Crna Gora nastavlja da ostvaruje dinamičan napredak u procesu pristupanja Evropskoj uniji (EU), što je preporučuje za otvaranje četiri nova pregovaračka poglavlja, odlučeno je na petom sastanku Međuvladine konferencije između Crne Gore i Evropske unije, koja je održana danas u Briselu.
Na sastanku, kojim su kopredsjedavali ministar vanjskih poslova i evropskih integracija Crne Gore Igor Lukšić i državni sekretar za evropska pitanja Italije Sandro Goci, otvoreni su pregovori u poglavljima 18 – Statistika, 28 – Zaštita potrošača i zdravlja, 29 – Carinska unija i 33 – Finansijske i budžetske odredbe
“Otvaranje pregovora u još četiri poglavlja predstavlja nagradu za ostvareni napredak, ali i podsticaj za dalji rad i nastavak ispunjavanja obaveza sa naše evropske agende, koji će, u nastupajućem periodu, dati vidljive rezultate u ovim oblastima,” kazao je ministar Lukšić na konferenciji za novinare u sjedištu Savjeta EU nakon sastanka Međuvladine konferencije.
Evropski komesar za susjedsku politiku i pregovore o proširenju Johanes Han istakao je da je ovo jasan signal da proces proširenja napreduje i da svako ko je mislio da se u narednih pet godina ništa neće dogoditi može da se uvjeri da je realnost sasvim suprotna.
“Ovo je dokaz da želimo da nastavimo i da to i činimo. Uvjeren sam da ćemo, ukoliko Crna Gora održi ovaj tempo, uskoro vidjeti vidljive rezultate na dobrobit građana Crne Gore”, rekao je Han.
Zaključno sa današnjom konferencijom, od ukupno 35 poglavlja otvoreno je 16, od čega su dva privremeno zatvorena.
Pregovori o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji pokrenuti su u junu 2012. godine.
Otvorena poglavlja
Poglavlje 18 – Statistika
Pregovori u okviru ovog poglavlja obuhvataju usklađivanje crnogorskih pravnih propisa sa pravnom tekovinom EU iz oblasti statistike. Ova oblast se smatra naročito značajnom zato što će pozitivne promjene koje će proisteći iz uspješnog procesa pregovora kao rezultat imati bolji kvalitet, dostupnost i vjerodostojnost statističkih podataka kao osnove za kreiranje javnih politka, što će stvoriti bolje uslove za dinamičniji društveni i ekonomski razvoj Crne Gore.
Poglavlje 28 – Zaštita potrošača i zdravlja
Efikasna zaštita ekonomskih interesa i zdravlja potrošača u funkciji je osiguranja kvaliteta života svih građana. Primjenom evropskih standarda zaštite potrošača će se omogućiti da crnogorski potrošači uživaju jednaka prava, kao i potrošači u Evropskoj uniji. To znači veći stepen sigurnosti proizvoda na tržištu, a time i bolju zaštitu zdravlja potrošača, zaštitu prava potrošača pri kupovini proizvoda i usluga na tržištu kao i opšte povećanje kvaliteta života.
Poglavlje 29 – Carinska unija
Carinska unija predstavlja jedan od kamena temeljaca evropskih integracija i ključnu komponentu dobrog funkcionisanja unutrašnjeg evropskog tržišta. Carinska unija predstavlja jedinstveno carinsko područje 28 zemalja članica Evropske unije u kojem se ukupna unutrašnja trgovina i promet robom između zemalja članica odvija bez carinskog nadzora nad robom i bez naplate carinskih davanja. Primjenom evropskih carinskih propisa, nakon pristupanja Crne Gore EU, crnogorski građani će moći kupiti kvalitetnije proizvode iz bilo koje države članice Unije, po znatno nižim cijenama nego danas.
Poglavlje 33 – Finansijske i budžetske odredbe
Ovo pregovaračko poglavlje obuhvata pravila o vlastitim sredstvima država članica koja predstavljaju finansijske prihode budžeta EU. Svaka država članica EU ima pravo na korišćenje sredstava iz budžeta Unije, ali i obavezu da uplaćuje u budžet. Od prvog dana članstva Crna Gora će uplaćivati potrebne doprinose u zajednički budžet Evropske unije, srazmjerno njenoj ekonomskoj snazi, čime će steći mogućnost da koristi određeni iznos sredstava iz budžeta Unije. Najveći dio budžeta EU odlazi na upravljanje prirodnim resursima, posebno poljoprivredu i ruralni razvoju država članica, regionalni razvoj, tj. smanjenje razlika između razvijenih i slabije razvijenih područja u EU, kao i za infrastrukturne projekte.