U Podgorici je danas održan sastanak Pododbora o ekonomskim i finansijskim pitanjima i statistici, na kojem su predstavnici crnogorskih institucija Evropskoj komisiji predstavili napredak ostvaren u periodu novembar 2016 – novembar 2017. u sljedećim oblastima: makroekonomska stabilnost, javne finansije, finansijski sektor, jačanje konkurentnosti ekonomije, statistika, unutrašnja finansijska kontrola i spoljna revizija.
Sastankom je u ime Vlade Crne Gore ko-predsjedavala generalni direktor u Ministarstvu finansija gđa. Bojana Bošković, a u ime Evropske komisije šef jedinice u Generalnom direktoratu Evropske komisije za ekonomska i finansijska pitanja gdin. Uve Štam. U otvaranju sastanka je učešće uzela i generalna direktorica za pristupanje Evropskoj uniji Ministarstva evropskih poslova Jelena Burzan. Ona je istakla da je Crna Gora, od održavanja prethodnog sastanka Podobora o ekonomskim i finansijskim pitanjima i statistici nastavila sa sprovođenjem reformi i mjerljivim rezultatima, što je rezultiralo otvaranjem četiri dodatna poglavlja i privremenim zatvaranjem jednog. U tom kontektu je ukazala na postignute rezultate u poglavljima 17, 18, 32 i 33 koja su predmet ovog Pododbora.
Na sastanku su učestvovali i predstavnici Generalnog direktorata za susjedsku politiku i pregovore o proširenju, Evropske centralne banke, predstavnici ambasada država članica EU. Crnu Goru su na sastanku predstavljali predstavnici Ministarstva finansija, Centralne banke Crne Gore, Ministarstva rada i socijalnog staranja, Ministarstva ekonomije, Ministarstva evropskih poslova, Monstat-a i Državne revizorske institucije.
Predstavnici Evropske komisije su pozdravili napore preduzete u cilju sprovođenja fiskalne konsolidacije, posebno usvajanje Fiskalne strategije, ističući da definisane mjere predstavljaju dobru osnovu za stabilizaciju i da je neophodno nastaviti rad na njihovoj implementaciji. Pozdravili su unaprijeđenje stabilnosti bankarskog sektora i istakli da je potrebno dalje raditi na rješavanju problema nekvalitetnih kredita. Naglašena je i potreba implementacije mjera u pravcu reforme tržišta rada.
Pododbor za ekonomiju, finansije i statistiku je jedan od zajedničkih pododbora ustanovljenih Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju, koji se održava u cilju redovnog praćenja i analize sprovođenja Sporazuma.