Crna Gora je napravila značajan napredak u ispunjavanju obaveza iz Sporazuma o Energetskoj zajednici bez obzira na zahtjeve koje je postavila Evropska unija, smatra šef Sektora za politiku, evropske integracije i privredu u Delegaciji EU u Podgorici, Alberto Kamarata.
On je kazao da je zadovoljan što danas sve više ljudi razgovara o energetici, koja je sa turizmom i poljoprivredom prioritetna oblast za crnogorske nacionalne, razvojne planove.
Kamarata je podsjetio da su ključni principi EU energetske politike konkurencija, sigurnost snabdijevanja i održivost.
On je pojasnio da Energetska unija znači više solidarnosti među članicama EU kako bi se smanjila zavisnost od jednog snabdjevača. Projekat takođe stremi obezbjeđivanju energetske efikasnosti kao i prelazak na više ekološku potrošnju.
“Energija koja predstavlja potporu evropske privrede mora da bude otporna, pouzdana, sigurna, sve više obnovljiva i održiva”, rekao je Cammarata na javnoj debati o 15. pregovaračkom poglavlju – Energetika, koju je organizovao Britanski savjet u Crnoj Gori u saradnji sa Kancelarijom glavnog pregovarača za vođenje pregovora o pristupanju Crne Gore EU i Delegacijom EU.
Prema njegovim riječima, kada crnogorska Vlada usvoji odgovarajućí Akcioni plan iz ove oblasti, Eropska komisija će formalno procijeniti da li je Crna Gora ispunila zahtijevano za otvaranje pregovora u oblasti energetike.
„Sa pristupanjem Crne Gore Evropskoj uniji postajete dio povezanog, integrisanog i sigurnog energetskog tržišta u Evropi“ , poručio je Kamarata.
Radunović: Ažurirati podzakonske akte i implementirati pravne tekovine EU
Predsjednik Odbora za evropske integracije, Slaven Radunović, je, kako je saopšteno, govorio o stepenu iskorišćenosti raznih izvora energije i balansiranju koristi i štete koju prouzrokuju razni energetski projekti.
Govoreći o energetskoj situaciji u Crnoj Gori, Radunović je istakao da je neophodno unaprijediti poštovanje zakonskih odredbi, kroz ažuriranje podzakonskih akata i implementaciju pravnih tekovina EU iz područja energetike, zatim poboljšati investicionu klimu i eliminisati dominaciju Elektroprivrede Crne Gore na tržištu.
“Jeftinija i produktivnija energetska alternativa za Crnu Goru može biti povećanje energetske efikasnosti, sa praktično neograničenim mogućnostima. Obnovljiva energija – energija sunca, vjetra, plime, talasa, biomasa, energija iz geotermalnih izvora – je moguće rješenje za budućnost kojom se bave razvijene države Evrope i svijeta“, kazao je Radunović.
Država, kako je dodao, treba da obezbijedi stabilno regulatorno tržišno okruženje, koje predstavlja preduslov za privlačenje investicija u energetskom sektoru, kao i obezbjeđivanje većeg stepena sigurnosti u snabdijevanju energijom.
Sekulić: Novi Zakon o energetici obuhvatiće odredbe koje se odnose na garancije porijekla i pristup elektroenergetskim mrežama
Šefica Radne grupe za Pregovaračko poglavlje 15 i pomoćnik ministra ekonomije, Dragica Sekulić, podsjeća da su reforme u oblasti energetike počele 2006. godine, nakon stupanja na snagu Sporazuma o Energetskoj zajednici, u kojem je Crna Gora ugovorna strana, a nakon ovog Sporazuma, uslijedilo je usvajanje različitih zakona o energetskoj efikasnosti, zaštiti od jonizujućeg zračenja i radijacionoj sigurnosti , zakona o energetici.
Sekulić napominje da će novi Zakon o energetici obuhvatiti odredbe koje se odnose na garancije porijekla i pristup elektroenergetskim mrežama i na osnovu kojih će operator sistema imati obavezu da uključi energiju proizvedenu iz obnovljivih izvora.
Rednidž: Posebni benefiti EU konkurentnosti
Zamjenik Britanskog ambasadora u Crnoj Gori, Lindon Rednidž, govorio je o razvoju EU energetske politike.
On je kao posebne benefite EU konkurentnosti u oblasti energetike naveo veću ambiciju u pogledu obnavljanja energije i njene efikasnosti, otklanjanje barijera za investiranje u energetsku infrastrukturu, povećanje sigurnosti snabdijevanja, podrška inovaciji i istraživanju, veća kombinovana snaga u međunarodnim pregovorima.
Izvor: Mina business