NaslovnicaInfoPress infoPoruka sa panela o inteletkualnoj svojini: CG ima stabilan pravni okvir, ali...

Poruka sa panela o inteletkualnoj svojini: CG ima stabilan pravni okvir, ali izazovi ostaju

Ministartsvo evropskih poslova i Naučno tehnološki park organizovali su panel i radionicu „ZAMISLI. KREIRAJ. ZAŠTITI: Perspektive i izazovi u oblasti intelektualne svojine“, u susret Danu intelektualne svojine, koji se obilježava sjutra – 26. aprila. Okupili su predstavnike pregovaračke strukture, Vlade, privrede, akademske zajednice, privatnog sektora i startap kompanija, koji su razgovarali o aktuelnim pitanjima u ovoj oblasti i pregovaračkom poglavlju 7: Intelektualna svojina, koji je Crna Gora zatvorila krajem prošle godine.

Perspektive i izazovi u oblasti intelektualne svojine

Događaj su otvorile Valentina Radulović, direktorica Naučno-tehnološkog parka Crne Gore, i Jasna Vujović, generalna direktorica Direktorata za unutrašnje tržište i konkurenciju u Ministarstvu ekonomskog razvoja, koje su u uvodnim obraćanjima istakle da se uspješan društveni razvoj temelji na znanju, inovacijama i zaštiti intelektualnog potencijala.

„U vremenu u kojem se konkurentnost mjeri sposobnošću stvaranja i primjene znanja, intelektualna svojina postaje jedan od najznačajnijih resursa. Naš cilj nije samo pružanje podrške inovatorima, već i oblikovanje inovacionog ekosistema kroz promociju kulture zaštite ideja“, poručila je Radulović naglasivši ulogu Naučno-tehnološkog parka kao mosta između akademske zajednice, privrede i donosilaca odluka.

Radulovic tehnoloski park

Vujović je istakla da Crna Gora ima dugu tradiciju u oblasti intelektualne svojine, kao i da je kroz usklađivanje sa evropskim pravom i formiranje Koordinacionog tima za sprovođenje prava intelektualne svojine stvoren stabilan pravni okvir za zaštitu kreativnog i inovacionog potencijala.

 „Posvećenost institucija razvoju i daljem unaprjeđenju sistema zaštite prava intelektualne svojine u Crnoj Gori jasno je prepoznata i od strane Evropske komisije. Dakle, radi se o jednom od najnaprednijih poglavlja kada su u pitanju pregovori Crne Gore sa Evropskom unijom. To dokazuje i činjenica da je Poglavlje 7 -Pravo intelektualne svojine, u decembru 2024. godine, privremeno zatvoreno“, zaključila je Vujović.

Perspektive i izazovi u oblasti intelektualne svojine

Panelisti su potvrdili značaj intelektualne svojine kao ključnog pokretača kreativnosti, inovacija i ekonomskog razvoja, ističući da Crna Gora ima dobar institucionali i zakonodavni okvir u ovoj oblasti, ali da i dalje postoje značajni izazovi kada je riječ o praksi.

“Institucionalni okvir u Crnoj Gori je stabilan i usklađen sa evropskim zakonodavstvom, što je potvrđeno privremenim zatvranjem poglavlja 7 – Pravo intelektualne svojine. Ono što  je ključno jeste uložiti dodatne napore u edukaciju i podizanje svijesti o značaju intelektualne svojine i to od najranijih obrazovnih nivoa“, kazao je dr Mladen Perazić direktor Sektora za obrazovanje u Privrednoj komori Crne Gore i ukazao je na potrebu da pravnici i firme bolje razumiju obaveze i koristi od zaštite intelektualne svojine, naročito kada budu izlazili na EU tržište.

Perspektive i izazovi u oblasti intelektualne svojine

Panelisti su se saglasili da je potrebno unaprijediti edukaciju o intelektualnoj svojini, objasniti šta sve spada pod intelektualnu svojinu i kako se ona štiti, te približiti ove teme pravnicima, ali i umjetnicima, inženjerima i preduzetnicima.

