Naslovnica Poglavlje 20. Preduzetništvo i industrijska politika

Poglavlje 20. Preduzetništvo i industrijska politika

O čemu se pregovara?

Cilj industrijske politike u EU je promovisanje industrijskih strategija koje teže povećanju konkurentnosti, ubrzavanju prilagođavanja strukturnih promjena, kao i podsticanju stvaranja povoljnog poslovnog okruženja, stvaranje okvira za povećanje bruto-dodate vrijednosti, zaposlenosti, izvoza, rješavanje pitanja regionalnog razvoja i strukturnog usklađivanja privrede.  kao i povećanje domaćih i stranih investicija. Ovo poglavlje uključuje i različite oblasti principa i instrumenata preduzetničke i sektorskih politika konkurentnosti, čime se podstiču preduzetništvo i inovacije.

Poglavlje 20 obuhvata i političke instrumente, uključujući finansijsku podršku i regulatorne mjere, kao i sektorske politike. U tom smislu, EU ističe preduzetništvo i industriju kao jedan od prioriteta za budućnost evropske privrede i postavlja tri osnovna stuba kojima definiše ovo poglavlje: preduzetnička politika, industrijska politika i sektorske politike koje imaju za cilj podizanje konkurentnosti na tržištu.

Podoblasti?

Crna Gora će, u okviru ovog poglavlja, pregovarati po sljedećim oblastima: industrijska politika, mala i srednja preduzeća (MSP) i preduzetnička politika, politika inovacija, programi Zajednice, bankarstvo i finansije, turizam, vazdušna i pomorska industrija, građevinarstvo, drvna industrija, čelik, metali i druge sirovine.

Kada je otvoreno poglavlje?

Crna Gora je Poglavlje 20 – Preduzetništvo i industrijska politika otvorila 18. decembra 2013. godine na Međuvladinoj konferenciji koja je održana u Briselu.

Mjerila za zatvaranje?

U okviru ovog poglavlja Crna Gora ima definisano jedno završno mjerilo koje glasi:

Izrada i implementacija sveobuhvatne industrijske strategije, uz podršku sistema evaluacije indikatora i mjerila, kao što je predloženo u industrijskoj politici EU.

U cilju ispunjenja završnog mjerila, Vlada Crne Gore je 30. juna 2016. donijela Industrijsku politiku Crne Gore do 2020, s višegodišnjim Akcionim planom za njeno sprovođenje. Cilj ove strategije je unapređenje konkurentnosti industrije, investicionog okvira za modernizaciju industrije, promocija inovacija i preduzetništva kroz povećanje produktivnosti i zaposlenosti, kao i bolji pristup domaćem i međunarodnom tržištu u smislu pojednostavljenja procedura za trgovinu.
Kontinuirano praćenje implementacije Industrijske politike Crne Gore do 2020. i višegodišnjeg Akcionog plana za njeno sprovođenje realizuje se kroz implementaciju i usvajanje godišnjih Akcionih planova i Izvještaja o realizaciji Akcionog plana od strane Vlade Crne Gore.

Institucije /organizacije koje učestvuju u pregovaračkoj grupi?

Šefica Pregovaračke Radne grupe je iz Ministarstva ekonomskog razvoja, kao krovne institucije u ovom poglavlju.

Pored Ministarstva ekonomskog razvoja, u ovo poglavlje su uključene i sljedeće institucije/organizacije: Ministarstvo obrazovanja,nauke i inovacija, Ministarstvo turizma, Ministarstvo finansija, Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i razvoja sjevera, Ministarstvo javne uprave, Ministarstvo odbrane, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, kao i Uprava za statistiku (MONSTAT), Privredna komora Crne Gore, Investiciono-razvojni fond, Unija poslodavaca Crne Gore i druge.

Koja je korist za Crnu Goru od ovog poglavlja?

