Portparolka Evropske komisije Maja Kocijančić kazala je u razgovoru za Dnevne novine da se Izvještaj o napretku Crne Gore za 2015. godinu, koji će biti predstavljen 5. novembra, temelji na prepoznavanju napretka koji je zemlja napravila u proteklih dvanaest mjeseci na njenom evropskom putu. Izvještaj će, dodaje ona, obuhvatiti i preporuke Evropske komisije koje će Crna Gora dobiti u cilju daljeg napredovanja ka evropskim integracijama. Napominje da je izvještaj gotov, ali da je do samog usvajanja podložan promjenama.
“Izvještaj o Crnoj Gori je pažljivo i sveobuhvatno izrađen i završen je nekoliko mjeseci prije njegovog usvajanja. Međutim, promjene su moguće sve do samog usvajanja, ako se uzmu obzir najnovija dostignuća u zemlji. Do samog donošenja izvještaja ne bismo iznosili više detalja o njemu”, kazala je Kocijančić.
Govoreći o trenutnoj političkoj krizi u koju je Crna Gora zapala, Kocijančič ističe da svako rješenje za trenutnu političku situaciju mora doći iznutra, iz Crne Gore.
“Zbog toga, sve političke stranke treba da se konstruktivno angažuju u inicijativi koju je predsjednik Skupštine Ranko Krivokapić predložio u cilju pronalaženja načina koji će unaprijediti trenutnu situaciju. Politički dijalog i razgovori treba da se odvijaju u parlamentu”, objasnila je portparolka Federike Mogerini.
Komentarišući prethodna dešavanja u Podgorici i proteste DF, Kocijančić je podsjetila na zvaničan stav EU.
“Očekujemo od svih strana da pokažu uzdržanost i da poštuju zakon. Naročito pozivamo sve političke aktere da nastave konstruktivni dijalog u okviru demokratskih institucija i procesa. U tom svijetlu, pozdravljamo inicijativu za obnavljanje političkog dijaloga unutar Skupštine”, istakla je ona.
Ona je kazala i da su demonstranti bili obavezni da poštuju zakon i da se suzdrže od nasilja, ali i da je prekomjerna upotreba sile od strane nadležnih takođe neprihvatljiva.
“Očekujemo od nadležnih organa da efikasno istraže sve incidente u skladu sa principima vladavine prava”, podsjetila je Kocijančić, apelujući na sve političke partije da se ponovo uključe u konstruktivan dijalog unutar Skupštine, koja predstavlja ključni forum za političku debatu.
Govoreći o NATO integracijama i crnogorskom stremljenju ka članstvu u ovom savezu, ona napominje da EU daje punu podršku naporima koje Crna Gora ulaže u cilju postizanja punopravnog članstva u NATO, uz konstataciju da će članstvo u Alijansi doprinijeti daljem jačanju stabilnosti u regionu.
“Vrlo je vjerovatno ili je već potvrđeno da će biti poziva od strane NATO da bi Crna Gora postala članica ove međunarodne organizacije, što će predstavljati budući uspjeh Crne Gore i njen važan doprinos regionalnoj stabilnosti”, zaključila je Kocijančić, podsjećajući da je to zvaničan stav EU kad je u pitanju ova oblast.
Izvor: Dnevne novine