Glavni pregovarač Crne Gore sa Evropskom unijom Aleksandar Andrija Pejović očekuje da će Evropska komisija u izvještaju, koji bi trebalo da bude objavljen sredinom oktobra, konstatovati ostvareni napredak, kako u ispunjavanju političkih i ekonomskih kriterijuma, tako i u pregovaračkim poglavljima u kojima smo, kako kaže, ostvarili dobru usklađenost s pravnom tekovinom EU.
“Osim toga, konkretne smjernice očekujemo u poglavljima koja još nijesmo otvorili i u kojima nas u narednom periodu očekuje intenzivan rad, kao što su ona koja se odnose na životnu sredinu, sigurnost hrane ili konkurenciju, ali i na poglavlja u kojima smo ispunili početna mjerila i očekujemo skoro otvaranje”, rekao je ambasador Pejović Pobjedi povodom Izvještaja EK o napretku Crne Gore.
On smatra da će pozitivne ocjene iz oblasti vladavine prava još jednom potvrditi napore koje Crna Gora ulaže u ispunjavanje obaveza pred svim međunarodnim organizacijama koje prate progres naše zemlje, kao što su Savjet Evrope, OEBS ili NATO.
POBJEDA: Kakva su Vaša očekivanja od Izvještaja Evropske komisije o napretku Crne Gore, koji bi trebalo da bude objavljen sredinom oktobra?javascript:%20void(0);
PEJOVIĆ: Uvjeren sam da će, kao i ranijih godina, Izvještaj o napretku pružiti realan presjek stanja na terenu, kako u dijelu ispunjavanja političkih i ekonomskih kriterijuma za članstvo, tako i u svim pregovaračkim poglavljima.
S obzirom da je Crna Gora već u četvrtoj godini pristupnih pregovora i da su zahtjevi iz procesa sve konkretniji, to su i izvještaji, kako se približavamo članstvu sve detaljniji, s preciznim ocjenama, ali i očekivanjima i smjernicama za dalji rad.
Imajući u vidu opseg i kvalitet posla koji je urađen u periodu od prethodnog izvještaja, očekujem da će EK notirati ostvareni napredak, kako u ispunjavanju političkih i ekonomskih kriterijuma, tako i u pregovaračkim poglavljima u kojima smo ostvarili dobru usklađenost s pravnom tekovinom EU.
U tom smislu, očekujem da izvještaj uključi ocjenu rezultata koji se odnose na značajno unapređenje strategijskog i zakonodavnog okvira, jačanje institucionalnih i administrativnih kapaciteta i bilans rezultata u svim oblastima, a posebno u oblasti vladavine prava koja je u središtu svih naših planova i napora.
Takođe, ovogodišnji izvještaj će se raditi po novoj metodologiji, te će se u određenoj mjeri razlikovati od ranijih. Naime, EK će upoređivati stanje u državama Zapadnog Balkana i Turskoj u pogledu stepena usklađenosti s obavezama iz članstva u pet oblasti: vladavina prava, reforma javne uprave i poglavlja 5, 18 i 32.
POBJEDA: Prema Vašim informacijama, koje su problematične oblasti zbog kojih bi Crna Gora trebalo da uloži dodatne napore?
PEJOVIĆ: Osim pozitivnih ocjena za ostvarene rezultate i pomake, očekujem da će EK ukazati i na oblasti u kojima je potrebno intenzivirati napore u pravcu dostizanja željenog stanja.
Svakako, očekujemo da će 23. i 24. poglavlje biti u centru pažnje i ovogodišnjeg izvještaja zbog ukupnog značaja za proces i uticaja na ostala poglavlja. Cijenim da će, pored konstatovanja ostvarenog napretka u zakonodavnom i institucionalnom okviru, EK dati preporuke u pravcu intenziviranja započetih aktivnosti i stvaranja bilansa ostvarenih rezultata. Osim toga, konkretne smjernice očekujemo u poglavljima koja još nijesmo otvorili i u kojima nas u narednom periodu očekuje intenzivan rad, kao što su ona koja se odnose na životnu sredinu, sigurnost hrane ili konkurenciju, ali i na poglavlja u kojima smo ispunili početna mjerila i očekujemo skoro otvaranje.
Veoma je važno da nalaze i, posebno preporuke EK, shvatimo kao izraz partnerskog rada i podrške EK za izvršavanje preuzetih obaveza i postizanje najboljih rezultata tokom pregovaračkog procesa. Kao što smo na konstruktivan način pristupili preporukama iz ranijih izvještaja, tako ćemo i smjernice iz ovogodišnjeg iskoristiti kako bismo proces pristupanja na najbolji način doveli do kraja.
POBJEDA: Da li će Izv’eštaj EK uticati na odluku zemalja članica NATO-a kadaje riječ o upućivanju poziva Crnoj Gori za članstvo u tom savezu?
PEJOVIĆ: Iako ocjene iz Izvještaja o napretku nemaju formalno-pravne veze s pristupanjem Crne Gore Sjeverno-atlantskom savezu vjerujem da će nalazi iz ovog dokumenta saveznicima biti značajan izvor informacija o napretku koji je Crna Gora ostvarila kako u vladavini prava, koja je zajednički imenitelj procesa evropske i euroatlantske integracije, tako i u sprovođenju opsežnih ekonomskih reformi, ali i u dostizanju evropskih standarda i vrijednosti, na kojima počivaju oba saveza, u svim oblastima.
U tom smislu, cijenim da će nalazi iz ovogodišnjeg izvještaja, a posebno pozitivne ocjene iz oblasti vladavine prava, još jednom potvrditi napore koje Crna Gora ulaže u ispunjavanje obaveza pred svim međunarodnim organizacijama koje prate progres naše zemlje, kao što su Savjet Evrope, OEBS ili NATO.
Izvor: Pobjeda