Evropska unija je, sa svom svojom složenošću i izazovima, bez sumnje svojim članicama obezbijedila najduži period mira, prosperiteta i solidarnost u poznatoj istoriji Evrope, dok je politika proširenja ključan element tog uspjeha, saopštio je ministar evropskih poslova Aleksandar Andrija Pejović.
U uvodnom izlaganju na okruglom stolu na temu „Politika proširenja EU i evropska budućnost Zapadnog Balkana – izazovi i budućnost javne komunikacije“ u Briselu, ministar Pejović je naglasio da politički glasovi ujedinjene Evrope moraju biti mnogo glasniji i mnogo angažovaniji, kako u zemljama proširenja, tako i u državama članicama EU, kako bi nadjačali pojednostavljene i dopadljive poruke populizma i lažnih vijesti.
Naveo je da nema sumnje da je proces pristupanja EU snažna pokretačka snaga reformi u zemljama Zapadnog Balkana koje unapređuju kvalitet života građana.
„Od kada smo krenuli evropskim putem, kao nezavisna država 2006. godine, prosječne plate i penzije u Crnoj Gori su više nego udvostručene. Naši građani danas mogu da putuju slobodno širom Evrope, studenti, predavači i naučnici imaju pristup brojnim prilikama za obrazovanje i istraživanje koje finansira EU, dok naši farmeri već primaju značajnu ekspertsku i finansisjku podršku iz programa EU,“ naveo je Ministar.
Direktorica za Zapadni Balkan u Evropskoj komisiji Henoveva Ruis Kalavera navela je Crnu Goru kao dobar primjer komuniciranja evropskih vrijednosti i konkretnih koristi koje građani imaju od integracionog procesa.
„Crna Gora je veoma dobar primjer zemlje u kojoj radimo zajedno da bismo građanima objasnili značaj ovog procesa,“ rekla je Kalavera, dodavši da je dijalog sa građanima potrebno dodatno snažiti i unapređivati.
Kalavera je ponovila jasnu evropsku perspektivu zemalja Zapadnog Balkana, naglasivši da u Briselu po tom pitanju ne postoje dileme, kao i da je neophodno aktivno raditi na boljoj javnoj afirmaciji ove perspektive u zemljama članicama EU i državama regiona.
Predsjednik Udruženja SEECOM i šef Predstavništva Evropske komisije u Bugarskoj Ognjan Zlatev ukazao je na potrebu bolje koordinacije i zajedničkog strateškog pristupa komuniciranju politike proširenja, uz učešće institucija, civilnog sektora i medija, kako u zemljama Zapadnog Balkana, tako i u državama članicama Unije.
Na okruglom stolu su govorili i direktor Programa za medije u Jugoistočnoj Evropi njemačke političke fondacije Konrad Adenauer Kristijan Špar i šef jedinice sa komunikacije u Generalnom direktoratu za susjedsku politiku i proširenje Evropske komisije Klaus Giring.
Okrugli sto, na kojem je razgovarano o izazovima i budućnosti komuniciranja procesa proširenja EU i evropske budućnosti Zapadnog Balkana, organizovalo je Udruženje za komunikacije u javnom sektoru u Jugoistočnoj Evropi – SEECOM, u partnerstvu sa Generalnim direktoratom za susjedsku politiku i pregovore o proširenju Evropske komisije. Događaj je moderirao Dušan Reljić, šef Kancelarije u Briselu Njemačkog instituta za međunarodne poslove i bezbjednost – SWP.
SEECOM je udruženje službenika za komunikacije u javnom sektoru iz 13 zemalja regiona Jugoistočne Evrope, sa sjedištem u Budvi, čija je misija afirmacija javnog dijaloga i dobre komunikacione prakse u javnom sektoru u regionu, radi snaženja društvene kohezije i unapređenja kvaliteta javnih politika.
Video: Izlaganje ministra Aleksandra Andrije Pejovića
Video: Izlaganje direktorice za Zapadni Balkan u Evropskoj komisiji Henoveve Ruiz Kalavere