Na osnovu Sporazuma o naučnoj i tehnološkoj saradnji između Vlade Crne Gore i Vlade Republike Slovenije, potpisanog 02. jula 2008. godine, u Ljubljani je danas, 19. februara 2016. godine održano četvrto zasijedanje Mješovite komisije za naučnu i tehnološku saradnju.
Šefovi delegacija, Smiljana Prelević, sekretar Ministarstva nauke Crne Gore i mr Tea Glažar, direktorica Službe za međunarodnu saradnju i evropske poslove u Ministarstvu za obrazovanje, nauku i sport Republike Slovenije potpisali su danas Protokol, koji reguliše administrativne i finansijske okvire za realizaciju zajedničkih projekata, kao i radni program saradnje za naredni dvogodišnji period. Ceremoniji potpisivanja Protokola prisustvovao je i dr Miomir Mugoša, ambasador Crne Gore u Sloveniji.
Delegacije su razmijenile informacije o djelatnostima u oblasti nauke i tehnologije i o uključivanju u međunarodne programe i projekte, prije svega o aktivnostima u Okvirnom programu EU za istraživanje i inovacije HORIZONT 2020, EUREKA, COST, i drugim programima EU.
Crnogorska strana je posebno predstavila realizaciju naučne politike na nacionalnom i međunarodnom nivou od strane Ministarstva nauke, u prethodnih pet godina, dok je Slovenačka strana predstavila centre izvrsnosti koji su otvoreni za saradnju, imajuću u vidu činjenicu da je i Crna Gora krenula u otvaranje ovakvih novih mehanizama uspostavljanjem BIO-ICT centra izvrsnosti.
Mješovita crnogorsko-slovenačka komisija prihvatila je 27 projekata iz različitih naučnih oblasti. Radnim programom definisan je način pokrivanja troškova vezanih za razmjenu istraživača, kao i visina finansiranja, u smislu kraćih i dužih boravaka. Finansiranje podrazumijeva da institucije u dvije zemlje nadležne za nauku i tehnologiju pokrivaju troškove razmjene istraživača za odobrene projekte. Strana koja šalje pokriva troškove međunarodnog prevoza za istraživače u odlasku i povratku. Strana koja prima pokriva troškove smještaja i dnevnica. Kod 5 odobrenih projekata, u kojima su uključeni crnogorski mladi istraživači, i kojima su planirane duže posjete u Sloveniji, slovenačka strana pored troškova smještaja i ishrane, dodatno će sufinansirati troškove prevoza crnogorskih istraživača. Takođe, tri crnogorska projekta u koja su uključeni slovenački mladi istraživači, i kojima su planirane duže posjete u Crnoj Gori, slovenačka strana finansiraće u iznosu od 1500 eura. Mješovita komisija je saglasna, da se sljedeći konkurs za zajedničke projekte za period 2018/2019. godine, objavi najkasnije do 15. aprila 2017. godine, sa 15. junom 2017. godine kao krajnjim rokom za dostavljanje prijedloga. Prihvaćeni projekti započeće sa realizacijom 1. januara 2018. godine.
U ovom konkursu prednost su imali projekti koji do sada nijesu finansirani u prethodnim konkursima i u kojima su aktivno uključeni mladi istraživači.
Šefovi delegacija obje države izrazili su zadovoljstvo intenziviranjem bilateralne naučne saradnje između naučnika Crne Gore i Slovenije, koja je od obostranog interesa u cilju proaktivnijeg učešća dvije države u evropskim programima za istraživanje, posebno Horizontu 2020.