NaslovnicaInfoPress infoPLAC Radionica o invazivnim stranim vrstama

PLAC Radionica o invazivnim stranim vrstama

Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera u saradnji sa Ministarstvom evropskih poslova, uz podršku projekta finansiranog sredstvima EU „Centar za strateško-pravno savjetovanje za Crnu Goru – PLAC“, organizovalo je radionicu 24. oktobra u hotelu Podgorica, posvećenu implementaciji Uredbe (EU) 1143/2014 o prevenciji i upravljanju unošenjem i širenjem invazivnih stranih vrsta.

Radionici su, pored pomenutih institucija, prisustvovali službenici iz Agencije za zaštitu životne sredine, Nacionalnih parkova Crne Gore, Prirodnjačkog muzeja, te predstavnici Opština Tuzi i Podgorica, kao i Univerziteta Crne Gore.

Događaj su otvorile voditeljka projekta, Tatjana Tomić, i šefica odsjeka za slatkovodne i kopnene ekosisteme, Anela Sijarić. O specifičnim izazovima govorila je ekspertkinja PLAC projekta, Petra Kutleša.

U uvodnom dijelu prezentovana je Uredba o invazivnim stranim vrstama, koja uključuje niz mjera koje se primjenjuju u cijeloj EU u vezi sa invazivnim stranim vrstama (ISV), sa ciljem smanjenja njihovog štetnog uticaja na biodiverzitet, ekosistemske usluge i zdravlje ljudi. Osnova Uredbe je lista invazivnih stranih vrsta koje izazivaju zabrinutost na nivou EU, koja trenutno obuhvata 88 vrsta i redovno se ažurira. Vrste sa ove liste podliježu ograničenjima vezanim za držanje, uvoz, prodaju, uzgoj i puštanje u okoliš.

U crnogorsko zakonodavstvo, putem Zakona o stranim i invazivnim stranim vrstama biljaka, životinja i gljiva, prenesene su odredbe Uredbe o invazivnim stranim vrstama. Ovaj zakon reguliše mjere prevencije unošenja i širenja ISV, rano otkrivanje i brzo djelovanje radi njihovog iskorjenjivanja, te upravljanje široko rasprostranjenim invazivnim stranim vrstama.

S obzirom na usvajanje Pravilnika o utvrđivanju liste invazivnih stranih vrsta koje izazivaju zabrinutost u Crnoj Gori i/ili Evropskoj uniji, cilj radionice bio je diskusija sa stručnjacima o mjerama upravljanja ISV koje su prisutne u prirodi Crne Gore. Stručnjaci su podijelili informacije o poznatoj distribuciji sedam vrsta sisara, gmazova, biljaka i slatkovodnih riba sa Liste, uz zaključak da će izrada karata s osnovnom distribucijom tih vrsta biti ključna za prioritizaciju područja za praćenje, analizu putova unošenja i širenja, te izradu akcionih planova i planova upravljanja u skladu sa Zakonom.

Crna Gora drugu godinu za redom učestvuje u kampanji Safe2Eat

Prateći uspjeh prošlogodišnje kampanje Safe2Eat, Evropska agencija za bezbjednost hrane (EFSA) i njeni nacionalni partneri širom Evrope pokreću izdanje kampanje za 2025. sa širim...

Zenović: Crna Gora u Jedinstvenom tržištu EU vidi priliku za novu eru svog ekonomskog razvoja

Šesnaesti sastanak Pododbora za unutrašnje tržište i konkurenciju između Crne Gore i Evropske komisije, održan je danas u Podgorici. Sa crnogorske strane sastanak su otvorili...

Objavljen Poziv za mreže za prenos programa URBACT IV

Program međuregionalne saradnje URBACT IV objavio je Poziv za mreže za prenos, koji se odnosi na prenos 116 dobrih praksi koje su 2024. godine...

ZA SLABOVIDE