Reforme koje Crna Gora sprovodi u okviru evropskih integracija donose konkretne benefite za građane i preduzetnike, te pored unapređenja digitalnih usluga, jačanja poslovnog ambijenta i povećanja konkurentnosti, građani mogu očekivati bolje usluge i kvalitetniji život, ocijenile su šefica Klastera 3 Bojana Bošković, šefica radne grupe za poglavlje 10 Ružica Mišković i šefica radne grupe za poglavlje 20 Maja Jokanović gostujući u jutarnjem pogramu RTCG.
Crna Gora je 16. decembra, na međuvladinoj konferenciji u Briselu, zatvorila tri pregovaračka poglavlja u procesu pristupanja Evropskoj uniji, čime je napravljen značajan iskorak ka punopravnom članstvu. Bošković, Mišković i Jokanović su govorile o ključnim reformama, dosadašnjim rezultatima i planovima za dalji napredak Crne Gore na putu ka EU.
Osvrćući se na ključne strateške dokumente i zakone koji su usvojeni u ovoj oblasti, šefica radne grupe za poglavlje 10 – Informatičko društvo i mediji, Ružica Mišković istakla je da je usvojen niz dokumenata ne samo u cilju ispunjenja završnih mjerila koje je EU postavila već u cilju unapređenja platforme javne uprave i kvaliteta života građana.
„Usvojili smo Strategiju digitalne transformacije, Strategiju sajber bezbjednosti, Strategiju za 5G, a izrađen je i Nacionalni plan razvoja mreža za širokopojasni pristup internetu. Usvojili smo i prvu Medijsku strategiju u Crnoj Gori. Sve ove mjere usmjerene su na unapređenje platforme javne uprave i osiguranja kvalitetnijeg života građana“, rekla je Mišković.
Ona je istakla i značaj Zakona o elektronskoj upravi, pojašnjavajući da je implementacija ovog zakona ključna za eliminisanje administrativnih barijera i olakšavanje pristupa javnim uslugama, čime se ne samo štedi vrijeme, već i značajno unapređuje svakodnevni život građana.
Kada je riječ o industrijskoj politici i preduzetništvu, šefica radne grupe za poglavlje 20 – Preduzetništvo i industrijska politika, Maja Jokanović, naglasila je važnost usvajanja nove Industrijske politike Crne Gore za period 2024–2028. godine.
„Nova industrijska politika postavljena je na četiri ključna strateška cilja: unapređenje ambijenta za zelenu i digitalnu tranziciju, podsticanje investicija i modela finansiranja za dugoročnu konkurentnost industrije, podsticanje inovacija na principima pametnog i održivog razvoja industrije, kao i usklađivanje i unapređenje pristupa širem tržištu Evropske unije i jačanje regionalne ekonomske saradnje“, kazala je ona.
Govoreći o benefitima za preduzetnike i mikro, mala i srednja preduzeća, ona je ukazala da je dodatno i usvajanjem Strategije razvoja malih i srednjih preduzeća i Strategije ženskog preduzetništva unaprijeđen ambijent za njihovo poslovanje, a uz zakonodavno rješenje kroz Zakon o rokovima izmirenja novčanih obaveza, omogućen lakši pristup finansijama i eliminisanje kašnjenja u komercijalnim transakcijama.
Bojana Bošković, šefica Klastera 3, je govoreći o značaju konkurentnosti i inkluzivnosti, objasnila da su konkurentnost i inkluzivnost komplementarni procesi.
„Konkurentnija ekonomija znači širi obim proizvoda i usluga, što omogućava bolju integraciju ugroženih grupa u društvo. Takođe, uspješnija ekonomija osigurava veće prihode državnog budžeta, što direktno doprinosi unapređenju socijalnih usluga i povećanju inkluzivnosti“, naglasila je Bošković.
Klaster 3, kako je istakla, trenutno je najuspješniji klaster u pregovorima, sa četiri privremeno zatvorena poglavlja.
“Jedan od ključnih razloga za taj uspjeh je činjenica da su sve šefice radnih grupa u ovom klasteru žene“, naglasila je Bošković.