NaslovnicaPress infoPress IPAPejović: Razmotriti modalitete saradnje u okviru Neumske inicijative, naglasak na ulozi opština

Pejović: Razmotriti modalitete saradnje u okviru Neumske inicijative, naglasak na ulozi opština

Državni sekretar za evropske integracije i Nacionalni koordinator za Ipu, Aleksandar Andrija Pejović,predsjednica Opštine Herceg Novi, Nataša Aćimović, i šef Fondacije Konrad Adenauer za Crnu Goru, Norbert Berkman Dirkes, otvorili su danas, kao predstavnici organizatora, regionalnu konferenciju ,,Prekogranična saradnja: Mogućnosti zajedničkog djelovanja na tromeđi Crne Gore, Hrvatske i Bosne i Hercegovine“, u hotelu “Palmon bay”.

Pejović je kazao da je dvodnevna konferencija prilika da se sa najpozvanijim sagovornicima razmotre modaliteti buduće saradnje u okviru Neumske inicijative, te da se naglasak stavi na ulogu opština, kao najznačajnijih aktera prekogranične saradnje.

On je podsjetio da je Neumska inicijativa, odnosno Inicijativa o perspektivi saradnje opština na tromeđi Crne Gore, Hrvatske i Bosne i Hercegovine, nastala kao rezultat dogovora ministara vanjskih poslova tri države 27. aprila 2007. godine. Potpisivanjem Zajedničke izjave u Neumu, ministri su dali impuls za unapređenje prekogranične saradnje na polju upravljanja prirodnim resursima, ekologije, saobraćaja, turizma, zaštite od požara i djelovanja u slučajevima prirodnih katastrofa na granici tri zemlje.

“Na susretima koji su uslijedili potvrđen je značaj inicijative i usaglašena su četiri projekta: Projekat integrisane protivpožarne zaštite graničnih područja Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Hrvatske, Monitoring granica na tromeđi Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Hrvatske, Putevima istorijskog nasljeđa i Projekat prekograničnog informativnog povezivanja. Ostavljena je mogućnost za dalje razmatranje dva projekta: Zaštita kvaliteta voda mora od uticaja slivnih voda sa kopna i balastnih voda sa plovila i Turistička valorizacija Orjena. Nakon gotovo dvije godine od održavanja posljednjeg sastanka u okviru Neumske inicijative, početak pomenutog trilateralnog prekograničnog programa otvara mogućnosti trima stranama za prijavljivanje za finansiranje projekata i ponovnog pokretanja partnerstva u okviru ove inicijative”, naglasio je Pejović.

RegKonf01

Predsjednica Opštine Herceg Novi, Nataša Aćimović poručila je da su ovakvi programi prekogranične saradnje dobar okvir za saradnju institucija i organizacija, jačanje regionalne konkurentnosti kroz realizaciju zajedničkih projekata, kao i obezbjeđivanje finansijske podrške na rješavanju pitanja od zajedničkog interesa.

“Ne treba zanemariti činjenicu da prekogranična saradnja na lokalnom nivou značajno utiče na lokalne strukture i stanovništvo, jačajući kapacitete struktura neophodnih za pripremu projekata i njihovo uspješno sprovođenje. Samim tim, projektne aktivnosti se pozitivno odražavaju i na samo stanovništvo, povećavajući svijest lokalnih zajednica o mogućnostima njihovog aktivnog učešća u kreiranju boljeg, sadržajnijeg i kvalitetnijeg života. Sadašnji programi kao dio finansijske perspektive 2014. – 2020. pomoći će institucijama učesnicama da se bolje upoznaju i rade u skladu sa pravilima fondova koji važe za zemlje članice Evropske unije”, kazala je Aćimović.

RegKonf02

Šef Fondacije Konrad Adenauer za Crnu Goru, Norbert Berkman Dirkes, izrazio je zadovoljstvo pruženom političkom podrškom, te prisustvom ambasadora Pejovića, ambasadorke i ambasadora Hrvatske i Bosne i Hercegovine u našoj zemlji, Ivane Sutlić Perić i Đorđa Latinovića. Cilj konferencije je, kako je Dirkes naglasio, da se u Evropi, kao i u našem regionu, postigne veći stepen saradnje, u cilju postizanja konkretnih rezultata.

O potencijalima Neumske inicijative govorili su i ambasadorka Savezne Republike Njemačke u našoj zemlji, Gudrun Elizabet Štajnaker, načelnica sektora multilaterale i pomoćnik ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, Almir Šehović, kao i direktor Direkcije za regionalne organizacije i incijative Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija Crne Gore, Vana Vojinović.

U diskusiji, na temu „Gradovi kao najznačajniji akteri prekogranične saradnje“, učestvovali su direktor Agencije za izgradnju i razvoj Herceg Novog, Nikša Grgurević, direktorica Razvojne agencije grada Dubrovnika, Andrea Novaković, šef Službe za lokalni ekonomski razvoj, investicije i energetsku efikasnost Grada Trebinja, Bojan Čvoro i predsjednik Mreže opštinskih projekt menadžera Zajednice opština Crne Gore, Darko Mrvaljević.

Cilj konferencije koju organizuju Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija Crne Gore, Opština Herceg Novi i Fondacija Konrad Adenauer, je predstavljanje uspješnih primjera prekogranične saradnje iz programskog perioda 2007-2013, informisanje potencijalnih korisnika o mogućnostima finansiranja u okviru Ipe II 2014-2020, kao i sagledavanje potencijala Neumske inicijative i razmatranje mogućnosti finansiranja projekata opština na tromeđi Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Konferencija u hotelu “Palmon bay” traje i sjutra, od 9 sati.

Slovenija je vjetar u leđa, ali angažman Crne Gore je ključan

Iako će od januara, predsjedavanje Savjetom EU preuzeti Poljska, velike nade, naša zemlja u narednom periodu polagaće u Sloveniju. Razlog za to je, što...

Poziv na javnu raspravu o izradi Programa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji 2025–2026.

Ministarstvo evropskih poslova, u svojstvu koordinatora procesa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, poziva sve zainteresovane da uzmu učešće u javnoj raspravi o izradi Programa...

Durmitor-inspiracija-kreacija-inovacija

Inspirisani ljepotom Durmitora, istrajni u namjeri da građanima/kama obezbijede bolji život, rukovodstvo opštine Žabljak prije dvije godine odlučilo je da unaprijedi svoje kapacitete, kako...

ZA SLABOVIDE