Crna Gora je, uprkos epidemiji korona virusa, napredovala u više oblasti, ocijenjeno je na 13. sastanku Pododbora za saobraćaj, životnu sredinu, energetiku i regionalni razvoj između Crne Gore i Evropske komisije.
Predstavnici Crne Gore i Evropske komisije su se na sastanku Pododbora, koji je prvi put organizovan putem video konferencije, osvrnuli na ključne rezultate postignute u periodu od prethodnog sastanka u oblastima obuhvaćenim poglavljima 14, 15, 21, 22 i 27 i razmotrili smjernice za nastavak razvoja u tim oblastima.
Zamjenik glavnog pregovarača Marko Mrdak kazao je da su pred Crnom Gorom u predstojećem periodu brojne obaveze, kojima je kompletna pregovaračka struktura posvećena. On je zahvalio EU na podršci u prethodnom periodu, uz koju se Crna Gora uspješno izborila protiv epidemije korona virusa.
„Otvaranje pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom usred pandemije korona virusa potvrdilo je posvećenost EU evropskoj perspektivi cijelog regiona. Politika proširenja ponovo se nalazi na listi prioriteta Evropske komisije i Evropskog parlamenta. Stoga vjerujem da nova metodologija koju je Vlada Crne Gore prihvatila može biti dodatni podsticaj za sve nas, ali i upozorenje da se intenziviraju aktivnosti u određenim oblastima“, poručio je Mrdak.
Kopredsjedavajuća Pododbora ispred Crne Gore Ivana Vojinović istakla je da je u Crnoj Gori, u oblastima pokrivenim Pododborom uložen veliki napor i usvojeni veoma važni zakoni.
„Većina aktivnosti na prenošenju pravne tekovine EU u nacionalni zakonodavni okvir je uspješno završena ili je u završnoj fazi. S druge strane, nastavljamo sa realizacijom obaveza koje se odnose na primjenu koja zahtijeva snažne administrativne kapacitete u svim oblastima koje pokriva ovaj Pododbor i ogromna finansijska sredstva prvenstveno potrebna za izgradnju infrastrukture“, rekla je ona.
Zamjenica šefa Jedinice za Crnu Goru u Generalnom direktoratu za proširenje, Barbara Hesus-Žimeno, kazala je da je, uprkos uznemirujućim događajima u poslednja tri mjeseca, primijećen napredak u više oblasti.
Što se tiče životne sredine i klimatskih promena, podsjetila je da Evropski zeleni sporazum, koji predstavlja novu strategiju rasta EK, ima za cilj da klimatske i ekološke izazove pretvori u prilike. „Borba protiv uticaja COVID-19 na ekonomiju ključni je izazov za EU i njene partnerske zemlje. Ali to stvara uslove za zeleni ekonomski oporavak i za socio-ekonomski model koji će biti efikasniji u smislu resursa, otporniji na ekološke, zdravstvene i ekonomske prijetnje“, rekla je Hesus-Žimeno.
Istakla je da se Crna Gora u oblasti energetike ponovo našla na vrhu liste među ugovornim stranama Energetske zajednice, kad je u pitanju primjena pravne tekovine EU o energetici, dok je u oblasti transporta
pandemijska kriza pretvorena u šansu, kao i da su usvajanje i nesmetana primjena akcionog plana koji se odnosi na zelene koridore pokazali da pojačana koordinacija u regionu može imati pozitivne efekte na graničnim prelazima.
SEKTOR ZA INFORMISANJE JAVNOSTI O EVROPSKOJ UNIJI I PROCESU PRISTUPANJA EVROPSKOJ UNIJI
GENERALNI SEKRETARIJAT VLADE CRNE GORE