslova

.

Institucije odlučne da odgovore obavezama u poglavlju 21- Trans – evropske mreže

Crnu Goru u narednom periodu očekuje dosta posla u dijelu realizacije obaveza iz pregovaračkog poglavlja 21 – Trans- evropske mreže. Članovi radne grupe i nadležne...

Sinergijom pregovaračke i IPA strukture do uspješnih novih projekata u oblasti Zelene agende i održivog povezivanja

„Evropski parlament je u septembru odobrio iznos pretpristupne podrške za naredni sedmogodišnji period - IPA III, u iznosu od 14,2 milijarde eura za Zapadni...

Lista predstavnika koji su predloženi za člana/icu Radne grupe za pregovaračko poglavlje 21 – Trans-evropske mreže

Na osnovu člana 8 Uredbe o izboru predstavnika nevladinih organizacija u radna tijela državne uprave i sprovođenju javne rasprave u pripremi zakona i strategija...

ZA SLABOVIDE