Naslovnica Info Press info Kordić: Podrška crnogorskih građana evropskom putu je jasna poruka gdje Crna Gora...

Kordić: Podrška crnogorskih građana evropskom putu je jasna poruka gdje Crna Gora treba da ide

“Činjenica da skoro 75 odsto naših građana podržava članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji, je najbolji odgovor na strana miješanja i dezinformacije trećih zemalja. To je jasna i esencijalna poruka gdje Crna Gora treba da ide, ali to, isto tako poruka i za naše političare“, kazala je glavna pregovaračica, Zorka Kordić, na online debati o Zapadnom Balkanu.

Panel debatu je organizovala Grupa evropskih konzervativaca i reformista (ECR) iz Evropskog parlamenta, kao doprinos Konferenciji o budućnosti Evrope, a na inicijativu evropskog parlamentarca i izvjestioca iz sjenke ECR za Crnu Goru i Srbiju, Žislava Krasnodebskog.

U diskusiji sa Angelom Džambazkijem, poslanikom Evropskog parlamenta i predsjedavajućim Radne grupe ECR za Zapadni Balkan, glavna pregovaračica je govorila o trenutnom stanju i izazovima  u pristupnim pregovorima Crne Gore, kao i o doprinosu Crne Gore i Zapadnog Balkana budućnosti Evrope.

Govoreći o aktuelnom stanju u pregovaračkom procesu, Kordić je kazala da je pristupanje EU najvažnije društveno i političko pitanje, te da je Crna Gora sada u finalnoj fazi procesa i da su pred njom izazovi na polju vladavine prava.

„Crna Gora je najnaprednija država kandidat. Otvorili smo sva pregovaračka poglavlja, fokusirani smo na stoprocentnu usklađenost sa Zajedničkom vanjskom i bezbjednosnom politikom EU i sprovođenje ekonomskih reformi”, kazala je Kordić.

Ona je ukazala na transformativnu moć procesa evropske integracije i pozitivne promjene za Crnu Goru i države Zapadnog Balkana.

Istakla je da posebnu vrijednost procesu daje primjena nove metodologije proširenja koja pruža nove mogućnosti i dozvoljava učešće u nekim mehanizmima i formatima prije članstva u EU.

Govoreći u okviru prve panel diskusije na temu stranog miješanja i dezinformacija na Zapadnom Balkanu, glavna pregovaračica je kazala da postoje različiti elementi i tipovi uticaja, ne samo politički nego i ekonomski.

„Cijeli region je veoma važan za stabilnost i sigurnost kompletnog evropskog kontinenta. Zato je EU integracija važan instrument za zaštitu ovog geopolitičkog prostora“, zaključila je Kordić.

Poslanik Evropskog parlamenta i predsjedavajući Radne grupe ECR za Zapadni Balkan, koja zagovara proširenje EU na Zapadni Balkan uz poštovanje kriterijuma, Angel Džambazaki je ocijenio da je Crna Gora na pravom putu, imajući u vidu dinamiku i rezultate reformi u pregovaračkom procesu, usklađenost sa Zajedničkom, vanjskom i bezbjednosnom politkom EU, te činjenicu da je članica NATO-a.

https://ecrthefuture.eu/western-balkans/

SEKTOR ZA INFORMISANJE JAVNOSTI O EVROPSKOJ UNIJI I PROCESU PRISTUPANJA EVROPSKOJ UNIJI

GENERALNI SEKRETARIJAT VLADE

Saopštenja

Gorčević sa Pasonom: Istom posvećenošću nastavljamo rad na zatvaranju poglavlja  

0
Crna Gora nakon dobijenog pozitivnog IBARa ulazi u završnu, ali istovremeno i najzahtjevniju fazu pregovora za koju će joj biti potrebna politička, tehnička i...

Primjena Zakona o priznavanju profesionalnih kvalifikacija podstiče zapošljavanje, povećanje mobilnosti i razvija tržište rada...

0
„Primjena Zakona o priznavanju profesionalnih kvalifikacija za obavljanje regulisanih profesija obezbjeđuje da kvalifikovane profesije stečene u Crnoj Gori, budu vrednovane i u Evropskoj uniji...

Odobreni projekti u okviru Prvog poziva za Seed Money Facility

0
Pet projekata u kojima učestvuju crnogorske institucije/organizacije uslovno je odobreno za finansiranje u okviru Prvog poziva Instrumenta za podršku razvoju projekata (Seed Money Facility),...

EU opredijelila 75 miliona eura za pet infrastrukturnih projekata u Crnoj Gori 

0
Operativni odbor Zapadnobalkanskog investicionog okvira (WBIF) odobrio je danas Crnoj Gori, na sastanku održanom u Londonu, šest grantova za zaštitu životne sredine i energetiku,...

Mađarska preuzela predsjedavanje Savjetom Evropske unije

0
Predsjedavanje Savjetom Evropske unije (EU) rotira se među državama članicama svakih šest mjeseci. Tokom tog perioda, zemlja koja predsjedava vodi sastanke Savjeta EU-a i...