Završena je implementacija projekta “Razvoj inovativnih tehnologija za turizam u prirodi” (DIOD).
Aktivnosti projekta DIOD su bile fokusirane na pogranično područje Republike Hrvatske i Crne Gore, sa ciljem unapređenja ekonomskog razvoja prekograničnog područja kroz održive zajedničke inicijative, posebno u oblasti turizma u prirodi.
Specifični ciljevi projekta ispunjeni su kreiranjem i promocijom turističkih proizvoda pomoću inovativnih ICT tehnologija, kao i poboljšanjem kvaliteta ponude prekogranične turističke destinacije.
Kroz projekat su kreirani uspješni turistički prekogranični proizvodi i to prije svega formiranjem aktivnog klastera turističkih preduzetnika sa hrvatske i sa crnogorske strane.
Kroz saradnju povezanih klastera razvijeno je osam novih turističkih proizvoda, koji su promovisani na zajedničkim nastupima na međunarodnim radionicama u Parizu i u Stokholmu.
U skladu sa novim trendovima u turizmu, projektom su uvedene inovacije u kreiranju i promociji turističkih proizvoda pomoću ICT tehnologije.
Naime, u okviru projekta je razvijen u potpunosti funkcionalan geoportal (www.adriaticadventure.eu), kao i dvije mobilne aplikacije koje pružaju lakši pristup informacijama i poboljšanu komunikaciju sa krajnjim korisnicima.
S obzirom da je utvrđeno da postoji potreba za poboljšanjem kapaciteta kroz obuke za vodiče za turizam u prirodi, a posebno za članove gorske službe spašavanja, više različitih obuka je organizovano u okviru projekta, i to: Spašavanje i prva pomoć u vanbolničkim uslovima (ITLS), Geografski informacioni sistem (GIS), Spašavanje na divljim vodama (WWR), kao i Obuka za vodiče za aktivni turizam (kajak na moru).
Pored toga, u okviru projekta je nabavljena i vrijedna spasilačka oprema sa ciljem da unaprijedi tehničke kapacitete obje spasilačke službe, u Hrvatskoj i u Crnoj Gori.
Realizacijom navedenih projektnih aktivnosti kroz zajedničko planiranje i poslovnu saradnju u oblasti aktivnog turizma, proširena su znanja, ojačani su infrastrukturni i tehnički kapaciteti turističkih destinacija i stvorena je polazna osnova koja će omogućiti efikasnije djelovanje onih koji su uključeni u razvoj turističke ponude, kao i daljem unapređenju turizma na ovom području.
Potpisivanjem Memoranduma o saradnji između dva klastera za aktivni turizam, stvorene su pretpostavke za nastavak uspješne saradnje između privatnog sektora nakon realizacije projekta.
Očekivano je da će kroz zajedničke proizvode, promociju i unapređenje resursa klasteri kontinuirano raditi na održivom razvoju turističke destinacije i doprinositi ekonomskom razvoju prekograničnog područja.
Ovaj pristup može poslužiti kao uspješna priča i pozitivan primjer kako preduzetničko umrežavanje podstiče konkuretnost lokalnih ekonomija.
Projekat “Razvoj inovativnih tehnologija za turizam u prirodi” (DIOD) realizovan je u periodu februar 2013.do februara 2015.u saradnji Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS) kao funkcionalnog vodećeg partnera, Kancelarije UNDP-a kao vodećeg partnera u Crnoj Gori, Hrvatske gospodarske komore, Nacionalne turističke organizacije Crne Gore i Gorske službe spašavanja Crne Gore kao nacionalnim partnerima.
Ukupna vrijednost projekta realizovanog u okviru IPA Programa prekogranične saradnje Hrvatska – Crna Gora sa hrvatske i crnogorske strane iznosila je ukupno 498.957,16 eura.
Vrijednost bespovratne pomoći sa kojom je EU finansirala projekat je iznosila 419.845,5 eura.