NaslovnicaInfoPress infoGorčević: NVO sektor partner Vlade u procesu EU integracija

Gorčević: NVO sektor partner Vlade u procesu EU integracija

“Berlinski proces je izdržao test vremena, a njegova misija je življa nego ikad. Sve zemlje Zapadnog Balkana su posvećene EU integracijama, iako nisu pristupile EU, sve su napravile značajne korake naprijed od Berlinske konferencije 2014. godine. Uprkos povremenim alternativama koje su se pojavljivale i pokušavale da se takmiče sa ovim međuvladinim procesom, nijedna od njih se nije održala i uspjela koliko Berlinski proces”, poručila je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević na panelu  “EU integracije i Berlinski proces” u okviru Foruma civilnog društva i think tank organizacija (CSF) koji se održava u Berlinu.

Ona je kazala da je, deset godina od početka ovog procesa, Crna Gora lider u pristupnim pregovorima. Ove godine su održane dvije Međuvladine konferencije sa EU, dobijen je pozitivan izvještaj za oblast vladavine prava, a očekuje se da će do kraja godine privremeno zatvoriti četiri pregovaračka poglavlja.

“Ono što nam je u fokusu posljednjih nekoliko mjeseci i što će ostati u centru pažnje narednih godina je Plan rasta. Konkretno, preduzimanje koraka ka zajedničkom regionalnom tržištu, jedinstvenom tržištu EU i iskorišćavanje mogućnosti kao što je pridruživanje SEPA, što se očekuje da će Crna Gora učiniti do kraja ove godine”, objasnila je Gorčević.

Komentarišući preporuke za unapređenje saradnje u različitim oblastima Berlinskog procesa koje su predstavljene na Forumu, ministarka Gorčević je kazala da iz iskustva možemo naučiti da neuravnotežene reforme dovode do negativnih posljedica, a jedan od razloga zašto se promijenila metodologija pristupanja EU je taj što sada znamo da ekonomske ili druge reforme ne smiju ići na štetu vladavine prava.

“Mislim da Crna Gora, više od bilo koje druge zemlje u regionu, ima proaktivan, vidljiv i otporan NVO sektor, posebno u pogledu njihovih aktivnosti u vezi sa procesom evropskih integracija. Ministarstvo evropskih poslova teži uključivanju organizacija civilnog društva u pregovaračku strukturu i proces planiranja reformi, ali i da da podršku njihovim aktivnosti kroz učešće u panel diskusijama i okruglim stolovima”, kazala je Gorčević.

Ona je dodala da vidi posebnu vrijednost u podsticanju lokalizacije Berlinskog procesa jer je to optimalan način da se iskažu specifične potrebe i prioriteti zemalja Zapadnog Balkana, od kojih većina ima posebne situacije koje utiču na njihov napredak u procesu pristupanja. Gorčević je pojasnila da kada državne i lokalne vlasti i NVO osjete da imaju udjela u Berlinskom procesu, više će se posvetiti njegovoj misiji.

MINISTARSTVO EVROPSKIH POSLOVA

Odobreno 30 projekata u okviru Drugog poziva Interreg Programa Dunavskog regiona

Na VI sastanku Odbora za nadgledanje Interreg Programa Dunavskog regiona, koji je održan 17. i 18. decembra 2024. godine u Zagrebu, za finansiranje je...

Oglas za tri pozicije u Zajedničkom sekretarijatu programa Interreg IPA Južni Jadran

Upravljačko tijelo programa saradnje Interreg IPA Južni Jadran objavilo je oglas za tri radna mjesta u okviru Zajedničkog sekretarijata u Bariju, Italija: Projektni službenik...

Nikšić i Lavov ušli u uži izbor za titulu Evropske prijestonice kulture 2030. godine

Žiri od deset nezavisnih eksperata preporučio je Nikšić i ukrajinski grad Lavov za titulu Evropske prijestonice kulture 2030. godine. To, međutim, ne znači da...

ZA SLABOVIDE