Potpredsjednik Vlade Duško Marković primio je danas direktora Centra za sprječavanje konflikata Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS), Marsela Peskoa.
Potpredsjednik Marković je izrazio zahvalnost OEBS-u na podršci tokom višegodišnjih procesa unapređenja demokratije, transparentnosti i vladavine prava u Crnoj Gori, naglasivši da posjeta njenog visokog zvaničnika dolazi u specifičnom trenutku desete godišnjice obnove crnogorske nezavisnosti.
„Organizacija za evropsku bezbjednost i saradnju nije bila samo posmatrač, već aktivni sudionik ukupnog preobražaja Crne Gore u prethodnoj deceniji i duže. Za to vrijeme Crna Gora je uspjela da kontinuiranim, objektivnim i inkluzivnim pristupom obezbijedi potreban nivo povjerenja kod OEBS-a, koji ćemo u budućnosti neizostavno valorizovati“, istakao je potpredsjednik Vlade.
Marković je naglasio da je naša zemlja prepoznala sve važnije izazove savremenog društvenog trenutka i uspješno ih prebrodila, i da su oni ugrađeni u rezultate na polju evropskih i NATO integracija.
„Broj otvorenih pregovaračkih poglavlja u kojima smo pokazali ozbiljnost državne politike rezultat je naših ukupnih društvenih potencijala, i to je nepodijeljeno mišljenje subjekata koji prate naš demokratski preobražaj“ – saopštio je potpredsjednik.
Direktor Peskoa je saopštio da će OEBS nastaviti svoju agendu u svim oblastima u kojima je Crnoj Gori potrebna podrška ove Organizacije, prepoznajući deset godina nezavisnosti kao okvir za otvaranje novih kolosjeka saradnje Crne Gore i OEBS-a.
U kontekstu rezultata na planu integracija u EU i NATO, Peskoa je istakao da je evidentan napredak Crne Gore istovremeno i uspjeh OEBS-a, te da ta organizacija cijeni način na koji Crna Gora prepoznaje ulogu OEBS-a u kreiranju demokratskih procesa.
On takođe očekuje da Vlada i politički činioci i u aktuelnom trenutku izgrade otporno političko okruženje koje će omogućiti održavanje kredibilnih izbora u oktobru ove godine.
Potpredsjednik Marković je upoznao sagovornika sa aktuelnim prilikama vezanim za politički Sporazum oko kojeg postoji saglasnost, i koji će opoziciji omogućiti učešće u Vladi, organima uprave i institucijama po dubini, što će nesumnjivo biti preteča nove političke prakse u regionu i šire.
„Najodgovorniji politički činioci već su dali doprinos naporima da se uspješno odgovori na izazove demokratije u Crnoj Gori. Ispunjenje krupnih ciljeva na unutrašnjem pravnom i političkom nivou upravo potvrđuje kredibilitet države i sposobnost institucija, i otvara horizont za sveobuhvatne vidike u domenu vladavine prava, ekonomske sigurnosti i demokratizacije društva, što je široko polje djelovanja ove i buduće Vlade“, saopštio je Marković.
Sagovornici su saglasni da je OEBS dao konkretan doprinos u podizanju nivoa sposobnosti i efektivnosti Državne izborne komisije i drugih tijela za sprovođenje izbornih procedura, te da uskoro treba pristupiti funkcionalnom redefinisanju misije OEBS-a u Crnoj Gori – iz dosadašnjeg preći u napredni nivo jačanja institucija u oblasti vladavine prava, ekonomskog progresa, te bezbjednosti i stabilnosti.
Razgovorima je prisustvovala i šefica misije OEBS-a u Crnoj Gori Janjina Hrebičkova.
Kabinet potpredsjednika / Služba za odnose s javnošću