Sastanak Parlamentarnog odbora Evropske unije i Crne Gore za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) održan je danas u crnogorskom parlamentu, a poslanici su bili u prilici da diskutuju o stanju pristupnih pregovora između Evropske unije i Crne Gore, naročito o reformama u oblasti vladavine prava, kao i ekonomskim reformama, održivom razvoju i zelenoj ekonomiji.
U uvodnom dijelu prisutnima se obratio predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, a na sastanku je, u ime Vlade, učestvovala ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, u ime mađarskog predsjedavanja Savjetu EU, ambasador Mađarske u Crnoj Gori Jožef Neđeši, i ambasador EU u Podgorici Johan Satler, u ime Evropske komisije. Sastankom je kopredsjedavao poslanik Skupštine Crne Gore Dejan Đurović i šef delegacije Evropskog parlamenta (EP) u POSP-u Tomas Vajs.
Ministarka evropskih poslova, Maida Gorčević izrazila je uvjerenje da će trenutni saziv Evropskog parlamenta, kao i sastav Evropske komisije, biti usmjereni ka jačanju politike proširenja kao najvažnijeg stuba spoljne politike Evropske unije.
„Uz uspostavljen zavidan nivo političke stabilnosti, Crna Gora je u prethodnih godinu dana postala epicentar evrooptimizma“, poručila je ministarka, ukazujući na izuzetno visok procenat podrške građana i potpunu usklađenost sa zajedničkom spoljnom i bezbjednosnom politikom.
Ministarka Gorčević je čestitala Marjanu Šarecu na imenovanju za stalnog izvjestioca Evropskog parlamenta za Crnu Goru i poželjela uspješan mandat novom sazivu Evropskog parlamenta. Ocijenila je da prisustvo proširenog sastava članova delegacije Evropskog parlamenta u odnosu na prethodni sastanak POSP- potvrđuje visok stepen interesovanja za proces EU integracije u Crnoj Gori. Zaključila je da nas to dodatno obavezuje na odgovorno i posvećeno djelovanje u ovom važnom procesu.
Ministarka Gorčević je iznijela da je imenovanjem nosilaca najviših funkcija u pravosudnom sistemu, okončana dugogodišnja blokada pravosudnih institucija, čime je otvoren prostor za dalje sprovođenje reformi.
Podsjetila je da su uz podršku evropskih partnera, Vlada i Skupština zajedničkim djelovanjem u rekordno kratkom vremenu uspjeli da donesu 12 sistemskih zakona i četiri ključna strateška akta u oblasti pravosuđa, borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, medija i temeljnih prava i time ispune uslove za dobijanje pozitivnog IBARa.
Ministarska evropskih poslova je ocijenila da je dobijanje IBAR-a značajan podstrek, kako za Crnu Goru, tako i za Evropsku uniju i za sve zemlje kandidate.
„Time se potvrđuje da je politika proširenja ponovo u fokusu, da je proces evrointegracije živ, te da garantuje napredovanje zasnovano na zaslugama“, kazala je.
Sastanak Parlamentarnog odbora Evropske unije i Crne Gore za stabilizaciju i pridruživanje bio je prilika da ministarka Gorčević, pored poglavlja čije je zatvaranje planirano do kraja godine, najavi i privremeno zatvaranje još šest poglavlja za 2025. godinu i to: 3 – Pravo osnivanja preduzeća i sloboda pružanja usluga, 4 – Sloboda kretanja kapitala, 5 – Javne nabavke, 6 – Privredno pravo, 11 – Poljoprivreda i ruralni razvoj i 13 – Ribarstvo.
Ukazala je da je Plan rasta za Zapadni Balkan poseban podsticaj na putu evropskih integracija i objasnila je da je njime opredijeljeno više od 383 miliona eura podrške koja se u jednom dijelu dodjeljuje bespovratno, a u drugom dijelu kroz povoljne kredite EU.
„Odlukom zemalja članica EU da podrže Reformsku agendu Crne Gore potvrđeno je da je Vlada razvila izvodljiv plan implementacije i kvalitetan sadržaj reformi“.
Osvrćući se na nedavnu posjetu predsjednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen Crnoj Gori, ministarka Gorčević je iznijela da je Crna Gora dobila ohrabrujuće poruke da nastavi sa intezivnom dinamikom koja donosi konkretne rezultate.
„Potvrđena su naša očekivanja da će rezultati koje je Vlada ostvarila u prethodnom periodu biti prepoznati od strane Evropske komisije i afirmisani u Izvještaju EK za 2024. Crna Gora je ove godine dobila najpozitivniji izvještaj o napretku od početka pregovora i pohvaljena je za veliki napredak u odnosu na prethodnu godinu“, saopštila je ministarka i naglasila da su ocjene iz Izvještaja dodatna motivacija da Vlada nastavi da posvećeno pristupa obavezama na putu ka učlanjenju u Evropsku uniju, kao strateškom državnom cilju.
Cijeneći da agenda za punopravno članstvo u EU do kraja 2028. jeste ambiciozna i da zahtijeva puni fokus svih političkih i društvenih aktera, ministarka je poručila da je Vlada izabrala svoj put na kom će raditi danonoćno i da neće posustati dok ne ispuni krajnji cilj.
MINISTARSTVO EVROPSKIH POSLOVA