Osmi sastanak Pododbora za industriju, trgovinu, carine, poreze i saradnju s drugim zemljama kandidatima, na kome su predstavnici crnogorskih institucija predstavili napredak ostvaren u tim oblastima u proteklih godinu dana, održan je danas, u formi video-konferencije.
Sastanak je u ime Vlade Crne Gore otvorio generalni direktor u Ministarstvu ekonomije Goran Šćepanović, a u ime Evropske komisije Marija Fernandez iz Generalne direkcije za susjedsku politiku i pregovore o proširenju.
U oblasti slobodnog kretanja roba, razmatrane su horizontalne i proceduralne mjere za standardizaciju, metrologiju, akreditaciju, ocjenu usklađenosti i nadzor tržiša, uključujući razvoj događaja u oblasti administrativnih kapaciteta i infrastrukture.
U oblasti trgovine razmatrani su statistički podaci o trgovini i direktnim stranim ulaganjima, administrativni kapacitet u pogledu različitih nadležnosti u trgovini, usklađivanje zakonodavstva s pravnom tekovinom, sprovođenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, uključujući postepeno ukidanje carina. U ovom dijelu sastanka se razgovaralo o Svjetskoj trgovinskoj organizaciji, efektima primjene CEFTA sporazuma, te pregovorima o sporazumima o slobodnoj trgovini sa trećim zemljama.
U dijelu sastanka o industrijskoj politici posebna pažnja je posvećena zakonodavstvu i institucionalnim/administrativnim kapacitetima, kao i najnovijim dešavanjima u oblasti politike u sektoru malih i srednjih preduzeća i industrije.
Razmatran je i napredak u politici turizma, posebno iz ugla napretka u zakonodavstvu i strategije razvoja turizma.
U dijelu sastanka posvećenom porezima i carinskoj uniji, date su informacije o napretku u usklađivanju s pravnom tekovinom u oblasti indirektnog i direktnog oporezivanja, s posebnim osvrtom na porez na dodatu vrijednost i akcize, kao i podaci o napretku postignutom u oblastima porijekla, upravljanja kvotama, zaštiti prava intelektualne svojine i dr.
U svim oblastima naglasak je stavljen na usklađivanje nacionalnog zakonodavstva sa evropskim i jačanje administrativnih/institucionalnih kapaciteta. Obostrano je zaključeno da i Crna Gora i EU u potpunosti primjenjuju SSP, odnosno odredbe Sporazuma koje se odnose na razmatrane oblasti, te da je Crna Gora u periodu između dva sastanka ostvarila značajan napredak u harmonizaciji i primjeni zakonodavstva u ovim oblastima.
Ovaj Pododbor je jedan od sedam zajedničkih pododbora koje su osnovale Evropska komisija i Vlada Crne Gore, sa ciljem redovnog praćenja i analize sprovođenja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
MINISTARSTVO VANJSKIH POSLOVA I EVROPSKIH INTEGRACIJA