Podoblasti?
Podoblasti poglavlja 17 su monetarna politika i ekonomska politika.
Kada je otvoreno poglavlje?
Poglavlje 17 – Ekonomska i monetarana unija zvanično je otvoreno 25. juna 2018. godine na Međuvladinoj konferenciji u Luksemburgu. Pregovori u ovom poglavlju su u toku.
Početna mjerila?
U okviru ovog poglavlja Crna Gora je imala dva početna mjerila:
1. Crna Gora treba da izmijeni član 8 i član 17a odluke Centralne banke Crne Gore o obaveznoj rezervi banaka, koji omogućava bankama da izdvoje i drže do 35% minimalne rezerve u obliku državnih zapisa koje je emitovala Vlada Crne Gore, kako bi se eliminisala mogućnost da se rezerva banaka drži u obliku državnih zapisa
2. Crna Gora treba da usvoji i dostavi Komisiji detaljan akcioni plan, koji definiše jasne ciljeve i vremenske rokove za potpuno usklađivanje zakonodavstva s pravnom tekovinom Ekonomske i monetarne unije, kao i mjere za razvoj potrebnih administrativnih kapaciteta koji će omogućiti da se implementira pravna tekovina do datuma pristupanja EU. Akcioni plan takođe treba da sadrži vremenski okvir za postizanje ESA 2010 standarda u pogledu nivoa deficita opšte države i javnog duga, kao i za dostavljanje pretpristupnih fiskalnih notifikacija, što bi pojačalo redovnu procjenu ekonomskog učinka Crne Gore u kontekstu EU pretpristupnog ekonomskog nadzora.
Oba početna mjerila su ispunjena.
Mjerila za zatvaranje?
Crna Gora intenzivno radi na ispunjavanju evropskih standarda i stvaranju uslova za zatvaranje ovog poglavlja koja se odnose na:
1. Crna Gora usklađuje svoj pravni okvir sa acquis-om kako bi osigurala punu nezavisnost centralne banke, zabranu monetarnog finansiranja javnog sektora, zabranu privilegovanog pristupa od strane javnih vlasti finansijskim institucijama i potpunu integraciju CBCG u Evropski sistem centralnih banaka
2. Crna Gora je usvojila neophodne ustavne promjene kako bi se osiguralo da se primarni cilj stabilnosti cijena definiše u skladu sa članom 127 (1) i 282 (2) Ugovora o funkcionisanju Evropske unije. (Član 143. Ustava)
3. Crna Gora je uskladila svoj pravni okvir da bi se pridržavala uslova za nacionalne budžetske okvire, kako je predviđeno Direktivom Savjeta 2011/85/ EU
4. Crna Gora ispunjava kriterijume funkcionalne tržišne ekonomije
5. Crna Gora je pristala na rješenje koje je Evropska unija razvila o tome kako da primjenjuje okvir EU za usvajanje eura
Koje su aktivnosti u narednom periodu?
Fokus aktivnosti u narednom periodu će biti na daljem usklađivanju pravnih i strategijskih dokumenata, sprovođenju propisa te jačanju administrativnih kapaciteta.
Institucije /organizacije koje učestvuju u pregovaračkoj grupi?
Pregovarač za poglavlje 17, kao i šef Radne grupe su iz Centralne banke Crne Gore, dok se kontakt osoba za Radnu grupu 17 bira iz Kancelarije za evropske integracije.
Pored predstavnika Centralne banke Crne Gore, članovi Radne grupe su predstavnici sljedećih organa i organizacija: Ministarstva finansija, Kancelarije za evropske integracije, Uprave za statistiku, Unije poslodavaca Crne Gore, Privredne komore Crne Gore, Komisije za tržište kapitala, Agencije za nadzor osiguranja i Univerziteta Mediteran.
Koja je korist za Crnu Goru od ovog poglavlja?
Cilj evropske politike u ovom poglavlju je prilagođavanje ekonomije Crne Gore principima otvorene tržišne ekonomije koja počiva na slobodnoj konkurenciji, politici jedinstvene valute i postizanju i održavanju cjenovne stabilnosti. Takođe, povećava se transparentnost i održivost javnih finansija, te se unapređuje konkurentnost crnogorske ekonomije.