Bolje poslovno okruženje za preduzeća značiće manje administrativnih barijera i promjena u zakonskoj regulativi, a samim tim i olakšavanje poslovanja. Sa druge strane povećava se raspoloživost i diverzifikacija izvora finansiranja, odnosno pristup različitim fondovima i programima EU. Osim toga, mala i srednja preduzeća, kao najvažniji pokretač industrijskog rasta, ekonomskog napretka i novog zapošljavanja, uz pojačanu finansijsku podršku EU, usmjeravaće se u pravcu jačanja konkurentnosti, uvođenja inovacija i savremenih tehnologija. Posebno se podstiče preduzetništvo mladih, početnika u biznisu, osoba s invaliditetom i žena, kao i ulaganje u energetsku efikasnost, zaštitu životne sredine i uvođenje sistema upravljanja kvalitetom i međunarodnih standarda kvaliteta.

Daljim napretkom u ovoj oblasti, koji je u direktnijoj vezi s razvojem industrije, kroz jasno definisanu industrijsku politiku, razvoj prioritetnih industrijskih sektora i politiku podsticanja razvoja malog i srednjeg preduzetništva, stvaraju se uslovi za razvoj modernog društva, jake tržišne ekonomije i inovativne privrede.

Crna Gora je u dosadašnjem procesu pregovora sa EU u okviru pregovaračkog poglavlja 20 realizovala niz aktivnosti i pratila sugestije i smjernice EK kako bi se uskladila sa ključnim dokumentima u oblasti preduzetničke i industrijske politike i izvršila potrebno usaglašavanje sa principima i instrumentima na nivou EU. Pregovaračka radna grupa za poglavlje 20 – Preduzetništvo i industrijska politika procjenjuje da je Crna Gora ispunila obavezu koja se tiče izrade sveobuhvatne industrijske strategije, dok se implementacija sprovodi kontinuirano, a kroz Industrijsku politiku Crne Gore 2024-2028 su prepoznate i nove inicijative na nivou EU industrijske politike, kao i uvrštene preporuke evaluacije prethodne strategije, čime se u potpunosti stiču uslovi za ispunjenje jedinog završnog mjerila u ovom poglavlju i privremeno zatvaranje poglavlja 20.

 

Poglavlje 20 - Radna grupa

Goran Nikolić

Pregovarač

Maja Jokanović

Šef RG

Andrijana Čanović

Sekretar RG

Radna grupa je formirana u septembru 2012. Pregovarač za ovo poglavlje je Goran Nikolić, generalni direktor Direktorata za industriju i preduzetništvo u Ministarstvu ekonomije, šefica radne grupe je Maja Jokanović, načelnica u Direktoratu za industriju i preduzetništvo u Ministarstvu ekonomije. Kontakt osoba za radnu grupu je Andrijana Čanović iz Kancelarije za evropske integracije.

Radnu grupu čini 26 članova (18 iz državnih institucija i 8 iz civilnog sektora).

Industrijska politika EU nastoji da promoviše industrijske strategije koje bi povećale konkurentnost i ubrzale prilagođavanje strukturalnim promjenama, podsticale na povoljno okruženje za poslovno stvaranje i rast širom EU, kao i na domaće i strane investicije. Ona takođe ima za cilj da poboljša sveukupnu poslovnu klimu u kojoj mala i srednja preduzeća (MSP) funkcionišu, što uključuje privatizaciju i restrukturiranje.

Poglavlje 20 - Radna grupa

Bojana Bošković

Pregovaračica za klaster 3

Ministarstvo finansija

.

Maja Jokanović

Šefica RG

Ministarstvo ekonomskog razvoja

.

Andrijana Čanović

Sekretarka RG

Ministarstvo evropskih poslova

.

Crna Gora posvećena sprovođenju reformi u oblastima koje pokriva Pododbor za trgovinu, industriju, carine i poreze

Na današnjem sastanku Pododbora za trgovinu, industriju, carine i poreze između EU i Crne Gore, održanom u Briselu, predstavnici crnogorskih institucija predstavili su rezultate...

Šesnaesti sastanak Pododbora za trgovinu, industriju, carine i poreze između EU i Crne Gore

Šesnaesti sastanak Pododbora za trgovinu, industriju, carine i poreze između EU i Crne Gore, održaće se u srijedu, 4. oktobra 2023, u Briselu, u...

Vlada donijela nove odluke o obrazovanju deset pregovaračkih radnih grupa

Vlada je na današnjoj sjednici donijela nove odluke o obrazovanju pregovaračkih radnih grupa za deset pregovaračkih poglavlja. U pitanju su pregovaračke radne grupe za...

ZA SLABOVIDE