Crnogorski pregovarački tim, u pristupnim pregovorima, ima kompleksan zadatak da uvjeri Evropsku komisiju da Crna Gora ima jasnu viziju o tome kako će se kretati i razvijati njena industrija, ocijenila je potpredsjednca Privredne komore, Ljiljana Filipović.
Zadatak je, kako je objasnila, kompleksan jer je jako malo evropskih direktiva i mjerljivih ciljeva, kad je u pitanju industrijska politika.
„Veoma je važno da znamo okvir za poslovanje privrede. Neophodno je i da privrednici preko jasnih i preciznih planova dobiju smjernice o tome šta slijedi u industriji“, rekla je Filipović na sjednici Odbora udruženja malih i srednjih preduzeća PKCG na kojoj je prezentiran Nacrt industrijske politike Crne Gore do 2020.
Filipović je, kako je saopšteno iz PKCG, komentarisala dokument sa dva aspekta – šta on znači za poslovanje domaće privrede i kakav je njegov značaj u vezi sa pregovorima sa EU koji se odnose na Poglavlje 20 – Preduzetništvo i industrijska politika.
Renata Milutinović iz Ministarstva ekonomije kazala je da je javna raspravu o ovom dokumentu počela u srijedu i trajaće do 15. septembra.
„Cilj javne rasprave je da se omogući uključivanje stručne i šire javnosti u proces kreiranja industrijske politike. Svrha industrijske politike je utvrđivanje strateškog okvira i prioriteta razvoja industrije, koji treba da doprinesu ukupnom ekonomskom rastu, povećanju zaposlenosti i ubrzanom inovativnom razvoju svih regiona, imajući u vidu raspoložive prirodne, ljudske i finansijske resurse“, navela je Milutinović.
Ona je naglasila da su ključne preporuke za formulisanje industrijske politike proizašle iz procesa usaglašavanja sa industrijskom politikom EU, a odnose se na izbor mjera čijom primjenom Crna Gora mora efikasno uticati na povećavanje konkurentnosti ekonomije na međunarodnom nivou.
„Ovaj dokument je okvir za definisanje svih relevantnih ekonomskih politika na sektorskom nivou, urađen je i višegodišnji akcioni plan koji je služi za implementaciju ove politike, a svake godine biće formulisan poseban jednogodišnji plan“, rekla je Milutinović.
Brojne diskusije privrednika, kako je saopšteno, ukazale su da su oni zainteresovani za ovu temu. Najviše su insistirali na tome da država stvori stimulativniji biznis ambijent, konkretizuje aktivnosti na formiranju biznis zona, odnosno uspostavi efikasnije funkcionisanje postojećih.
Privrednici su ukazali i na teškoće sa kojima se suočavaju u poslovanju i zahtijevali da se pokrene proizvodnja cementa u Pljevljima gdje postoji ogromna sirovinska baza.
Oni su ocijenili da se ekonomski i održivo ne valorizuju resurse i pitali kako mogu stvarati konkurentan proizvod sa visokom cijenom inputa.
Na sjednici odbora je usvojena i Informaciji o poslovnom ambijentu za rad malih i srednjih preduzeća, prezentirane aktivnosti državnih organa na unaprijeđenju poslovnog ambijenta, kao i planovi razrađeni u dokumentima Vlade za naredni period.
Izvor: Mina business