Sistem izvršenja krivičnih sankcija u Crnoj Gori je osnažen, ali je potrebno još raditi na unapređenju uslova u zatvorima, ocijenjeno je na sastanku o uslovima u pritvoru i postupanju prema zatvorenicima.
Ministar pravde, Zoran Pažin kazao je da je u proteklom periodu značajno osnažen svaki segment sistema za izvršenje krivičnih sankcija.
On je pojasnio da je osnažena komponenta zatvorskog menadžmenta u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija i uspostavljen sistem izvršenja alternativnih sankcija.
„Nadam se da će predlog Zakona o izvršenju kazne zatvora, novčane kazne i mjera bezbjednosti biti brzo usvojen u Skupštini, čime će sistem izvršenja krivičnih sankcija dobiti savremene institute i standarde koje u toj oblasti afirmiše Savjet Evrope“, poručio je Pažin.
On je najavio da će resorno Ministarstvo nastaviti sa realizacijom mjera iz akcionog plana za poglavlje 23, jer se, kako je dodao, u segmentu izvršenja krivičnih sankcija očekuje još mnogo posla.
Pažin je najavio da se planira izgradnja zatvora u Bijelom Polju. „Na taj način ispunićemo gotovo sve preporuke Komiteta za sprječavanje mučenja i nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja“, pojasnio je Pažin.
Zaštita ljudski prava zatvorenika, naveo je on, ne smije biti samo stvar političke elite, već je to kulturološka vrijednost i civilizacijska tekovina.
„Intezivno ćemo raditi na unapređenju uslova u zatvorima“, zaključio je Pažin.
Direktor Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija, Miljan Perović kazao je, prikazujući opšti pregled uslova i postupanja prema zatvorenicima u Crnoj Gori, da je posljednjih godina sistem izvršenja krivičnih sankcija u državi osnažen.
Kada je u pitanju zdravstvena zaštita, kako je naveo Perović, ona se organizuje u zatvorskim ambulantama, u okviru zdravstvene službe zatvorskog sistema.
On je objasnio da se zatvorenik, ako na nivou Zavoda ne postoje uslovi za liječenje određene bolesti, upućuje na javnu ustanovu i pregled kod specijaliste.
„Trenutno u zatvorima postoje tri ljekara opšte medicine, stomatolog, psihijatar, internista i radiolog i organizacija je takva da postoje dežurstva u popodnevnim i noćnim smjenama“, kazao je Perović.
On je pojasnio da je propisano i pravo na praktikovanje vjere, kao i pravo na posjete-supružnika, redovne, posjete praznicima, vanredne i posjete branioca.
Komunikacija sa spoljnim svijetom regulisana je putem pisma i telefona.
“Resocijalizacija zatvorenika odvija se nizom aktivnosti i pružanje stručne pomoći u cilju što kvalitetnije reintegracije nakon odslužene kazne”, kazao je Perović.
Predstavnica Generalnog direktorata za ljudska prava i vladavinu prava Savjeta Evrope, Ljuljeta Kasa kazala je da je taj Savjet spreman da podrži zatvorsku službu u Crnoj Gori.
Potrebno je, kako je navela, podržati zatvorenike u procesu rehabilitacije i nakon toga reintegracije u društvo.
Procjene rizika i potreba zatvorenika je polazište za klasifikaciju i individualno planiranje kazni, odnosno, kako je kazala, za čitav proces koji prati zatvorenika prije izlaska na slobodu.
„Potrebni su i profesionalni odnosi između zaposlenih u zatvoru i zatvorenika“, kazala je Kasa ukazujući na bitnost angažovanja stručnog zatvorskog osoblja.
Prema njenim riječima, zatvorsko osoblje mora biti obučeno i imati dovoljno znanja i potrebno je obratiti pažnju na zatvorenike sa mentalnim problemima.
„I onima sa manjim problemima poput depresije neophodna je podrška. Ne treba im terapeutsko liječenje, ali im je potrebna podrška zatvorenika koji su im bliski“, zaključila je Kasa.
Izvor: Agencija Mina