Vježba “Zaštita mora od zagađenja sa broda” održana je u ponedjeljak u akvatorijumu luke Kotor, a kupovina čamaca i specijalne opreme koja služi da se naftna mrlja lokalizuje a potom odstrani iz morske vode finansirana je kroz IPA projekte.
Vježba je nacionalnog karaktera, a njeni akteri su ujedno i subjekti imenovani Nacionalnim planom za hitno reagovanje u slučaju iznenadnog zagađenja mora sa plovnih objekata. Vježba je osim saniranja zagađenja iz vode uklučivala i izbijanje požara na brodu, njegovo gašenje i izvlačenje utopljenika iz mora.
Nacionalni koordinator (Uprava pomorske sigurnosti) u saradnji sa komandantom na mjestu nezgode (Vojska Mornarice Crne Gore) na izvršenu simulaciju zagađenja odgovorila je adekvatnim sredstvima, opremom i ljudstvom.
Prostor novonastale pomorske nezgode obezbjeđivala je Uprava policije – Sektor granične pomorske policije, što je takođe predviđeno Nacionalnim planom za hitno reagovanje. Inspekcijski nadzor i utvrđivanje počinioca vršila je Inspekcija sigurnosti plovidbe – Ministarstvo saobraćaja i pomorstva.
Nakon obavljene vježbe izvršena je smotra dijela opreme koju posjeduje Mornarica Vojske Crne Gore i Ministarstvo saobraćaja i pomorstva – Uprava pomorske sigurnosti, a koja je korištena je na samoj vježbi.
Vježbu su pratili: načelnik Odjeljenja za zaštitu mora od zagađenja sa plovnih objekata u Upravi pomorske sigurnosti Crne Gore Predrag Ratković, lučki kapetan u Kotoru Bruno Brkanović, komandant Mornarice Vojske Crne Gore, kapetan bojnog broda Darko Vuković, direktor Luke Kotor Vasilije Kusovac i predstavnici delegacije Evropske Unije u Crnoj Gori.
{eventgallery event=’VjezbaportKotor’ attr=images mode=grid max_images=0 thumb_width=150 offset=0 }
PR Služba Ministarstva saobraćaja i pomorstva/Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori