Podoblasti?
Pravna tekovina koja se odnosi na ovo pregoavračko poglavlje podijeljena je na sledeće pododblasti: upravljanje resursima i flotom, inspekcija i kontrola, strukturne mjere, tržišna politika, državna pomoć i međunarodni sporazumi.
Kada je otvoreno poglavlje?
Pregovaračko poglavlje 13 – Ribarstvo je otvoreno na Međuvladinoj konferenciji u Briselu 30. juna 2016. godine.
Početna mjerila?
Crna Gora je u poglavlju 13 imala jedno početno mjerilo i to:
- Crna Gora Komisiji predstavlja sveobuhvatnu nacionalnu strategiju u oblasti ribarstva, uključujući akcioni plan, koji će poslužiti kao osnova za prenošenje, sprovođenje i izvršavanje pravne tekovine u ovoj oblasti.
Vlada Crne Gore je 25. juna 2015. donijela nacionalnu Strategiju ribarstva Crne Gore 2015-2020, sa Akcionim planom za prenošenje, implementaciju i sprovođenje pravne tekovine EU i time ispunila uslov za ispunjenje mjerila, što je zvanično potvrđeno 9. decembra 2015. godine.
Mjerila za zatvaranje?
U okviru pregovaračkog poglavlja 13, Crna Gora ima obavezu da ispuni sledeća završna mjerila:
- Neophodno je da Crna Gora usvoji zakonodavni okvir koji obezbjeđuje značajan stepen usklađenosti sa pravnom tekovinom EU za oblast ribarstva i da osigura da će Crna Gora biti u stanju da u potpunosti primjenjuje Zajedničku ribarsku politiku nakon pristupanja
- Neophodno je da Crna Gora znatno ojača administrativne, inspekcijske i kontrolne kapacitete koji se zahtijevaju Zajedničkom ribarskom politikom i da osigura da će zahtjevi EU, koji se tiču inspekcije i kontrole, biti u potpunosti ispunjeni na dan pristupanja
Koje su aktivnosti u narednom periodu?
U cilju ispunjenja prvog završnog mjerila, Skupština Crne Gore je na sjednici Sedmog vanrednog zasijedanja Skupštine, od 30. avgusta 2024 usvojila Zakon o organizaciji tržišta u ribarstvu i akvakulturi. Pored toga, u narednom periodu, očekuje se usvajanje Zakona o morskom ribarstvo, Zakona o akvakulturi, Zakona o strukturnim mjerama i dodjeli državne pomoći u ribarstvu i akvakulturi te seta podzakonskih akata kojim će se nacionalno zakonodavstvo u značajnoj mjeri usaglasiti sa pravnom tekovinom EU i time osigurati primjena ZRP.
U cilju ispunjenja drugog završnog mjerila, nakon formiranja Direktorata za ribarstvo 30. marta 2017. godine u Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja se kontinuirano preduzimaju koraci ka jačanju administrativnih i inspekcijskih kapaciteta, koji se ogledaju kroz zapošljavanja i dodatne obuke administracije.
Koja je korist za Crnu Goru od ovog poglavlja?
Pregovori sa EU u okviru ovog poglavlja, pružaju državi kandidatu značajne koristi, uključujući modernizaciju sektora ribarstva i unapređenje infrastrukture. Usklađivanjem sa Zajedničkom ribarskom politikom (ZRP), država dobija mogućnost održivog upravljanja ribljim resursima, čime se osiguravaju zaštita prirodnih bogatstava i dugoročna ekonomska stabilnost sektora. Usvajanje evropskih standarda povećava konkurentnost domaćih proizvoda ribarstva, omogućavajući ravnopravno plasiranje na zajedničkom tržištu EU. Članstvom u EU, Crna Gora stiče pravo na korišćenje sredstava iz Evropskog fonda za pomorstvo i ribarstvo (EMFAF), što omogućava dalja ulaganja u infrastrukturu, akvakulturu i modernizaciju sektora. Udruživanje ribara u organizacije proizvođača dodatno jača tržišnu poziciju i doprinosi efikasnijoj organizaciji ribarskog sektora. Ove mjere doprinose lokalnom zapošljavanju, razvoju regionalnih zajednica i boljoj integraciji crnogorskog ribarstva u evropski privredni prostor.