Fondovi koji su na raspolaganju državama nakon članstva u Evropskoj uniji omogućiće Crnoj Gori da za projekte iskoristi sredstva koja su šest do osam puta veća od iznosa godišnjeg izdvajanja iz IPA fondova tokom pretpristupnog perioda, poručeno je na Seminaru o pregovaračkom procesu u okviru poglavlja 22 – Regionalna politika i koordinacija strukturnih instrumenata.
Kancelarija za evropske integracije organizovala je dvodnevni seminar s ciljem unapređenja saradnje i efikasnosti u okviru Radne grupe za poglavlje 22, ali i kako bi širila svijest o važnosti pravovremene pripreme za korišćenje Evropskih strukturnih i investicijskih fondova, koji će Crnoj Gori biti na raspolaganju nakon članstva u EU.
Zamjenica glavnog pregovarača i članica Pregovaračke grupe zadužena za 22. poglavlje, Ivana Glišević Đurović, istakla je da sredstva koja su raspoloživa iz fondova EU u prosjeku iznose do 4% bruto društvenog proizvoda države korisnice na godišnjem nivou.
„U slučaju Crne Gore ova sredstva će biti iskorišćena za sprovođenje značajnih razvojnih projekata u različitim oblastima. Ukoliko imamo u vidu multiplikativni efekat investicija na bruto društveni proizvod i opšti ekonomski razvoj, jasno je da će ovako značajan priliv investicija iz Evropskih strukturnih i investicijskih fondova, uz pozitivne efekte članstva koje imamo u ostalim poglavljima, uticati na intenziviranje stope ekonomskog rasta u Crnoj Gori u postpristupnom periodu. Iskustva država članica govore da se nakon pristupanja bruto društveni proizvod poveća do 5% kao posljedica ulaganja iz fondova EU“, rekla je ona.
Šefica Radne grupe za poglavlje 22, Ivana Vujošević, naglasila je da Crnu Goru tokom perioda pregovora očekuje intenzivan posao na uspostavljanju odgovarajućeg zakonodavnog i institucionalnog okvira, kao i na uspostavljanju sistema i procedura neophodnih za upravljanje fondovima EU nakon članstva.
„Uvjerena sam da ćemo, uz dobru saradnju, biti na nivou zadatka koji nam predstoji i Crnu Goru na pravi način pripremiti za korištenje fondova EU nakon članstva“, dodala je Vujošević.
Učesnici seminara imaće priliku da od eksperata iz Slovenije i Hrvatske dobiju informacije “iz prve ruke” odnosno čuju praktična iskustva kako sprovođenje kohezione politike i finansiranje projekata iz strukturnih fondova EU izgleda u praksi.
SEKTOR ZA INFORMISANJE JAVNOSTI O EVROPSKOJ UNIJI I PROCESU PRISTUPANJA EVROPSKOJ UNIJI
GENERALNI SEKRETARIJAT VLADE CRNE GORE