Crna Gora je spremna da počne pregovore o otvaranju Poglavlja 11 i 13, rekao je ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Petar Ivanović gostujući u emisiji radija Antna M “EU je tu”.
Mjerila su ispunjena, ističe Ivanović a da li će Poglavlja biti otvorena krajem godine ili tokom naredne, objašnjava, zavisi od adimistrativnih kapaciteta ali i interesa Evropske komisije.
U pregovorima sa Evropskom unijom, Poglavlja 11, 12 i 13 jedna su od najtežih između ostalog jer se, između 40 i 45 odsto regulativa i direktiva koja donosi Evropska unija nalaze u ta tri Poglavlja.
Ministar Ivanović kaže da se od posljednjeg Izvještaja o napretku iz oktobra prošle godine mnogo toga uradilo.
On navodi da je Crna Gora, u odnosu na ranije zemlje kandidate, dobila najobimniji skup mjerila za otvaranje Poglavlja.
„Dobili smo zvanično obavještenje da smo mjerila ispunili, i što se nas tiče Poglavlja 11 i 13, mi smo uradili sve što je Evropska komisija od nas tražila. To smo učinili u periodu od 14 mjeseci od dana kada su nam prezentovana mjerila i spremni smo da započnemo otvaranje pregovora u ta dva Poglavlja. Da li će biti sada dovoljno administrativnih kapaciteta na strani EU i interesa da se ta dva Poglavlja otvore u ovoj godini ili će se to ostaviti za narednu godinu to sada nije naš dio posla. Mi ne možemo uticati sada na tu dinamiku, međutim, važno je da smo mi naš dio posla završili“, kazao je Ivanović.
Na konstataciju da je bio optimista kada je pomenuo kraj godine, Ivanović kaže: „Da ste pitali bilo koga u Vladi početkom godine sa čim bi oni bili zadovoljni dobili bi odgovor da se ispune mjerila. Dakle mi smo formalno mjerila za pregovaračka poglavlja 11 i 13 ispunili početkom juna i to je taj dio posla sve ostalo je sada u nadležnosti Glavnog pregovarača”.
Ivanović je objasnio da postoji jasna podjela poslova i da je Ministarstvo poljoprivrede završilo svoj dio posla.
“Dalje su sve stvari koje se tiču politike, ali ne politike poljoprivrede već generalno politike i mi se time ne bavimo. Ja jesam zadovoljan jer ono što smo očekivali da će se desiti u septembru ili u posljednjem kvartalu dogodilo se u drugom kvartalu i to govori o tome da se radilo naporno“, poručio je Ivanović.
I dok pregovaramo sa Evropskom unijom, vidljivi su benefiti. Najviše, jer su našim poljoprivrednicima dostupna sredstva iz evropskih fondova koja mogu da koriste kako bi poboljšali svoja gazdinstva a kako bi, ulaskom u Uniju, bili spremni da se nose s konkurencijom.
Ivanović navodi da je, sagledavajući dugoročni razvoj poljoprivrede, potrebno uvezati primarnu poljoprivredu proizvodnju i preradu. I to, uz pomoć evrsopkih fondova.
“Mi smo, na nivou primarne proizvodnje, obezbjedili značajna sredstva iz MIDAS-a za 680 domaćinstava i na nivou bespovratne podrške dodijeljeno je 6,9 miliona. Kako bespovratna pomoć iznosi 50 odsto, znači da je bilo oko 14 miliona investicija koji su realizovani tokom prethodne dvije godine”, objasnio je Ivanović.
Nakon razgovora sa Evropskom komisijom, navodi Ivanović, uspjeli su da inicijalnih 20 miliona eura, za period od pet godina, povećaju na 54.
“Od tih 54 miliona, 39 miliona se odnosi na IPARD program koji kreće od 2016. a ostatak se odnosi na takozvane IPA projekte koji su namijenjeni jačanju pojedinih službi, prije svega Veterinarske i Fitosanitarne uprava”, rekao je Ivanović.
On je objasnio da 39 miliona predstavlja do 50 odsto bespovratnih sredstava koje se daju za investicije u poljoprivredi.
“Ako pomnožimo 39 miliona sa dva, dobijamo 78 miliona koji će se investirati od 2016. do 2020.”, zaključio je Ivanović.
Novac postoji, međutim, bez konkretnih projekata, Brisel ga neće dati. Ivanović kaže da je Vlada tu pa pomogne poljoprivrednicima a da njihovo interesovanje za kreditima ga je, naglašava, prijatno iznenadilo.
Kad postanemo članica Evropske unije, mnogo više novca biće dostupno. Ivanović objašnjava kako naši građani, pak, očekuju previše a nisu svjesni da nam, zbog veličine zemlje, neće biti dosupne milijarde eura, kao onim državama koje su teritorijalno veće od Crne Gore.
Ministar zaključuje da je mnogo bolje da naši poljoprivrednici ne razmišljaju o novcu već o tome kako da poboljšaju svoje proizvode sa kojima će izaći na evropsko tržište.
Izvor: Radio Antena M