NaslovnicaInfoPress infoLjudska prava su obaveza koju Crna Gora treba da ispuni da bi...

Ljudska prava su obaveza koju Crna Gora treba da ispuni da bi postala članica EU

Ministar za ljudska i manjinska prava dr Suad Numanović sastao se danas sa NJ.E. ambasadorkom Francuske u Crnoj Gori Veronik Brimo.

Ministar Numanović i ambasadorka Brimo razgovarali su o nekoliko značajnih tema iz oblasti nadležnosti resora za zaštitu ljudskih i manjinskih prava. O razmjeni iskustava i dobre prakse Crna Gora i Republika Francuska imaju dosta toga da kažu jer njeguju tradicionalno prijateljske odnose, uspostavljene još u vrijeme Knjaževine Crne Gore. Podsjećanja radi Francuska je svoje diplomatsko predstavništvo u Crnoj Gori imala od kraja 1878. godine.

Ministar Numanović upoznao je ambasadorku Brimo sa zakonodavnim i institucionalnim okvirom zaštite i unapređenja ljudskih prava i sloboda. On je naglasio da u Crnoj Gori manjinski narodi uživaju značajno poštovanje i zaštitu svojih prava. Država tu pokazuje pokazuje punu posvećenost tako da se pripadnic/ce manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica smatraju integralnim dijelom društva.

U antidiskriminacionom zakonodavstvu ključni zakoni se inoviraju kada se potreba za istim ukaže, a prateći zahtjeve koje nam društveni tokovi postavljaju, ali i Evropska komisija kako bi se u potpunosti, postigla usaglašenost sa međunarodnim zakonodavstvom. Tako su, u protekloj godini, usvojeni novi Zakon o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom i inovirani Zakon o rodnoj ravnopravnosti. Ove godine dodatno će se usaglašavati i krovni Zakon o zabrani disriminacije.

Ambasadorka Brimo je, u skladu sa postupkom informisanja koji je pokrenula Republika Francuska o odnosu države i religije, iskazala interesovanje za postojeće stanje u Crnoj Gori po tom pitanju. Ministar Numanović je pojasnio da je Ustav Crne Gore, kao najviši pravni akt, jasno pozicionirao odvojenost države od vjerskih zajednica. Kao i u Francuskoj, gdje je postoji neutralnost državnih službi i javne uprave, i u Crnoj Gori, kao građanskoj državi, poštuje se ovaj princip. Premda je gotovo nemoguće u potpunosti postići laicitet, država nastoji da, pridržavajući se Ustavnih određenja sa vjerskim zajednicama gradi partnerske odnose.

Francuska je država koja je utemeljila laicizam, odnosno sekularnost, te stoga jeste primjer jedne dobre prakse. Sloboda vjeroispovjesti treba da je u pravcu poštovanja ljudskih prava i sloboda, prije svega u slobodi ispoljavanja mišljenja i vjere. Ljudska prava i slobode visoko su pozicionirana u obavezama koje svaka država, samim tim i država Crna Gora, treba da ispuni u svojim nastojanjima da odgovori zadacima Evropske komisije i jednog dana postane ravnopravna članica Evropske unije, konstatovano je na sastanku.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava

Gorčević-Lopatka: Crna Gora nagrađena za predan rad u protekloj godini

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević sastala se danas sa izvjestiocem iz sjenke za Crnu Goru u Evropskom parlamentu, Reinholdom Lopatkom. “Možemo biti ponosni na postignuto...

Odobreno 30 projekata u okviru Drugog poziva Interreg Programa Dunavskog regiona

Na VI sastanku Odbora za nadgledanje Interreg Programa Dunavskog regiona, koji je održan 17. i 18. decembra 2024. godine u Zagrebu, za finansiranje je...

Oglas za tri pozicije u Zajedničkom sekretarijatu programa Interreg IPA Južni Jadran

Upravljačko tijelo programa saradnje Interreg IPA Južni Jadran objavilo je oglas za tri radna mjesta u okviru Zajedničkog sekretarijata u Bariju, Italija: Projektni službenik...

ZA SLABOVIDE