Evropska unija dodijelila je ukupno 13,65 miliona eura za zaštitu ljudskih prava u Crnoj Gori posredstvom Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA) u periodu od 2007. do 2014. godine.
Zahvaljujući projektima finansiranim iz ovih fondova, 95% romske djece školskog uzrasta, mlađih od 11 godina, koja trenutno žive u kampu za raseljena lica Konik, ide u školu. Ovo je veliki doprinos njihovom obrazovanju i integraciji u društvo.
Takođe, tim novcem je finansirana i izgradnja stanova za raseljena i interno raseljena lica.
Pored toga, na Cetinju, u Mojkovcu, Kolašinu i Pljevljima, 60 žena koje prethodno nisu imale pristup kreditnim sredstvima, zahvaljujući sredstvima EU, sada su dobile priliku da pokrenu sopstveni biznis malog obima.
Prava LGBT osoba podignuta su visoko na političkoj agendi posredstvom prve Nacionalne konferencije o LGBT pravima 2010. godine. Vlada Crne Gore usvojila je prvi Akcioni plan protiv homofobije, a EU je značajno doprinijela ovom procesu.
Evropska unija je investirala i 135 000 eura u pripremu petogodišnjeg Akcionog plana koji će unaprijediti položaj zatvorenika.
Putem promotivnih spotova poput onog pod nazivom „Ljubav nema izgovor“ u okviru projekta „Pravo ljudi sa invaliditetom na roditeljstvo“, ljudska prava su promovisana i u medijima, takođe zahvaljujući EU fondovima.
Države koje žele da se pridruže EU moraju obezbijediti zaštitu manjina i poštovanje temeljnih prava ne samo kroz zakone već i u praksi.
Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori