Izgradnja, opremanje i namještanje Zavoda za transfuziju krvi i obuka za zaposlene u tom objektu predstavljaju jedan značajan korak koji će obilježiti dalji razvoj zdravstvenog sistema u Crnoj Gori, kazao je direktor za Zapadni Balkan pri Generalnom direktoratu Evropske komisije za susjedstvo i pregovore o proširenju, Žan-Erik Pake.
“Javno zdravlje je važan element pregovora o pristupanju EU, a današnje otvaranje ovog instituta ilustruje uspješnu saradnju između Crne Gore i EU u ovoj oblasti. Ovaj događaj pokazuje da Instrument pretpristupne pomoći (IPA) postiže najbolje rezultate kada je uključen u lokalnu agendu razvoja i spojen sa crnogorskim sredstvima,” rekao je Pake.
On je, zajedno sa predsjednikom Vlade Crne Gore, Milom Đukanovićem, svečano otvorio Zavod za transfuziju krvi Crne Gore, ko-finansiran od strane Evropske unije putem Instrumenta za pretpristupnu pomoć.
“Možemo reći da je ovo rezultat procesa evropskih integracija jer se ovdje postavljaju visoki standardi kada je u pitanju kvalitet zdravstvene zaštite i bezbjednosti pacijenatata, a sve je to omogućeno i postignuto zahvaljujući izuzetno dobroj saradnji između crnogoske administracije i EU ovom projektu”, rekao je Pake.
On je naveo da je otvaranje objekta Zavoda za transfuziju krvi tek početak, a da krajnji cilj usaglašavanje politika zdravstvene zaštite Crne Gore sa standardima EU.
Prema njegovim riječima, Crna Gora je upotrijebila zakonodavstvo EU da joj pomogne da obezbijedi sigurnost, bezbjednost i kvalitet davalaštva kvi i za davaoce i za primaoce krvi u Crnoj Gori.
“Crna Gora je napravila značajne korake u reformisanju zakonodavstva, institucionalnog okvira u vezi sa bezbjednošću proizvoda od krvi i kvalitetom tih proizvoda. Jedan od tih koraka jeste i osnivanje ovog Zavoda za transfuziju krvi. To je prvi element u nizu reformi koje su potrebne u okviru zdravstvenog sektora”, dodao je Pake.
Prema njegovim riječima, otvaranje ovog objekta pokazuje da je pristupanje EU mnogo više od pregovora između Brisela i Crne Gore.
“Proces pristupanja dovodi do konkretnih promjena koje su na dobrobit i korist građana Crne Gore, a ovaj Zavod jeste jedan od vrhunskih primjera šta može i šta znači put pristupanja EU u smislu poboljšanja kvaliteta života građana”, kazao je Pake.
Na otvaranju nove zgrade Zavoda za transfuziju krvi Crne Gore, ministar zdravlja Budimir Šegrt rekao je da ta institucija predstavlja primjer kako se u medicini, po standardima struke i tehnologije, pacijentima može ponuditi sigurna, kvalitetna i bezbjedna krv.
Novi objekat vrijedan 4,84 miliona eura, realizovan je u okviru Projekta EU IPA 2010, od čega je EU učestvovala sa 1,8 miliona.
Šegrt je podsjetio da je Vlada Crne Gore usvojenim dokumentima trasirala put kojim mora poći zdravstveni sistem kako bi se pacijantima omogućila sigurna, pravovremena i kvalitetna zdravstvena usluga.
“Time je stvorena obaveza Ministarstva zdravlja da boljom organizacijom, edukacijom, integracijom zdravstvene usluge, racionalizacijom, smanjenjem nepotrebnih troškova i tehnološkim napretkom obezbijedi građanima medicinsku zaštitu dostojnu nivoa evropske medicine”, kazao je om.
Šegrt je kazao da je potpuno svjestan da se to ne postiže preko noći.
“Idući u susret postavljenim ciljevima, oblast zdravstva postaje veliko investiciono područje kroz permanentnu edukaciju i tehnološki razvoj zdravstvenog sistema”, kazao je on.
Rašović: Ostvarujemo uslove za implementaciju evropskog sistema transfuzije u Crnoj Gori
Direktorica Zavoda za transfuziju krvi Crne Gore Gordana Rašović ocijenila je da je otvaranje nove zgrade od velikog značaja za zadrvstveni sistem Crne Gore.
Prema njenim riječima, transfuzijska medicina kao jedna od bazičnih grana, koja je u sebi objedinila nauku i praksu, omogućava rad i funkcionisanje svih drugih grana medicine, pruža sigurnost u radu i doprinosi uspješnosti terapije i izbog toga ima izuzetno važnu ulogu u sistemu jedne države.
“Obezbjeđivanjem adekvatnog prostora, nabavkom nove savremene opreme koja omogućava standardizaciju i sigurnost krvi kao lijeka, uvođenje sistema kvaliteta, implementacijom informacionog sistema kao i radom na planskoj i kontinuiranoj edukaciji stručnog kadra, ostvarujemo uslove za implementaciju evropskog sistema transfuzije u Crnoj Gori”, rekla je Rašović.
Izvor: Agencija MINA