NaslovnicaInfoPress infoNovi sistem navigacije u avio saobraćaju

Novi sistem navigacije u avio saobraćaju

Piloti Agencije za civilno vazduhoplovstvo uspješno su obavili probni avio let koristeći prvi put u vazdušnom prostoru Crne Gore novi koncept navigacije PBN i satelitskog sistema Egnos, koji je u Evropi operativan u poslednje dvije godine.

Novi koncept navigacije PBN zasnovan je na navigacionim mogućnostima vazduhoplova i omogućava veću preciznost avio letova.

Proceduru za slijetanje koja je korišćena u probnom letu je pripremila španska firma PildoLabs, u okviru projekta koji finansira Evropska unija Horizont 2020.

Procedura se bazira na korišćenju novog Evropskog satelitskog sistema Egnos, koji značajno povećava preciznost signala postojećih satelitskih sistema (GPS, Glonass i Galileo) za avio letove.

Pilot Dragan Popović je kazao da su ovim letom došli do dva važna zaključka.

Potvrdili smo, kaže on, postojanje dovoljno kvalitetnog signala Egnos sistema u Crnoj Gori i, još važnije, njegovu tačnost i preciznost, koja odgovara i najzahtjevnijim vidovima navigacije.

“Prelazak sa postojećeg sistema navigacije letova na PBN koncept prije svega bi doveo do manjeg otkazivanja letova, jer je preciznost toliko dobra da omogućava letove i po lošijim vremenskim uslovima”, rekao je Popović, koji je sa kolegom pilotom Miloradom Todorovićem obavio probni let.

Upotreba PBN sistema mogla bi da bude i važan korak i pomogne operateru aerodroma u izradi procedura za noćne letove na tivatskom aerodromu što do sada nije bilo moguće.

“Korišćenjem zemaljskih sredstava ne mogu da se odrede procedure za noćne letove na tivatskom aerodromu. Preciznost koju nam daje PBN koncept, u iznosu od 0.03 nautičke milje u cijelom vazdušnom prostoru Crne Gore, mogla bi da omogući široku primjenu ove tehnologije u našoj zemlji, ali i da doprinese izradi procedura i projekta za noćne letove na aerodromu Tivat”, objasnio je Popović.

Postojeće procedure se baziraju na korišćenju zemaljskih navigacionih sredstava i nameću određena ograničenja, zbog čega je preporuka Međunarodne organizacije civilnog vazduhoplovstva (ICAO) da se zemaljska sredstva postepeno izbacuju iz upotrebe.

Iz Agencije za civilno vazduhoplovstvo poručuju da dalji razvoj PBN procedura može povećati kapacitet vazdušnog prostora Crne Gore u cjelini, uz neophodno učešće i aktivnu ulogu svih subjekata u avio saobraćaju.

Izvor: Agencija Mina

Slovenija je vjetar u leđa, ali angažman Crne Gore je ključan

Iako će od januara, predsjedavanje Savjetom EU preuzeti Poljska, velike nade, naša zemlja u narednom periodu polagaće u Sloveniju. Razlog za to je, što...

Poziv na javnu raspravu o izradi Programa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji 2025–2026.

Ministarstvo evropskih poslova, u svojstvu koordinatora procesa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, poziva sve zainteresovane da uzmu učešće u javnoj raspravi o izradi Programa...

Durmitor-inspiracija-kreacija-inovacija

Inspirisani ljepotom Durmitora, istrajni u namjeri da građanima/kama obezbijede bolji život, rukovodstvo opštine Žabljak prije dvije godine odlučilo je da unaprijedi svoje kapacitete, kako...

ZA SLABOVIDE