Državni sekretar za evropske integracije i glavni pregovarač ambasador Aleksandar Andrija Pejović, boravio je sa saradnicima u dvodnevnoj posjeti Sarajevu na konsultacijama u oblasti evropske integracije.
Tokom boravka u Sarajevu, ambasador Pejović je imao odvojene sastanke s direktorom Direkcije za evropske integracije Edinom Dilberovićem, zamjenikom ministra vanjskih poslova Josipom Brkićem kao i predstavnicima Ministarstva vanjskih poslova BiH zaduženim za evropske poslove.
Sastanci su bili prilika za predstavljanje rezultata u pristupanju EU, sumiranje dosadašnje saradnje na tom polju, kao i mogućnosti i modaliteta za njeno unapređenje u narednom periodu.
U cilju bolje pripreme Bosne i Hercegovine za predstojeći proces odgovaranja na upitnik, crnogorska delegacija je uručila materijale koje je Crna Gora pripremala u procesu dobijanja kandidatskog statusa.
Ambasador Pejović je prenio čestitke povodom predaje zahtjeva Bosne i Hercegovine za članstvo u EU i poželio uspješno sprovođenje reformi u predstojećoj fazi procesa.
Prenio je spremnost Crne Gore da naučene lekcije iz pregovaračkog procesa prenese kolegama iz BiH u pravcu ubrzanja njihovog puta prema EU.
U tom kontekstu je upoznao sagovornike s iskustvom Crne Gore u pristupanju EU, od predaje zahtjeva za članstvo 2008. do najnovijih aktivnosti koje se odnose na ispunjavanje uslova za otvaranje novih poglavlja, kao i na tekuće aktivnosti i mjere u okviru ispunjavanja akcionih planova za 23. i 24. poglavlje.
Direktor Direkcije za evropske integracije Edin Dilberović je pozdravio rezultate koje je Crna Gora ostvarila u procesu evropske integracije.
Istakao je da je crnogorsko iskustvo, kao države koja predvodi region u pristupanju EU, veoma značajno za Bosnu i Hercegovinu i da može služiti kao primjer svim državama aspirantima za članstvo u Uniji.
U cilju unapređenja saradnje u oblasti evropske integracije, sagovornici su se saglasili o potrebi što skorijeg potpisivanja Sporazuma između vlada dvije države u pravcu uspostavljanja Zajedničkog odbora u skladu sa obostranim obavezama iz procesa pristupanja Evropskoj uniji.
Ocijenjeno je da bi ova forma saradnje, koju Crna Gora već ima sa Srbijom i Makedonijom, doprinijela unapređenju političkog dijaloga, ekonomske saradnje, sagledavanju brojnih pitanja iz oblasti vladavine prava, kao i drugih pitanja od obostranog interesa dvije države.
Prilikom sastanaka sa zamjenikom ministra vanjskih poslova Josipom Brkićem, razmijenjena su mišljenja o daljim obavezama i planovima, te mogućnostima za intenziviranje saradnje između institucija dvije države u pravcu ubrzanja unutrašnjih reformi i kvalitetnije pripreme za buduće članstvo u EU.
Ambasador Pejović je istakao da, osim individualnih napora i postignuća svake države u procesu evropske integracije, važan i nezaobilazan faktor u napredovanju prema EU čini regionalna saradnja koja je bitan segment strategije proširenja Unije.
U tom kontekstu, a imajući u vidu da sve države u procesu pristupanja očekuju iste obaveze, državni sekretar je prenio da će Crna Gora raspoloživo znanje i iskustvo iz procesa staviti na raspolaganje kolegama iz regiona.
Takođe, razgovor je bio prilika i da se razmotri status ugovornog stanja između dvije države.
Obje strane su ponovile intres i spremnost da se u najskorije vrijeme potpiše Sporazum između Vlade Crne Gore i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine u procesu pristupanja EU, da se usaglasi Sporazum između Crne Gore i Bosne i Hercegovine o socijalnom osiguranju, kao i da okonča razmjena nota kako bi ratifikovani Sporazum o razgraničenju između Crne Gore i Bosne i Hercegovine stupio na snagu.
Tokom boravka u Sarajevu, glavni pregovarač se susreo i s rukovodiocem Otvorenog regionalnog Fonda za Jugoistočnu Evropu – GIZ Aleksandrom Hilbig i v. d. direktora Regionalne škole za državnu upravu (Respa) s kojima je sumirao rezultate dosadašnje saradnje u oblasti jačanja kapaciteta za članstvo u EU.
Sagovornici su razmijenili mišljenje o unapređenju postojećih i uspostavljanju novih projekata saradnje država regiona na putu prema EU. U skladu s daljim obavezama Crne Gore u pregovaračkom procesu, razgovarali su i o budućoj saradnji između MVPEI, GIZ-a i Respe.