Crna Gora se prije godinu dana pridružila programu međuregionalne saradnje Interreg Evropa i time postala dio široke programske teritorije gdje se kreiraju prilike za dijeljenje rješenja i znanja o politikama. Programom se teži da investicije i inovacije koje vlasti sprovode dovedu do integrisanih i održivih rješenja za sve ljude i sva područja.
Djelujući kao mjesto okupljanja regionalnih i lokalnih vlasti, cilj programa jeste razmjena dobrih praksi i uspješnih politika, koje će adekvatno odgovoriti na izazove i dovesti do efikasnijeg upravljanja politikama regionalnog razvoja.
Program je usmjeren na jedan ključni prioritet – Bolje upravljanje saradnjom – koji se obrađuje kroz šest tematskih oblasti: Pametnija Evropa, Zelenija Evropa, Povezanija Evropa, Socijalnija Evropa, Evropa bliža građanima i Bolje upravljanje regionima. Svaka od ovih tema nalazi svoje uporište u kohezionoj politici Evropske unije, i upravo taj šarenolik pristup omogućava korisnicima ovog programa da sarađuju na temama od zajedničkog interesa u skladu sa svojim regionalnim potrebama.
Učešće kroz dva poziva
Raspolažući budžetom od 394 miliona eura, program podržava razmjenu dobrih praksi i rješenja na teritoriji koja obuhvata 36 evropskih država, od toga 27 zemalja članica Evropke unije, pet IPA zemalja, te Norvešku, Moldaviju, Švajcarsku i regije Ukrajine koje nisu pod kontrolom ruskih snaga.
Kao dio jedne od sedam zemalja koje su se pridružile programu u odmakloj fazi sprovođenja, crnogorski korisnici su imali priliku da ostvare saradnju kroz dva poziva. Restriktivni poziv, bio je namjenski kreiran baš za novajlije u programu na način da su mogli da se pridruže nekim od 150 projekata Prvog i Drugog poziva, koji su već krenuli sa sprovođenjem. Odabravši teme Pametnije i Zelenije Evrope, četiri crnogorska projekta su bila jedna od ukupno 55 odobrenih ovim pozivom.
Sa budžetom od oko 380 hiljada eura, crnogorske institucije i organizacije će u naredne tri do četiri godine raditi na unapređenju sprovođenja politika regionalnog razvoja koje podržavaju usvajanje Korporativne digitalne odgovornosti u malim i srednjim preduzećima, unapređenju politika u oblasti biciklizma, odnosno doprinosu dekarbonizaciji transporta prelaskom sa individualnih motorizovanih prevoznih sredstava na prevoz biciklima, unapređenju politika planiranja zelene mobilnosti na bazi vodonika i razvoja odgovarajuće infrastruktue, te pružanju podrške organima vlasti u stavljanju budućih vještina u središte dvostruke tranzicije za pametniji i otporniji razvoj.
Dodatno, crnogorski korisnici su učestvovali i u Trećem pozivu u okviru kojeg je sredinom decembra za finansiranje odobreno 113 projektnih predloga koji će adresirati svih šest tema programa. Među odobrenim projektima nalazi se 12 crnogorskih institucija i organizacija, koje su sa budžetom od oko 1,5 miliona eura ostvarile učešće u 10 odobrenih projekta.
Platforma kao još jedno sredstvo unapređenja politika
Platforma za učenje o politikama je drugi stub programa Interreg Evropa, koji zajedno sa projektima međuregionalne saradnje pomaže regionalnim, lokalnim i nacionalnim vlastima da izrade i isporuče bolje politike. Temelji se na dobrim praksama iz oblasti regionalnih razvojnih politika i teži da učenje o politikama podstakne širom programske teritorije.
To je prostor gdje evropska zajednica koja se bavi kreiranjem politika može iskoristiti znanje i iskustvo svojih kolega i stručnjaka koji djeluju na regionalnom nivou. Kroz nju se nude informacije o raznim temama putem tematskih publikacija, onlajn i događaja uživo, kao i putem direktne komunikacije sa timom stručnjaka.
Korisnici ove usluge mogu da upostave kontakt sa donosiocima politika koji se suočavaju sa istim ili sličnim izazovima, uče iz isustva svojih kolega, dobiju korisne savjete u vezi sa njihovim svakodnevnim radom na kreiranju politika i izgrade profesionalne kapacitete, ili pak da podijele vlastita iskustva u donošenju politika i odaberu teme koju će eksperti sa Platforme obraditi kroz publikacije i događaje. Još jedna dobra strane ove Platforme jeste da se njeni benefiti mogu iskoristiti u bilo kom trenutku, do kraja programskog perioda 2021-2027.
Bilo kroz projekte ili usluge Platforme, učešće Crne Gore u programu Interreg Evropa otvara mogućnost za jačanje međuregionalne saradnje i razmjenu znanja i iskustava sa partnerima iz EU i drugih država učesnica. Ulaganje u bolje upravljanje saradnjom i prilagođavanje lokalnih i nacionalnih politika evropskim standardima može doprinijeti bržem razvoju kapaciteta institucija u zemlji, što je značajan korak ka integraciji Crne Gore u Evropsku uniju.
Autorka: Danijela Anđić, nacionalna kontaktna osoba za program Interreg Evropa