Krajem decembra 2015 godine u Službenom listu Evropske unije objavljena je Uredba Evropske komisije br. 2015/2426 kojom se omogućava “Jedna bezbjednosna kontrola za putnike i kargo letove” između Evropske unije i Crne Gore. Time je naša zemlja, pred SAD i Kanade, postala jedina država izvan Evropske unije umrežena u ovaj bezbjednosni sistem.
Ova uredba, koja je obavezujuća i direktno se primjenjuje u svim državama članicama, stupa na snagu 29. februara ove godine. Izuzetak će biti aerodromi čija infrastruktura ne podržava ovaj sistem, te zemlje u kojima se sistem Jedna bezbjednosna kontrola ne primjenjuje, kao što je Velika Britanija.
Na ovaj način je uspješno završen projekat “Jedna bezbjednosna kontrola” (“One stop security”) koji je Agencija za civilno vazduhoplovstvo Crne Gore realizovala u saradnji sa Evropskom konfrencijom za vazdušni saobraćaj (ECAC) i Evropskom komisijom. Ovaj status, istom uredbom EK, osim Crne Gore dobila je i Kanada, a od ranije ga imaju i SAD. Činjenica da se Crna Gora našla u ovako kredibilnom društvu veliko je priznanje i zvanična potvrda da su standardi koje Crna Gora primjenjuje u bezbjednosti civilnog vazduhoplovstva jednaki onima koje primjenjuje Evropska unija.
“Podatak da je Crna Gora jedina država koja je pored SAD i Kanade dobila od Evropske unije status ekvivalentnog priznavanja bezbjednosnih standarda u civilnom vazduhoplovstvu predstavlja ogroman uspjeh. To je posljedica evidentnog rasta sistema sigurnosti i bezbjednosti vazdušnog saobraćaja u našoj državi u posljednjih nekoliko godina.
Imajući u vidu značaj vazdušnog saobraćaja u svjetskoj ekonomiji, kao i aktuelne globalne bezbjednosne rizike, ovaj naš rezultat će svakako dodatno valorizovati rezultate i napore Crne Gore i u drugim evroatlantskim integracionim procesima”, rekao je Dragan Đurović, direktor Agencije za civilno vazduhoplovstvo.
Predsjednik Evropske konferencije civilnog vazduhoplovstva (ECAC) Katalin Radu izjavio je u februaru 2014. godine kako je ECAC-u jako važno da ovaj projekat bude uspješan. Ako bude tako, rekao je Radu tada, taj model koji realizujemo u Crnoj Gori ćemo moći da primijenimo i u drugim članicama ECAC-a koji osim država EU ima još 16 članica.
Pošto je Crna Gora formirala potpuno novu Agenciju za civilno vazduhoplovstvo, to je za ECAC bila sjajna prilika da odmah uvede i najmodernije standarde u ovoj oblasti. Takođe, punu podršku u ECAC-u tada je dobila i odluka crnogorske vlade da se u ovoj Agenciji primijeni radni model koji može da bude primjer za čitav ovaj region.
Sada je jasno da je Agencija za civilno vazduhoplovstvo Crne Gore za manje od dvije godine u potpunosti opravdala očekivanja i uspješno implementirala novi bezbjednosni sistem, a da se radilo o veoma zahtjevnom zadatku svjedoče i brojne čestitke koje su ovih dana stigle na adresu Agencije.
Sistem „One stop security” praktično znači da će kontrola putnika i prtljaga izvršena na aerodromima u Podgorici i Tivtu biti tretirana kao da je izvršena u zemljama Evropske unije. Dakle, putnici koji npr. putuju iz Podgorice za Brisel preko Beča neće prolaziti kao do sada dodatnu bezbjednosnu kontrolu u Beču. Ovo obezbjeđuje brzinu i pogodnost putnicima, značajno štedi troškove i olakšava bržu i lakši vezu različitih letova.
Povodom uspješnog završetka projekta Jedna bezbjednosna kontrola, Agenciji za civilno vazduhoplovstvo stigle su čestitke za posvećenost i angažovanje u ovom projektu iz Evropske komisije, Evropske konferencije za civilno vazduhoplovstvo, Evropske organizacije za sigurnost vazdušne plovidbe Eurokontrol, a glavni crnogorski pregovarač ambasador Aleksandar Andrija Pejović poručio je Agenciji da je uspjela donijeti više Evrope u Crnu Goru i prije ulaska naše zemlje u Evropsku uniju.
Izvor: Dnevne novine