 “Svako zna šta da uradi kada mu ukradu automobil, ali ne i kada mu neko ukrade ideju. Upravo zato je potrebno osnažiti edukativni sistem i omogućiti građanima da znaju svoja prava”, izjavila je Dragana Ranitović načelnica Direkcije za intelektualnu svojinu u Ministarstvu ekonomskog razvoja.

Perspektive i izazovi u oblasti intelektualne svojine

Saradnik u nastavi na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore dr Balša Kašćelan je naglasio je internet omogućio da komuniciramo u realnom vremenu s kraja na kraj svijeta, ali je istovremeno učinio krađu intelektualne svojine lakšom i dostupnijom nego ikada.

„Danas nije dovoljno samo kreirati – svaki izum, svaka ideja mora biti pravno zaštićena. Kada pravni sistem ne pruži zaštitu stvaraocima, suočavamo se sa ozbiljnim problemima. Naša zakonodavstva su usklađena sa pravnom tekovinom EU, i to zahvaljujući procesu pristupanja, ali i dalje je velika odgovornost na samim nosiocima prava da koriste mehanizme zaštite koji im stoje na raspolaganju. Svjetski poznati filmovi, muzička djela i brendovi ne bi dostigli svoju materijalnu vrijednost bez jasne i efikasne zaštite. Na kraju, i potrošači su sigurniji kada kupuju proizvode sa zaštićenim žigom kvaliteta – to je povjerenje koje donosi pravna sigurnost“, zaključio je Kašćelan.

Perspektive i izazovi u oblasti intelektualne svojine

Govoreći o izazovima, pomenuto je da mali broj mladih razvija preduzetnički duh i svijest o važnosti zaštite svojih inovacija. Institucije, obrazovni sistem i poslovna zajednica moraju zajedno raditi na promjeni te slike.

„Inovacija ne postoji dok ne postane opšteprihvaćena, a znanje i strateško razmišljanje su ključni u inovacionim procesima. Kroz programe poput vaučera za zaštitu intelektualne svojine želimo da podstaknemo mlade da veruju u svoje ideje i da ih štite. Nažalost, poražavajuće je što kod mladih i dalje nije dovoljno razvijen preduzetnički duh i kreativnost. Zato moramo zajednički raditi na tome da negujemo i osnažimo njihov potencijal, kako bi razvijali sopstvene ideje i stvarali rešenja koja menjaju svet“, kazala je dr Srna Sudar, direktorica Kancelarije za transfer tehnologija.

Perspektive i izazovi u oblasti intelektualne svojine

U okviru događaja održana je i interaktivna radionica „Zaštiti svoju ideju“, koju je vodio Filip Lazović iz Unije poslodavaca Crne Gore. Učesnici su se upoznali sa konkretnim koracima u procesu zaštite ideja i stekli osnovna znanja o dostupnim pravnim mehanizmima.

Panel „„ZAMISLI. KREIRAJ. ZAŠTITI: Perspektive i izazovi u oblasti intelektualne svojine“ organizovan je u okviru šire kampanje 28do28, koju Ministarstvo evropskih poslova sprovodi uz podršku Evropske unije kroz projekat EU4ME, sa ciljem da javnosti približi benefite zatvorenih pregovaračkih poglavlja, među kojima je i poglavlje 7 Intelektualna svojina.

MINISTARSTVO EVROPSKIH POSLOVA

Projekti iz oblasti energetike vrijedni 80 miliona eura predstavljeni za finansiranje iz Plana rasta za Zapadni Balkan

Na 7. sastanku Strateškog i Operativnog odbora Zapadnobalkanskog investicionog okvira (WBIF), održanog u Briselu, predstavljena je ažurirana lista crnogorskih projekata za finansiranje kroz Instrument...

DAN INTELEKTUALNE SVOJINE

Ministarstvo evropskih poslova i Naučno-tehnološki park Crne Gore, uz podršku Evropske unije kroz projekat EU4ME, organizuju panel diskusiju i radionicu povodom obilježavanja Dana intelektualne...

Kampanja „28do28“: Otvoren konkurs za novinarske priče o pregovaračkim poglavljima

Ministarstvo evropskih poslova, uz podršku Evropske unije kroz projekat EU4ME, nastavlja  kampanju „28 do 28“ koja ima za cilj da približi javnosti značaj i...

ZA SLABOVIDE