Naslovnica Press info Press IPA Održana radionica za opštinske i savjetodavne službe

Održana radionica za opštinske i savjetodavne službe

Nakon što je Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja uspješno realizovalo kampanju za projekat IPARD-like kojim je fokus stavljen na širenje zasada i povećanje stočnog fonda, u cilju što bolje pripreme poljoprivrednih proizvođača za naredne programe koji se, prije svega, odnose na razvoj prerađivačkih kapaciteta, predstavnicima opštinskih sekretarijata i savjetodavnih službi predstavljen je Predlog programa razvoja poljoprivrede i ruralnih područja IPARD 2014-2020.

Predstavljanje programa realizuje se u okviru Twinning projekta pod nazivom: Jačanje programa ruralnog razvoja u okviru IPARD programa u Crnoj Gori.

Na radionici su predstavnici Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja predstavili cio program, pojedinačne mjere i proceduru implementacije programa i pojedinih mjera. Posebno je istaknuta uloga koju će savjetodavne službe imati u ovom procesu. Ana Čabarkapa, savjetnik u Direktoratu za ruralni razvoj, posebno je naglasila važnost inicijative koju treba da imaju savjetodavne službe.

IPARD like1

“Posebno insistiramo na direktnom kontaktu i edukaciji poljoprivrednih proizvođača kroz seminare, radionice i predavanja, jer prema svim istraživanjima koje smo sproveli, ovakve aktivnosti daju najbolje rezultate”, kazala je Čabarkapa.

Eksperti iz Holandije i Estonije, Piet van Vugt, bivši zamjenik direktora Agencije za plaćanje Holandije i  Andrus Rahnu, šef Odsjeka za direktna plaćanja i ruralni razvoj u Agenciji za plaćanje Estonije, ukazali su na ulogu i značaj koje savjetodavne službe imaju u njihovim zemljama. Navodeći primjere konkretnih aktivnosti koje savjetodavne službe koriste u komunikaciji sa poljoprivrednim proizvođačima, dati su praktično upotrebljivi primjeri koji mogu biti od koristi savjetodavcima. Predstavnike savjetodavnih službi najviše je interesovao način na koji su organizovane slične službe u drugim zemljama, način njihovog funkcionisanja i uloga u sprovođenju programa ruralnog razvoja.

Da je timski rad najbitniji u samom procesu integracija, saglasni su svi učesnici radionice. Takođe, preduslov uspješne implementacije svih programa predstavlja tačna i jasna informacija koja se daje potencijalnim korisnicima, tako da je konstantna informisanost i edukacija svih uključenih u proces integracija od velike važnosti.

Radionici je prisustvovalo 28 predstavnika opštinskih i savjetodavnih službi iz centralnih i južnih opština Crne Gore. Naredna radionica biće organizovana 07. maja 2015. godine, u Bijelom Polju, u sali Opštine, sa početkom u 10 časova.

PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja

Saopštenja

Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore

0
Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore predstavlja najvažnije događaje i aktivnosti u procesu pristupanja EU za period april-jun. Bilten možete preuzeti ovdje. 

U Baru održana konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“

0
Konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“ održana je u Baru, u organizaciji Ministarstva evropskih poslova, Ministarstva ekonomskog razvoja i Opštine Bar....

Poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata

0
Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije, kao Ugovorno tijelo, raspisalo je poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata primljenih u okviru...

MEP potpisalo ugovore o finansiranju projekata 13 nevladinih organizacija

0
Trinaest projekata nevladinih organizacija biće podržano sa 76,868 hiljada eura od strane Ministarstva evropskih poslova. Tim povodom, ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, potpisala je...

Za šest mjeseci usvojen veliki broj zakonskih i strateških dokumenata koji Crnu Goru približavaju...

0
„Tokom prve polovine 2024. godine, donijet je veliki broj zakonskih i strateških dokumenata kojima se crnogorski propisi u velikoj mjeri približavaju evropskim. Na taj...